MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy profil nauczania w Dąbrowie Białostockiej. Pierwsza klasa mundurowa.

Martyna Tochwin
Dąbrowskie liceum już wcześniej współpracowało z Placówką Straży Granicznej w Nowym Dworze i Komisariatem Policji w Dąbrowie. We wrześniu uczniowie spotkali się z funkcjonariuszami w ramach dni integracyjno-adaptacyjnych.
Dąbrowskie liceum już wcześniej współpracowało z Placówką Straży Granicznej w Nowym Dworze i Komisariatem Policji w Dąbrowie. We wrześniu uczniowie spotkali się z funkcjonariuszami w ramach dni integracyjno-adaptacyjnych. Fot. Martyna Tochwin
We wrześniu w dąbrowskim liceum ruszy pierwsza w powiecie sokólskim klasa o profilu mundurowym.

Uczniowie mogą liczyć na:

Uczniowie mogą liczyć na:

uzyskanie wysokiej sprawności fizycznej

przygotowanie do konkursów i olimpiad przedmiotowych (z biologii, matematyki, geografii, historii, wos),

zdobycie umiejętności pracy w zespole, łatwości podejmowania decyzji, kreatywnego działania, samodyscypliny.

Partnerami szkoły będą placówka Straży Granicznej i miejscowy komisariat policji.Oferta Zespołu Szkół w Dąbrowie Białostockiej skierowana jest do absolwentów gimnazjów o określonych predyspozycjach.

Chodzi o zainteresowanie przedmiotami militarnymi i służbami mundurowych.

Wymagana jest też umiejętność podporządkowania się rozkazom i przepisom.
To pierwsza taka klasa w powiecie sokólskim. Nie wiadomo więc, czy będą chętni. Jarosław Budnik, dyrektor Zespołu Szkół o wynik rekrutacji jest jednak spokojny.

- Rokowania co do naboru i współpracy ze służbami mundurowymi są bardzo dobre - zapewnia dyrektor.

Klasa z partnerami

Nowy kierunek będzie prowadzony w ścisłej współpracy z Placówką Straży Granicznej w Nowym Dworze i Komisariatem Policji w Dąbrowie Białostockiej. Obie służby już wcześniej współpracowały ze szkołą.

- Z tymi instytucjami współpracowaliśmy np. w ramach dni integracyjno-adaptacyjnych dla klas pierwszych oraz w ramach godzin wychowawczych i poradnictwa zawodowego. Poza tym w ramach projektu Archimedes nasi uczniowie wyjeżdżają na zajęcia na Wojskową Akademię Techniczną do Warszawy. Współpracujemy także z policją w realizacji projektów profilaktycznych - podkreśla Jarosław Budnik.

Dyrektor liczy, że w lipcu i sierpniu uda się ostatecznie podpisać porozumienie z partnerami, w którym będą już konkrety, czyli ile godzin i z jakiej tematyki uda się zrealizować.

Więcej wf i po

Uczniowie, którzy we wrześniu rozpoczną naukę w klasie mundurowej będą przede wszystkim przygotowywani do podjęcia studiów na wszystkich kierunkach uczelni cywilnych i służb mundurowych. Zajęcia będą bowiem prowadzone w oparciu o testy sprawdzające w tych szkołach, włącznie z wychowaniem fizycznym.

W tej klasie uczniowie muszą się przygotować na zwiększoną liczbę zajęć z wychowania fizycznego i przysposobienia obronnego.

- W ramach zajęć z wf realizowany będzie kurs samoobrony i technik interwencji oraz zajęcia przygotowujące do egzaminów sprawnościowych. W ramach PO będą realizowane zajęcia ze strzelectwa sportowego i musztry - wyjaśnia dyrektor Budnik.

Dzień mundurowy

Uczniowie będą mogli uczestniczyć w zajęciach terenowych czy korzystać ze strzelnicy. Będą także uczestniczyć w patrolach.

- Program klas mundurowych obejmuje między innymi obozy, wycieczki przedmiotowe do jednostek wojskowych, policji i straży pożarnej. Planujemy także szkolenia samoobrony i technik interwencji, strzelania, pierwszej pomocy przedmedycznej, musztry, topografii - wylicza Jarosław Budnik.

Dyrektor dąbrowskiej szkoły planuje także wyznaczenie tzw. dnia mundurowego. Tego dnia uczniowie musieliby przychodzić do szkoły w uzgodnionym stroju, oczywiście w mundurze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny