Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowelizacja ustawy medialnej przyjęta przez Sejm. "Media nie powinny być kneblowane". Sprawdź, jak głosowali podlascy posłowie

Adam Kupryjaniuk
Adam Kupryjaniuk
Sejm przyjął nowelizację ustawy medialnej
Sejm przyjął nowelizację ustawy medialnej Adam Jankowski
Podczas środowego posiedzenia Sejmu przyjęto nowelizację ustawy medialnej. Podlascy posłowie głosowali zwykle tak, jak inni członkowie ich partii. Sprawdź jak

Za nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji zagłosował w środę Dariusz Piontkowski z PiS. Wiceminister edukacji uważa, że zmiana była konieczna.

Ustawa wprowadza podobne rozwiązania jak w innych krajach europejskich takich jak: Francja i Austria. Ma doprecyzować obecne przepisy i uniemożliwić ewentualne przejęcie kontroli nad mediami w Polsce przez wrogie nam państwa - dodaje poseł.

Twierdzi, że zmiana nie jest wymierzona w jakiegokolwiek konkretnego nadawcę. - Poseł Suski zapowiedział, że w Senacie zgłosimy poprawkę dotyczącą tego, że wymóg posiadania przynajmniej 51 proc. kapitału z Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie będzie obowiązywał nadawców kanałów z koncesjami satelitarnymi. To powinno uspokoić wszystkich martwiących się np. o los TVN24 - mówi Dariusz Piontkowski, poseł PiS.

To nie przekonuje Roberta Tyszkiewicza. Poseł KO i szef podlaskich struktur partii głosował przeciwko nowelizacji.

Po pierwsze ustawa została przyjęta w sposób sprzeczny z prawem. Przed jej przyjęciem na wniosek Władysława Kosiniaka-Kamysza przegłosowano przerwę w obradach do 2 września. Ta ustawa ma nieusuwalne wady prawne, gdyż została podjęta w trakcie przerwy w obradach - mówi nam poseł.

Uważa też, że przepisy zawarte w ustawie "są skrajnie niedemokratyczne". - Uderzają w wolność słowa i stawiają nas na równi ze wschodnimi reżimami autorytarnymi, gdzie media są pod kontrolą władzy. Ich wolność jest solą demokracji - mówi Robert Tyszkiewicz, poseł KO.

Moje zdanie, jak i moich kolegów z partii jest jasne. W Polsce powinny być wolne media. Zgłosiliśmy poprawkę do procedowanej ustawy, aby umożliwić państwom NATO zakup mediów w Polsce, co nie powinno być problemem, skoro jesteśmy członkiem Sojuszu. Niestety, poprawka przepadła. To telewidzowie i słuchacze powinni decydować, co chcą oglądać, słuchać lub czytać - mówi Stefan Krajewski, poseł klubu parlamentarnego Koalicja Polska. I dodaje: - Pamiętam czasy, kiedy w mediach była jedna prawda. Wtedy w Polsce musiało nadawać Radio Wolna Europa.

Uważam, że media nie powinny być kneblowane w żaden sposób. To nie Budapeszt. Politycy nie mogą ingerować w swobody dziennikarskie. Polska dołącza do krajów takich jak: Białoruś, Węgry czy Rosja - mówi poseł Paweł Krutul z Lewicy.

Niektórzy posłowie wstrzymali się od głosu. Tak jak Robert Winnicki z Konfederacji. - Wstrzymałem się od głosu, podobnie jak cała Konfederacja. Z jednej strony ustawa dotyczy ograniczenia obcego kapitału w mediach i to jest kierunek działań mi bliski. Z drugiej jednak nie może być tak, że PiS tworzył prawo skierowane przeciwko jednej stacji. To zupełnie niepoważne. Rządząca partia nie ma żadnej wiarygodności w tej kwestii. Doprowadziła do tego, że media publiczne upadły i stały się mediami rządowymi.

Poseł Winnicki twierdzi również, że jeśli ustawa zostanie odrzucona przez Senat i wróci w tej samej formie do Sejmu, to posłowie Konfederacji znów wstrzymają się od głosu. To może pomóc opozycji w odrzuceniu ustawy, ponieważ wtedy będzie potrzebna większość bezwzględna i głosy wstrzymujące się będą traktowane na równi ze sprzeciwem.

Jak głosowali podlascy posłowie?

Klub parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość:

  • Adam Andruszkiewicz za
  • Mieczysław Baszko za
  • Kazimierz Gwiazdowski za
  • Lech Kołakowski za
  • Dariusz Piontkowski za
  • Aleksandra Szczudło za
  • Jarosław Zieliński za
  • Jacek Żalek za

Klub parlamentarny Koalicja Obywatelska

  • Eugeniusz Czykwin przeciw
  • Krzysztof Truskolaski przeciw
  • Robert Tyszkiewicz przeciw

Klub parlamentarny Koalicja Polska

  • Stefan Krajewski przeciw

Klub parlamentarny Lewica

  • Paweł Krutul przeciw

Koło poselskie Konfederacja

  • Robert Winnicki wstrzymał się

Głosowanie nad nowelizacją ustawy medialnej zwanej również "lex TVN" poprzedziła burzliwa dyskusja. W trakcie posiedzenia Sejmu Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodniczący PSL zgłosił wniosek o odroczenie obrad do 2 września. Sejm go poparł, co wywołało spore zamieszanie. Niektórzy posłowie Kukiz'15 zaczęli twierdzić, że pomylili przyciski. W związku z tym rozpoczęto zbieranie podpisów pod wnioskiem o reasumpcję głosowania. Po konwencie seniorów marszałek sejmu Elżbieta Witek zadecydowała o ponownym glosowaniu w tej sprawie.

W związku z tym kontynuowano obrady. Nowelizacja ustawy medialnej została przegłosowana w stosunku 228 do 216. Dziesięciu posłów wstrzymało się od głosu.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny