MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesny mobilny skaner RTG dla podlaskiej KAS (zdjęcia)

Adrian Kuźmiuk
Adrian Kuźmiuk
Nowoczesny mobilny skaner RTG dla podlaskiej KAS
Nowoczesny mobilny skaner RTG dla podlaskiej KAS podlaska KAS
Podlaska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wzbogaciła się o nowoczesny mobilny skaner RTG. Urządzenie jest skutecznym, bezinwazyjnym narzędziem do walki z przemytem i umożliwia prześwietlanie wszystkich rodzajów samochodów oraz ładunków cargo. Nowy skaner kosztował blisko 11,5 mln zł. Inwestycja została sfinansowana z budżetu państwa.

W czwartek, 19 stycznia br. w siedzibie Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku został oddany do użytku nowy mobilny skaner RTG do prześwietlania samochodów i kontenerów. W przekazaniu urządzenia wzięła udział wiceminister finansów Anna Chałupa, Zastępca Szefa KAS.

Urządzenie rentgenowskie Nuctech MT1213DE jest pierwszym, wielkogabarytowym mobilnym skanerem w podlaskiej KAS. Do tej pory na wyposażeniu funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej z woj. podlaskiego było 6 stacjonarnych rentgenów działających na drogowych i kolejowych przejściach granicznych w Kuźnicy, Bobrownikach, Siemianówce i Połowcach, 2 mobilne urządzenia do prześwietlania przesyłek oraz system skanerów wykorzystywanych do kontroli bagaży w ruchu turystycznym w granicznych oddziałach celnych.

Nowy rentgen umożliwia kontrolę samochodów osobowych i ciężarowych, busów, autokarów oraz ładunków cargo. Urządzenie spełnia wymagania międzynarodowych norm bezpieczeństwa. Wyposażone jest w wysokoenergetyczny akcelerator, który pozwala na skuteczną kontrolę pojazdów i towarów poza przejściami granicznymi np. w punktach MOP (Miejscach Obsługi Podróżnych) przy autostradach i drogach ekspresowych.

Zakup skanera został sfinansowany z budżetu państwa. Jego koszt to blisko 11,5 mln zł. Nowe urządzenie jest skutecznym i bezinwazyjnym narzędziem do walki z przemytem. Skaner ograniczy liczbę fizycznych kontroli pojazdów oraz przyspieszy weryfikację przewożonego towaru.

Minister Anna Chałupa po prezentacji nowego skanera, spotkała się funkcjonariuszami Oddziału Celnego w Białymstoku, gdzie zapoznała się m.in. ze specyfiką odpraw celnych w ramach CUDO (Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw). Wcześniej minister Anna Chałupa wzięła udział w spotkaniu z kadrą kierowniczą Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku oraz uczestniczyła w uroczystej zbiórce z okazji Światowego Dnia Celnictwa i 101. rocznicy utworzenia polskiej Służby Cywilnej, podczas której do służby zostało mianowanych 9 nowych funkcjonariuszy.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Gala Mistrzowie Motoryzacji 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny