Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe technologie bardziej niż parytety pomagają w zatrudnieniu kobiet

Redakcja
Nowe technologie bardziej  niż parytety pomagają w zatrudnieniu kobietChesapeake Białystok, należy do brytyjskiej, międzynarodowej korporacji . W zakładzie tym nigdy nie było parytetów, a mimo to na 300 zatrudnionych tam pracowników połowę stanowią kobiety.
Nowe technologie bardziej niż parytety pomagają w zatrudnieniu kobietChesapeake Białystok, należy do brytyjskiej, międzynarodowej korporacji . W zakładzie tym nigdy nie było parytetów, a mimo to na 300 zatrudnionych tam pracowników połowę stanowią kobiety. Chesapeak Polska
Dr Wojciech Winogrodzki, prezes Podlaskiego Związku Pracodawców, który podkreśla, że jest ze wszech miar za zrównaniem praw i pozycji obu płci, ale przyznaje, że nie da się tego uczynić, stosując wyłącznie instrumenty prawne.

- Przecież nie ma barier instytucjonalnych dla żadnej z płci, jeżeli chodzi o zakładanie własnej firmy. A mimo to właścicielami i udziałowcami przedsiębiorstw w znakomitej większości są mężczyźni. Wprowadzenie parytetu nie ma tu oczywiście sensu. Rodzi się raczej pytanie: czy przyczyny tego stanu rzeczy są natury społecznej, czy też wynikają z wrodzonych różnic między płciami? - zauważa przedsiębiorca. I podkreśla, że coraz większa część przyczyn faktycznego zróżnicowania sytuacji obu płci ma źródła społeczne (np. w edukacji) i w tym obszarze, według niego, należałoby szukać skutecznych przeciwdziałań.

W tym kontekscie warto przyjrzeć się firmie poligraficznej Chesapeake Białystok, należącej do brytyjskiej, międzynarodowej korporacji . W zakładzie tym nigdy nie było parytetów, a mimo to na**300 zatrudnionych tam pracowników połowę stanowią kobiety. **

- Parytety w naszej firmie są zwyczajnie zbędne. Ponieważ wszyscy pracownicy traktowani są w sposób naturalny równo, kobiety nie są u nas ani w lepszej, ani w gorszej sytuacji. Konkurują na równi z mężczyznami i sytuacja pokazuje, że nawet w takiej gałęzi przemysłu, w jakiej  działamy, potrafią odnaleźć się zarówno w gronie specjalistów, jak i menadżerów - wyjaśnia Andrzej Sosna, dyrektor generalny Chesapeake Białystok.

Jak zapewnia zarząd firmy równe traktowanie znajduje zastosowanie we wszystkich aspektach pracy. Warunki zatrudnienia pań są identycznie, jak w przypadku mężczyzn. Odnosi się to do różnych płaszczyzn funkcjonowania biznesu – od produkcji, po projektowanie czy kwestie logistyczne. Dotyczy zarówno szkoleń, możliwości awansu jak i zarobków.

Taki stan rzeczy wynika jednak przede wszystkim z faktu, że białostocki Chesapeake koncentruje się na nowoczesnych technologiach i wartościach dodanych (projektowanie, doradztwo technologiczne czy systemy jakościowe) do rdzenia biznesowego, czyli druku. W porównaniu z przedsiebiorstwami poligraficznymi skoncentrowanymi wyłącznie na produkcji – czyli na druku, różnice w proporcjach zatrudnienia w zależności od płci stają się widoczne gołym okiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny