Nowy kierunek na Politechnice Białostockiej. Uczelnia zaprasza studentów na energetykę cieplną

OPRAC.:
Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Dzięki współpracy Wydziału Mechanicznego i Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku, na Politechnice Białostockiej powstał nowy wspólny kierunek kształcenia – energetyka cieplna. Zdobyta na nim wiedza otworzy dostęp do wszystkich uprawnień zawodowych: budowlanych instalacyjnych, energetycznych oraz chłodniczych.

Już od października tego roku, studenci Politechniki Białostockiej będą mogli rozpocząć naukę na energetyce cieplnej, nowym stworzonym przez uczelnię kierunku.

– Uruchomienie tego kierunku studiów jest wydarzeniem o przełomowym charakterze w edukacji w obszarze energetyki. Po raz pierwszy udało się, i to właśnie na naszej Uczelni, przełamać najbardziej kluczowe ograniczenie występujące w działalności zawodowej w energetyce cieplnej, związane efektywnym przygotowaniem do zdobycia uprawnień zawodowych – mówi prof. Dariusz Butrymowicz, kierownik Katedry Techniki Cieplnej Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.

Dzięki współpracy Wydziału Mechanicznego i Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku powstał nowy wspólny kierunek kształcenia, otwierający dostęp do wszystkich uprawnień zawodowych: budowlanych instalacyjnych, energetycznych oraz chłodniczych. Kierunkowi chce patronować związek pracodawców Krajowe Forum Chłodnictwa. Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej już ma akredytację Urzędu Dozoru Technicznego do egzaminowania i certyfikacji personelu w zakresie chłodnictwa.

– Co więcej – jesteśmy jedyną jednostką edukacyjną w kraju, która w ramach zajęć dydaktycznych, a zatem nieodpłatnie dla studentów, przygotowuje do zdobywania uprawnień zawodowych w dziedzinie chłodnictwa – mówi prof. Butrymowicz.

Absolwenci kierunku energetyka cieplna zdobędą wykształcenie sprofilowane w zakresie energetyki cieplnej, chłodnictwa i klimatyzacji. Będą posiadali interdyscyplinarne kompetencje zawodowe w obszarze czystych technologii energetycznych, technologii wytwarzania chłodu oraz zagadnień cieplno-przepływowych występujących w nowoczesnym przemyśle, inżynierii środowiska i budownictwie. Studenci poznają też programy CAD i CFD

W ramach specjalności Technologie energetyczne – absolwent uzyska kompetencje związane z technologiami siłowni energetycznych, technologiami konwersji energii odnawialnych oraz zagospodarowania energii odpadowych w przemyśle, budownictwie i ochronie środowiska. W ramach specjalności Chłodnictwo i klimatyzacja – absolwent uzyska kompetencje z zakresu nowoczesnej techniki chłodniczej, klimatyzacyjnej, pomp ciepła oraz innowacyjnych technologii chłodniczych.

Absolwent energetyki cieplnej będzie przygotowany do podjęcia pracy w przedsiębiorstwach zajmujących się projektowaniem i eksploatacją w obszarze energetyki cieplnej, chłodnictwa, klimatyzacji, pomp ciepła oraz przemysłu spożywczego i chemicznego.

Absolwenci tego kierunku uzyskują również kwalifikacje niezbędne do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej w tej dziedzinie oraz podstawową wiedze niezbędną do pracy w środowisku międzynarodowym, obejmujące posługiwanie się językiem specjalistycznym, co pozwala na współpracę z firmami zagranicznymi.

– Zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny jest bardzo duże w całej Polsce, w tym także w województwie podlaskim zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym – przypomina prof. Jolanta Piekut, Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku. – Od kilku lat obserwuje się silny rozwój technologii konwersji energii, w tym wykorzystujących źródła odnawialne, oraz rozwoju pro-ekologicznych technologii chłodniczych i klimatyzacyjnych. Dotychczasowe systemy pracujące w tym zakresie wymagają modernizacji lub wręcz zastąpienia nowymi, spełniającymi obowiązujące restrykcje związane z wykorzystaniem energii pierwotnej oraz oddziaływaniem na środowisko naturalne. W związku z tym należy się spodziewać, że w najbliższych latach będzie rosło zapotrzebowanie na nowe bardziej ekologiczne i bardziej ekonomiczne rozwiązania.

Rekrutacja na ten kierunek prowadzona jest przez Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku.

Zobacz też:

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie