Nowy płot na granicy polsko-białoruskiej. Jedno ministerstwo przygotowuje ustawę, drugie ustala kwestie techniczne

Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska
Twitter.com/Dowództwo Generalne
Zaledwie kilka dni temu zapowiedziana została ustami wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego budowa nowoczesnego ogrodzenia na granicy polsko – białoruskiej. W tej chwili trwają już przygotowania prawne i techniczne, aby do budowy można było przystąpić jak najszybciej. Ogrodzenie ma być nowoczesne naszpikowane elektroniką, z czujnikami ruchu włącznie.

Jeszcze w miniony czwartek, 7 października, wicepremier Jarosław Kaczyński zapowiedział budowę nowoczesnego ogrodzenia na granicy polsko – białoruskiej.

Trwający od kilku miesięcy kryzys migracyjny raczej nie ustanie, a przynajmniej nic na to nie wskazuje. Aleksandr Łukaszenka ściągać będzie teraz migrantów z krajów muzułmańskich poprzez lotnisko w Stambule w Turcji.

To zatem oznacza, że pod polską, ale też zapewne litewską i łotewską granicą, pojawi się jeszcze więcej migrantów. Turcja bowiem jest krajem, do którego ściągają migranci z wielu innych państw, między innymi z Tunezji, Syrii, ale też i z krajów afrykańskich.

Zapora, którą żołnierze Wojska Polskiego budują od końca wakacji, nie jest szczelna i nie zapewnia takiej ochrony, jakiej oczekują przede wszystkim mieszkańcy terenów przygranicznych.

Zresztą od początku była mowa o tym, że jest to tylko czasowe zabezpieczenie, aby ograniczyć w miarę możliwości napór nielegalnych migrantów ze strony Białorusi.

I faktycznie, ten płot spełnia swoje zadanie, bo trudniej przez niego się przedrzeć. Z drugiej jednak strony jest niszczony zarówno przez służby graniczne Białorusi, jak i samych migrantów, którym rozdawane są przedmioty co cięcia drutu, czy inne – jak drabiny, aby można było przedostać się przez niego górą.

Podjęliśmy decyzję o budowie trwałej zapory wzdłuż granicy polsko-białoruskiej. Doświadczenie innych państw, których dotknął kryzys migracyjny, pokazuje, że jest to jedyna skuteczna metoda – powiedział w miniony czwartek, 7 października, w siedzibie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej wicepremier Jarosław Kaczyński. – Omawialiśmy także podjęte już decyzje, także w sferze finansowej, o budowie bardzo poważnej zapory. Takiej zapory, którą bardzo trudno sforsować. Doświadczenie europejskie, doświadczenie licznych państw np. Węgier, Grecji, pokazuje, że to jest jedyna skuteczna metoda – dodał.

Tego dnia odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych, które było poświęcone sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Z kolei we wtorek, 12 października, mamy już bliższe informacje na ten temat.

Przede wszystkim ruszyły prace związane z przygotowaniem odpowiednich ustaw do budowy nowoczesnego ogrodzenia. Zajmuje się tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, ponieważ to nowe ogrodzenie nie będzie już zwykłym płotem z drutu kolczastego, ale zaporą inżynieryjną.

Powstaje ustawa, która będzie podstawą do zbudowania stałej zapory inżynieryjnej, ogrodzenia granicy, to przedsięwzięcie, które jest przygotowywane. Istnieje tymczasowe ogrodzenie, które już "uniemożliwia lub ogranicza sforsowanie granicy" – powiedział szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – Robimy wszystko, żeby granica była bezpieczna, żeby odeprzeć atak hybrydowy z jakim mamy do czynienia ze strony reżimu białoruskiego. Duże wsparcie jest ze strony Wojska Polskiego, chciałem podziękować żołnierzom za ich postawę – dodał w wywiadzie dla programu Pierwszego Polskiego Radia.

Jak wyjaśnił wdrożenie nowych przepisów specjalnie do budowy nowoczesnego ogrodzenia jest niezbędne, ponieważ to trudne zagadnienie zarówno od strony technicznej, ale także i prawnej.

Minister Błaszczak dodał też, że jeśli będzie trzeba jeszcze bardziej wesprzeć Straż Graniczną, to w każdej chwili liczba polskich żołnierzy pod granicą może zostać podwojona. Sytuacja jest o tyle poważna, że migranci próbujący przedostać się przez polską granicę z terytorium Białorusi, przyznają, że informacje o tym jak dostać się do Europy otrzymali m. in. w Rosji.

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość
A mury runą runą runą, śpiewał kiedyś bard. Są granice państwa i są granice człowieczeństwa. Czy można strzec tych pierwszych i jednocześnie tak haniebnie przekraczać te drugie, narażając ludzi na śmierć z głodu i wycieńczenia? A potem głaskać własne dzieci układając je do snu? Co pomoże mur ludziom, którzy utknęli na granicy i są – mimo międzynarodowych konwencji – wypychani push-backami przez polskie służby? To że ich tutaj odczłowieczycie, zdehumanizujecie, nie oznacza, że to wciąż nie są ludzie. Zmieniona redakcja Kuriera Porannego nie odpowie na to pytania i wątpliwości, wiadomo, do czego jest powołana i na czyje zamówienie ma pisać, ale i tak wierzę w jego czytelników, dobrych ludzi z Podlasia, których przodkowie doświadczyli wielu przymusowych i dobrowolnych migracji.
K
Kosmitka
Uważam, że jest to bardzo dobry pomysł.

Nie tylko, że będzie bezpieczniej, ale i praca dla służb granicznych, wojskowych i policyjnych łatwiejsza.

Też dziękuje wszystkim, którzy strzegą obecnie polskich granic❣
G
Gość
12 października, 16:01, AB:

Reżim pisowski chciał demokracji na Białorusi - to mają ciapatych na granicy

12 października, 18:09, Gość:

Ojciec nie miał co robić to zrobił ciebie ruska onuco???

12 października, 19:53, AB:

Żydowski reżim IIIRP rozmiękczył mózgi wielu ludziom.

„Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie”

Skoro syjonistyczna reżimowa swołocz IIIŻydo-RP/Polin prowadzi przeciw Białorusi wywrotową, agenturalną, robotę, skoro powszechne żydo-media IIIŻydo-RP/Polin atakują Białoruś i A.Łukaszenko, to i on ma prawo tę swołocz atakować w dowolny sposób i robi to.

Bredzisz nacjonalistyczny antysemicki [email protected]ągu bękarta z Mińska .

"Abadon

24.05.2021, 17:45

..

buahahahah Brawo Łukaszenko. Jeszcze trochę i resztę tych gnid ( chodzi o porwanego wraz z samolotem antyreżimowego aktywistę Pratasiewicza ) wyłapie.

ma jaja Łukaszenka… ale za plecami ma też niedźwiedzia jakby co"

2 czerwca, 16:09, Abadon:

Zupełnie absurdalne jest atakowanie Rosjan za cokolwiek. A jednak Polacy to robią z wielkim zapałem wymyślając na poczekaniu „doznane krzywdy”.

Biorąc tylko odcinek historyczny od czasu tuż przed II. wojną widzimy, że Polacy weszli w układy z Niemcami i wspólnie z nimi napadli na Czechosłowację zabierając Zaolzie.

"Abadon

wczoraj, 21:37

I teraz skąd wzięła się nienawiść Polaków do Rosjan?

– czy może stąd, że zamiast wytracić w bojach całe polskie armie Stalin oszczędzał Polaków a wykrwawiał Bohaterskich Żołnierzy Armii Czerwonej?"

"Mało tego! Gdyby Kaczyńskie, Tuski, Kukizy, Kosiniaki, Kamysze, Biedronie czy Winnickie zechcieli przestać na chwilę robić z siebie idiotów, pohukiwać tupiąc nóżkami na Białoruś i wybrali się tam na sąsiedzką wizytę to dowiedzieliby się, że Baćka nadal chce robić interesy, a nie puszczać br[orbaźliwe]e bąkiewicze. Odsyłam do oststniego wpisu Pani Agnieszki Piwar o jej wizycie w Mińsku lub do opracowań dotyczących polityki wschodniej dr. Leszka Sykulskiego, gdzie rzeczowo i obszernie wyjaśnia, co moglibyśmy zrobić by odbudować nasze relacje z sąsiadami."

cyt"Nawet nie wspominamy im [Polsce i innych zachodnim krajom – przyp. red.] dzisiaj o tym, że Białystok i Białostocczyzna to są ziemie białoruskie, że Wilno to też białoruskie miasto i ziemie wokół. Przecież o tym nie mówimy - dodał nieoczekiwanie Łukaszenko. Zgromadzone w Mińsku „siły patriotyczne" przyjęły słowa prezydenta brawami i gwizdami aprobaty."

AB

02/10/2021, 12:13

"Demokracja s[obraźliwe]onego Zachodu nie przyjęła się na Białorusi"

"Trzeba wybronić ten skrawek ziemi dla naszych dzieci i wnuków. Nie myślcie, że oni, kiedy Polacy zajmą Białoruś (jak oni by chcieli) wszyscy tu będą naczelnikami. Traficie pod bat, i to jeszcze jaki – mówił Łukaszenko, występując przed "kolektywem pracowniczym" Biełkoopsojuzu, zrzeszenia białoruskich spółdzielców."

A
AB
12 października, 16:01, AB:

Reżim pisowski chciał demokracji na Białorusi - to mają ciapatych na granicy

12 października, 18:09, Gość:

Ojciec nie miał co robić to zrobił ciebie ruska onuco???

Żydowski reżim IIIRP rozmiękczył mózgi wielu ludziom.

„Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie”

Skoro syjonistyczna reżimowa swołocz IIIŻydo-RP/Polin prowadzi przeciw Białorusi wywrotową, agenturalną, robotę, skoro powszechne żydo-media IIIŻydo-RP/Polin atakują Białoruś i A.Łukaszenko, to i on ma prawo tę swołocz atakować w dowolny sposób i robi to.

G
Gość
12 października, 16:01, AB:

Reżim pisowski chciał demokracji na Białorusi - to mają ciapatych na granicy

Ojciec nie miał co robić to zrobił ciebie ruska onuco???

G
Gość
No i pod prąd 15KV !!!
A
AB
Reżim pisowski chciał demokracji na Białorusi - to mają ciapatych na granicy
G
Gość
Gdyby kilka lat temu, dokładnie wtedy gdy rządził PSL z PO a ministrem rolnictwa był Sawicki i każdy, nawet największy przygłup wiedział, że do Polski zbliża się ASF, zrobiono to co powinno być zrobione, czyli wybudowano ogrodzenie na granicy, to sytuacja wyglądałaby inaczej.

Nie byłoby ASF-u, który kosztuje nas tyle, że część płotu mogłaby być ze srebra i jeszcze by zostało na niezły bankiet. Budowniczowie ogrodzenia mieliby doświadczenie i pełne rozeznanie gdzie co i jak.
Dodaj ogłoszenie