Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe rzeźby ozdobiły ogrody Pałacu Branickich [ZDJĘCIA]

krk
„Putto” to dekoracyjny motyw przedstawiający małego chłopca, rozpowszechniony w okresie renesansu, nawiązującego do wzorów antycznych. Motyw ten stosowany był w późniejszych okresach architektonicznych we wnętrzach budowli oraz jako ozdoba tarasów, parków i ogrodów.
„Putto” to dekoracyjny motyw przedstawiający małego chłopca, rozpowszechniony w okresie renesansu, nawiązującego do wzorów antycznych. Motyw ten stosowany był w późniejszych okresach architektonicznych we wnętrzach budowli oraz jako ozdoba tarasów, parków i ogrodów. UM Białystok
Od poniedziałku 26 października, ozdobą ogrodu Pałacu Branickich są nowe kamienne kolumny. To efekt 4-letniej pracy nad rekonstrukcją ogrodowych rzeźb i jednocześnie zakończenie I etapu odtwarzania dekoracji rzeźbiarskiej, zdobiącej Ogród Branickich w XVIII wieku.

W ogrodzie Pałacu Branickich w Białymstoku pojawiły się kolejne rzeźby. Są to białe kamienne kolumny, wykute z piaskowca. Autorem projektu jest białostocki architekt Tomasz Rogala. Projekt kolumn powstał na podstawie zachowanych źródeł oraz współczesnych opracowań naukowych. Wykonawcą kolumn jest Pracownia Kamieniarstwa Artystycznego „KAM-ART” J&R Pawłowscy, z Miedzianej Góry (świętokrzyskie).

Kolumny zwieńczone zostały kamiennymi wazami. Te, podobnie jak wspomniane kolumny, wyrzeźbiono z piaskowca i pomalowano na biało. Autorem waz jest Pracownia Jackowski Michał z Białegostoku.

Prace w ogrodzie będą jeszcze trwać. Na razie ukończono I etap odtwarzania dekoracji rzeźbiarskiej. Kolejnym będzie wykonanie rzeźb, które 250 lat temu ustawione były w parterach salonu ogrodowego. Ks. dr Jan Nieciecki pracujący nad dawnym wyglądem ogrodów, przeanalizował wiele dokumentów, z których wynika, że w parterach salonu ogrodowego znajdowało się 20 puttów – motywów dekoracyjnych.

Prace nad rekonstrukcją dekoracji pierwszego parteru rozpoczęły się w tym roku i już w listopadzie pojawią się pierwsze 4 kamienne putta, które zostaną ustawione w południowo-zachodnim parterze, położonym w sąsiedztwie kanału i boskietu. Parter południowo-zachodni przedstawiał okres letni, dlatego ustawione w nim będą alegorie: Raka, Lwa i Panny oraz Poezji Heroicznej. Autorem rzeźb jest Pracownia Jackowski Michał z Białegostoku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto