Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowości w miejskich instytucjach kultury

Anna Kopeć [email protected]
Sezon artystyczny w pełni. Wydarzeń jest coraz więcej. Przyglądamy się budżetom i planom miejskich placówek kultury
Sezon artystyczny w pełni. Wydarzeń jest coraz więcej. Przyglądamy się budżetom i planom miejskich placówek kultury archiwum
Sezon artystyczny w pełni. Wydarzeń jest coraz więcej. Przyglądamy się budżetom i planom miejskich placówek kultury

Z nową propozycją dla mieszkańców wychodzi Białostocki Teatr Lalek. W dniach 17-24 czerwca organizuje Festiwal Teatrów Lalkowych dla Dorosłych "Metamorfozy Lalek".

- Tą imprezą chcemy przełamać stereotyp, że teatr lalek jest tylko dla dzieci. Od wielu lat swoim repertuarem udowadniamy, że to sztuka także dla dorosłych - mówi Jacek Malinowski, dyrektor BTL.

Do Białegostoku ściąga artystów z Anglii, Japonii, Niemiec, Hiszpanii, Litwy, Białorusi i kilku teatrów z Polski. Wstęp na ich spektakle będzie na bezpłatne wejściówki, które trzeba rezerwować. BTL wciąż jest bardzo skoncentrowany na sztuce międzynarodowej. Na swoich scenach będzie gościł uznane teatry z Polski i zagraniczne. W planach są także liczne wyjazdy na międzynarodowe (m.in. do Niemiec, Serbii czy Włoch) i krajowe festiwale. Dotacja dla tej instytucji z urzędu miejskiego to 6 mln 787 tys. zł.

W tym roku zmiany szykują się w Galerii im. Sleńdzińskich (dotacja od miasta wynosi 1 mln 365 tys. zł). W siedzibie przy ul. Waryńskiego 24a zmieni się stała wystawa.

- Najważniejsze prace Ludomira Sleńdzińskiego z tej ekspozycji obecnie prezentowane są na Litwie. Do Białegostoku wrócą jesienią i wówczas zmienimy formułę tej wystawy - mówi Jolanta Szczygieł-Rogowska, dyrektorka instytucji. - Wyeksponujemy tylko część obrazów, tych najlepszych, a wystawie chcemy nadać bardziej nowoczesny charakter.

Białostocki Ośrodek Kultury, który od miasta otrzymał 4 mln 700 tys. zł, pozostaje przy swoich sztandarowych imprezach: festiwal Jesień z Bluesem, sylwester miejski czy Dni Sztuki Współczesnej, które odbędą się już po raz 30., a rozpoczynają się za miesiąc. W tym roku instytucja świętuje swoje 40. urodziny. Z tej okazji planowany jest koncert, ale kto na nim wystąpi - owiane jest tajemnicą.

Centrum im. Ludwika Zamenhofa w tym roku planuje m.in. wydać komiks "Doktor Esperanto" w języku angielskim i esperanto oraz album o białostockiej drużynie futbolu amerykańskiego Lowlanders ze zdjęciami naszego fotoreportera Wojciecha Wojtkielewicza. Dotacja z miejskiego budżetu dla tej instytucji wynosi 1 mln 225 tys. zł.

Galeria Arsenał w tym roku zrealizuje aż 21 ekspozycji. Promuje się także poza granicami kraju. Od środy wystawić się będzie w Galerii Instytutu Polskiego w Düsseldorfie, a planuje także wystawę w Chinach. Dotacja z miasta to 2 mln 360 tys. zł.

Wśród najważniejszych planów Muzeum Wojska, na które miasto w tym roku wyda 3 mln 410 tys. zł, jest ogólnopolska konferencja muzealników, majowa Noc Muzeów, Święto Ulicy Kilińskiego czy wrześniowy Marsz Pamięci Sybiru. Instytucja skupia się też na aranżowaniu wystawy Muzeum Pamięci Sybiru, które ma powstać za rok przy ul. Węglowej.

Dom Kultury Śródmieście tradycyjnie organizuje zajęcia w ogniskach baletowych i muzycznych. W tym roku miasto wyda na tę placówkę 534 tys. zł.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny