Nowi profesorowie z Białegostoku. Prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje (zdjęcia)

(dj), prezydent.pl, Wikipedia
Prezydent Polski Andrzej Duda wręczył nominacje profesorskie Krzysztof Sitkowski / KPRP
Czworo naukowców z Białegostoku otrzymało nominacje profesorskie. Wręczył je prezydent Polski Andrzej Duda.

Nominacje w Pałacu Prezydenckim z rąk Andrzeja Dudy, prezydenta Polski odebrali ksiądz Florian Lepma były pracownik Uniwersytetu w Białymstoku oraz Grażyna Szczygieł - profesor nauk prawnych z Uniwersytetu w Białymstoku, Valery Salauyou - profesor nauk technicznych z Politechniki Białostockiej i Bożena Łozowicka, kierownik Terenowej Stacji Doświadczalnej w Białymstoku, Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego.

Czytaj też:

Ksiądz Florian Lepma

Jest profesorem kilku uczelni, na Uniwersytecie w Białymstoku kierował Zakładem Prawa Rzymskiego i Kanonicznego, na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie kierował Zakładem Prawa Kanonicznego następnie objął stanowisko kierownika Katedry Prawa Administracyjnego i Nauk o Administracji (Wydział Prawa i Administracji), w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie obecnie w Uczelni Łazarskiego kieruje Katedrą Prawa Rzymskiego. Był również profesorem Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Siedlcach, pracuje także na Wydziale Administracji Uniwersytetu w Białymstoku w Siedlcach.

Członek Towarzystwa Naukowego KUL i sekretarz Wydziału Nauk Prawnych towarzystwa.

W marcu 2003 został odznaczony przez prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi.

Autor prac naukowych, poświęconych etyce prawniczej i prawu kanonicznemu. Występował jako biegły w sprawie Jerzego Urbana, oskarżonego o zniesławienie papieża w głośnym artykule Obwoźne sado-maso (opublikowanym w tygodniku „Nie”); w swojej opinii ks. Lempa uznał, że Urban nie popełnił przestępstwa.

Zobacz też: Andrzej Duda na Rynku Kościuszki

Białystok. Andrzej Duda na Rynku Kościuszki: Prezydent w nas...

Prof. dr hab. Bożena Łozowicka

Prof. dr hab. Bożena Łozowicka urodziła się 4 lipca 1966 roku w Wysokiem Mazowieckiem w województwie podlaskim. Jest absolwentką wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Uniwersytetu Warszawskiego, filia w Białymstoku (1993). Stopień doktora nauk farmaceutycznych w zakresie farmacji uzyskała w 2001 roku, a doktora habilitowanego nauk rolniczych w zakresie agronomii w 2010 roku w Instytucie Ochrony Roślin – Państwowym Instytucie Badawczym na podstawie wyróżnionej rozprawy habilitacyjnej przez Radę Naukową IOR-PIB.

Prof. dr hab. Bożena Łozowicka przeszła przez wszystkie etapy rozwoju kariery naukowej, począwszy od asystenta poprzez adiunkta (1993-2005) w Instytucie Chemii Uniwersytetu w Białymstoku i Instytucie Ochrony Roślin – Państwowym Instytucie Badawczym, adiunkta (2006-2010) i profesora nadzwyczajnego (od 2010). W roku 2005 została kierownikiem Laboratorium Badania Pozostałości Środków Ochrony Roślin w Białymstoku, a następnie, w roku 2006, kierownikiem Terenowej Stacji Doświadczalnej IOR-PIB w Białymstoku.

W latach 1993-2005 była członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego, od 2006 aktywnie bierze udział w pracach Polskiego Towarzystwa Ochrony Roślin, a od 2010 Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Rolnictwa. W roku 2008 została ekspertem z ramienia Instytutu Ochrony Roślin–PIB Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Od 2010 roku jest członkiem eksperckiego Zespołu do Oceny Norm i Wymogów Wzajemnej Zgodności przy MRiRW. Prof. dr hab. Bożena Łozowicka jest członkiem organizacji i towarzystw naukowych międzynarodowych: International Organization for Biological Control (IOBC) – WOBS (od 2013), Aspandau Scientific & Educational Foundation (od 2012), Международный центр инновационных исследований «OMEGA SCIENCE» (od 2014).

Dorobek naukowy prof. dr hab. Bożeny Łozowickiej obejmuje łącznie ponad 300 pozycji, w tym ponad 260 prac opublikowanych i 40 prac niepublikowanych: projektów, ekspertyz i opinii naukowych. Głównym obszarem działalności naukowej prof. dr hab. Bożeny Łozowickiej jest: chemiczne bezpieczeństwo żywości, toksykologia i ekotoksykologia. Dotyczą one nowatorskich rozwiązań metod izolacji, wzbogacania i oznaczania pestycydów w żywności, paszach i próbkach środowiskowych; korelacji występowania zróżnicowanych pozostałości pestycydów w żywności w zależności od ich rodzaju, systemu i miejsca produkcji; kompleksowej analizy ryzyka narażenia zdrowia społeczeństwa na pestycydy obecne w żywności pochodzenia roślinnego; możliwości ograniczenia wpływu pestycydów zawartych w surowcach roślinnym na zdrowie ludzi poprzez zastosowanie procesów technologicznych; wpływu stosowania chemicznej ochrony roślin na pszczoły i inne organizmy pożyteczne oraz zanieczyszczenie wód i gleb.

Doświadczenia naukowo-badawcze prof. dr hab. Bożena Łozowicka pogłebiała na stażach zagranicznych i krajowych, zagranicznych wizytach studyjnych, kursach, seminariach i szkoleniach (m.in. w Kazachstanie, Emiratach Arabskich, Bułgarii oraz Chinach).

Prof. dr hab. Bożena Łozowicka kierowała dotychczas 11 projektami naukowymi (KBN, MNiSW, NCN), w trzech była głównym wykonawcą, w 2 wykonawcą, w jednym pełniła funkcję opiekuna naukowego, w 3 międzynarodowych konsultanta naukowego, kierowała projektem europejskim, a w drugim była koordynatorem naukowym zespołu merytorycznego. Przewodniczyła i była członkiem komitetów naukowych 3 międzynarodowych Konferencji i 12 krajowych. Jest członkiem wielu komitetów redakcyjnych i rad naukowych czasopism.

Prof. dr hab. Bożena Łozowicka jest bardzo cenionym nauczycielem akademickim. Prowadzi działalność dydaktyczną we wszystkich formach: wykłady, ćwiczenia, seminaria ze studentami UwB, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach (2007–2010), a od 2010 roku Politechniki Białostockiej. Jest zaangażowana jest w proces dydaktyczny na uniwersytetach zagranicznych, na kierunkach związanych z bezpieczeństwem żywności: Państwowym Kazachskim Uniwersytecie Rolniczym w Almaty (KAZNAU), Uniwersytetem w Kostanaj i Uniwersyteteem w Semej (Kazachstan). Prof. dr hab. Bożena Łozowicka dziesięciokrotnie była promotorem prac magisterskich i 11 licencjackich. Sprawowała opiekę naukową nad stażami naukowymi magistrantów i doktorantów z zagranicy oraz stażami i praktykami studentów i absolwentów krajowych uczelni.
W przeciągu sześciu lat pracy, jako pracownik samodzielny, prof. dr hab. Bożena Łozowicka wypromowała 8 doktorów, w tym czterech zagranicznych. Dwie rozprawy doktorskie zostały wyróżnione, a jedna napisana w trzech językach i obroniona w języku angielskim na uniwersytecie KAZNAU. Obecnie jest promotorem i kopromotorem kolejnych 3 zagranicznych otwartych przewodów doktorskich. Recenzowała pięć rozpraw doktorskich i postępowań habilitacyjnych.

Prof. dr hab. Bożena Łozowicka prowadzi szeroko zakrojoną współpracę z otoczeniem gospodarczym w zakresie oceny i kontroli jakości płodów rolnych z różnych systemów gospodarowania oraz z placówkami certyfikującymi gospodarstwa stosujące produkcję integrowaną lub ekologiczną. Jest autorką wielu ekspertyz i opinii sporządzonych na potrzeby osób fizycznych oraz instytucji i organizacji publicznych, tj. związki pszczelarskie, towarzystwa ubezpieczeniowe, policja, prokuratura oraz sądy.

Za wybitne osiągnięcia naukowe, organizacyjne i dydaktyczne została odznaczona: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Odznaką Honorową „Zasłużony dla Rolnictwa” oraz uhonorowana nagrodami za pracę naukową, współpracę i działalność organizacyjną: J.M. Rektora Uniwersytetu w Białymstoku, Rektora Kazachskiego Państwowego Uniwersytetu Rolniczego, Dyrektora Instytutu Ochrony Roślin i Kwarantanny w Almaty oraz Dyrektora IOR–PIB.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Valery Salauyou

 

baaaardzo polskie nazwisko :angry:

Dodaj ogłoszenie