Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowogród. Bogusław Wołoszański nagrywał program Tajna historia XX wieku (zdjęcia)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Nowogród. Bogusław Wołoszański nagrywał program "Tajna historia XX wieku"
Nowogród. Bogusław Wołoszański nagrywał program "Tajna historia XX wieku" Urząd Miejski w Nowogrodzie
Znany dziennikarz i popularyzator historii Bogusław Wołoszański kolejny raz odwiedził Nowogród. Tym razem nagrywał nową serię programów "Tajna historia XX wieku"

Znany dziennikarz i popularyzator historii Bogusław Wołoszański kolejny raz odwiedził Nowogród. Tym razem nagrywał nową serię programów "Tajna historia XX wieku", która wkrótce ukaże się na antenie Polsat Play.

Jednodniowy plan zdjęciowy w Nowogrodzie był bardzo intensywny. Od rana trwały nagrania przy schronie bojowym zlokalizowanym w okolicy mostu w Nowogrodzie, gdzie od lat odbywa się rekonstrukcja walk z 1939 roku.

Kolejne ujęcia realizowane były przy ciężkim schronie bojowym w lesie pod Nowogrodem z charakterystycznymi dwiema stalowymi kopułami bojowymi, na linii obrony Narew - Biebrza. Ostatnie ujęcia pod Nowogrodem powstawały przy średnim schronie położonym najdalej od głównej linii obrony.

To druga wizyta Bogusława Wołoszańskiego w Nowogrodzie. Poprzednio nagrywał w 2016 roku. Dziennikarz kolejny raz chce przypomnieć bohaterską walkę żołnierzy polskich pod Nowogrodem.

Bitwa o Nowogród

Przypomnijmy, że 7 września rozpoczęło się bezpośrednie uderzenie nieprzyjaciela na główną linię obrony. Nowogrodu broniły oddziały 33 pułku z 18 dywizji piechoty wchodzącej w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew”. Na odcinku Jankowo-Szablak atak nieprzyjaciela odpierał trzeci batalion 33 pułku piechoty pod dowództwem majora Józefa Sikory, który nakazał zniszczenie mostu na Narwi by uniemożliwić dotarcie nieprzyjaciela na przeciwległy brzeg rzeki. W nocy z 7 na 8 września Niemcy podjęli próbę sforsowania Narwi przy wsparciu artylerii i broni maszynowej – na drugi brzeg dotarła tylko jedna łódź, której załoga została zlikwidowana. 8 września, kosztem wielkich strat, oddziały niemieckie zdobyły przyczółek lecz kontratak 8 kompani 33 pułku piechoty zmusił je do wycofania się na pozycje wyjściowe na prawym brzegu rzeki. W trakcie tych walk, na pozycji pod Szablakiem, poległ dowódca 8 kompanii, porucznik Tarczałowicz oraz około połowa stanu żołnierzy kompanii. Płk Lucjan Stanek – dowódca pułku, skierował w ten rejon 5 kompanię z Jednaczewa. Ponownie odtworzono poprzednią pozycję. Nie mogąc poradzić sobie z twardą obroną Polaków, Niemcy ściągnęli w okolice Nowogrodu przeciwlotnicze działa 88 mm. 9 września ogniem tych armat, nieprzyjaciel zniszczył trzy polskie schrony, co umożliwiło zdobycie na stałe przyczółka na lewym brzegu Narwi. W toku dalszych działań Niemcy wyparli polskie oddziały na trzecią linię obrony za Nowogrodem. Załogi schronów musiały prowadzić dalszą walkę w osamotnieniu. Do wieczora 10 września, wszystkie polskie umocnienia zostały zdobyte. W czasie walk Nowogród został zniszczony w ponad 90 %.

Na terenie gminy i Nowogrodu znajdują się trzy linie umocnień z czasów II wojny światowej – linia schronów bojowych SGO „Narew” (1939 r.), sowiecka linia Mołotowa (1941 r.) i bunkry niemieckiej linii obrony z 1944 r.

Program "Tajna historia XX wieku" z Nowogrodu będzie można zobaczyć jesienią na antenie telewizji Polsat Play.

Teraz oglądasz: Powstaje nowy sezon "Sensacji XX wieku": - To złości, kiedy Polacy biczują się klęskami. Chcemy to zmienić

Źródło:AIP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny