Nowi terytorialsi zaprzysiężeni w dniu święta 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej (zdjęcia)

Adrian Kuźmiuk
Adrian Kuźmiuk
Nowi terytorialsi zaprzysiężeni w dniu święta 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
Nowi terytorialsi zaprzysiężeni w dniu święta 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej DWOT
To było jednocześnie trzecie święto brygady oraz trzecia w tym roku przysięga wojskowa. 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej powiększyła się o blisko 80 żołnierzy. W uroczystości udział wzięli żołnierze wojsk NATO, w tym dowódca Batalionowej Grupy Bojowej w Polsce oraz dowódca formacji Obrony Terytorialnej z okręgu Dainava na Litwie.

Uroczystość odbyła się w dniu wyjątkowym nie tylko w historii 1 Podlaskiej Brygady OT, ale całych Wojsk Obrony Terytorialnej: Cztery lata temu właśnie tutaj, na Podlasiu, składali przysięgę pierwsi żołnierze terytorialnej służby wojskowej. Razem z kolegami z Lubelszczyzny i Podkarpacia w ten symboliczny sposób zainaugurowali funkcjonowanie nowej formacji, która okazała się być skuteczną odpowiedzią na wyzwania bezpieczeństwa pojawiające się we współczesnym świecie - podkreślił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w liście do uczestników przysięgi.

Podlascy Terytorialsi z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę (zdjęcia)

Naszą brygadę tworzy ponad 2000 ambitnych, pełnych pasji żołnierzy. Dzisiaj dołączycie do nich by móc razem z nimi realizować misję Wojsk Obrony Terytorialnej. Wasze talenty, zainteresowania i pasje będą budować wartość naszej formacji. Jestem przekonany, że służba w naszej brygadzie przyniesie Wam spełnienie i satysfakcję. Już teraz możecie być dumni ze swojej postawy. Witajcie w żołnierskiej rodzinie! - powiedział do ochotników płk Sławomir Kocanowski, dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Nowi żołnierze będą kontynuować dalsze szkolenie w macierzystych pododdziałach w Białymstoku, Suwałkach, Łomży i Hajnówce.

Szczególne słowa kieruję do dowódców pododdziałów, żołnierzy i pracowników brygady. Jesteście fundamentem, na którym opiera się nasza społeczność. Bez Waszej ciężkiej służby i pracy, codziennego zaangażowania, wyrzeczeń i poświęcenia walka z koronawirusem byłaby po prostu niemożliwa. Jestem dumny, że tworzymy jeden zespół - dodał dowódca brygady.

W uroczystości wzięła udział delegacja żołnierzy sił sojuszniczych, wśród nich: ppłk Jason Adler - US Army, dowódca Batalionowej Grupy Bojowej (BGB) NATO w Polsce; ppłk Linas SADAUSKAS - dowódca jednostki Ochotniczych Sił Obrony Narodowej Okręgu Dainava oraz mjr Samuel Thomas - dowódca brytyjskiego komponentu BGB NATO. Dzięki uprzejmości dyrektora prof. Wojciecha Śleszyńskiego, przy okazji wizyty w Białymstoku, żołnierze NATO odwiedzili Muzeum Pamięci Sybiru.

Po ceremonii przysięgi wojskowej płk Sławomir Kocanowski wręczył proporce
rozpoznawcze:

  • dowódcy 11 batalionu lekkiej piechoty w Białymstoku,
  • dowódcy 12 batalionu lekkiej piechoty w Suwałkach,
  • dowódcy 13 batalionu lekkiej piechoty w Łomży,
  • dowódcy 14 batalionu lekkiej piechoty w Hajnówce.

Święto brygady było także okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień. Płk Sławomir Kocanowski uhonorował odznaką pamiątkową 1PBOT: Artura Jankowskiego, prezesa Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych "Czemu By Nie"; Roberta Lucjana Wyszyńskiego, burmistrza Szepietowa oraz ppłk. Jarosława Kowalewskiego, Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Suwałkach.

Najbliższe szkolenia kandydatów do służby odbędą się w czasie wakacji:

  • szkolenie podstawowe (ochotnicy bez przeszkolenia wojskowego): 25 czerwca - 10
  • lipca; 20 sierpnia - 4 września;
  • szkolenie wyrównawcze (żołnierze rezerwy): 3 -10 lipca; 28 sierpnia - 4 września.

Pozostali zainteresowani służbą w WOT mogą:

  • skorzystać z pomocy rekrutera-żołnierza OT (https://www.wojsko-polskie.pl/1bot/krok-po-kroku/),
  • złożyć wniosek w Wojskowej Komendzie Uzupełnień (w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Łomży, Suwałkach),
  • złożyć wniosek poprzez platformę internetową ePUAP.

Po co nam Polski Ład?

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Abadon

W sytuacji ataku dobrze wyszkolonego rosyjskiego wojska ochotnicy mają niewielkie szanse przeżycia. wartość militarna sił O .T polega głównie na tym, że Rosjanie na ich widok umrą ze śmiechu:

w
www.i.Bialystok.pl

Wojnę rozstrzygną rakiety w pierwsze 20 sekund konfliktu niszcząc na ziemi wybrane cele, koszary, czołgi, samoloty, helikoptery itp.itd. Utrzymywanie rzeczy żołnierzy-darmozjadów to absurd i głupota. W 1939 Polska przegrała wojnę z Niemcami, bo polska armia była konna, a niemiecka miała samoloty, czołgi i samochody. W Polsce policja/armia nie obroni ludzi, służy rządowi do stłumienia strajku/buntu narodu przeciw rządzącym, jak w stanie wojennym w 1981r, nie obroni nas przed Rosją, Niemcami, atomem, terrorem. Czołg za 1 mln $ zniszczy butelka z benzyną, w erze bomb atomowych czołgi służą już tylko do rozjeżdżania protestów obywateli przeciw złodziejskim rządom np. cenom ropy i benzyny i wojnie o ropę . Ludzie w Afryce umierają z głodu a w Europie/USA z przejedzenia otyłości za 25% światowych wydatków wojskowych można rozwiązać wszystkie problemy świata:głód, zmiany klimatu, energia odnawialna, analfabetyzm, zdrowie, długi, bezdomność... Talibowie nie mają dronów, czołgów, mer=sedesów, samolotów i helikopterów a wygrywają wojnę:( Afganistan = rurociągi ropy, złoża litu i 80% produkcji heroiny! Zaćpane wojsko przegrywa wojnę Żołnierze NATO szmuglują heroinę z Afganistanu Do przerzutu narkotyków wykorzystują wojskowe samoloty startujące z baz w Camp Bastion i Kandaharze. PO wojnie o ropę w Iraku wojna o największe na świecie złoża litu w Afganistanie (do nowoczesnych baterii/akumulatorów).

189

" terytorialnej służby wojskowej" - co to k... za maszkarony językowe ????!!!!!!!!!!

Kto to pisze ????

Dodaj ogłoszenie