Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe propozycje urzędu pracy dla osób po 50 roku życia. Prace interwencyjne albo szkolenia grupowe

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Wojciech Wojtkielewicz
W Powiatowym Urzędzie Pracy w Białymstoku zarejestrowanych jest 3 925 osób bezrobotnych po 50 roku życia. Osoby te posiadają różne kwalifikacje, doświadczenie. Choć często są bezrobotnymi z konkretnym fachem w ręku, to pracodawcy mają problemy z obsadzeniem wolnych stanowisk. Sytuację mogą zmienić szkolenie grupowe, które organizuje białostocki urząd pracy.

Jak informuje rzeczniczka PUP w Białymstoku Jolanta Tulkis, urząd może pomóc i zarejestrowanym bezrobotnym, i firmom szukającym pracowników. Obecnie przyjmowane są wnioski od pracodawców na organizację prac interwencyjnych, którzy zatrudnią osobę bezrobotną po 50 roku życia. Może to być stanowisko do pracy, na którym nie są potrzebne żadne kwalifikacje, jak również stanowisko do pracy, na którym potrzebne są określone uprawnienia, doświadczenie czy predyspozycje.

Czytaj również: PUP Białystok. Bezrobocie rok do roku dużo większe. Nie tylko branża gastro szuka pracowników

- Mówiąc językiem mniej urzędowym, jeśli pracodawca zatrudni bezrobotnego przez dziewięć miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy, to przez sześć miesięcy zwracamy pracodawcy część kosztów wynagrodzenia i część składki ZUS poniesionych za zatrudnioną osobę bezrobotną. Jest to około 1650 zł miesięcznie. Prace interwencyjne są instrumentem posiadającym same korzyści, ponieważ firma zatrudnia pracownika, którego nie musi szkolić, z uregulowaną sytuacją życiową i rodzinną, który zna realia rynku pracy. Firma nie ponosi przy tym pełnych kosztów zatrudnienia, zaś osoba bezrobotna zyskuje pracę - wyjaśnia rzeczniczka PUP Jolanta Tulkis.

Natomiast dla osób po 50 roku życia, które chciałyby uzupełnić swoje kwalifikacje lub nabyć nowe, PUP przygotował propozycję następujących szkoleń:

  • kierowca kat. C,
  • magazynier,
  • opiekun w Żłobku lub Klubie Dziecięcym,
  • obsługa ciężkiego sprzętu budowlano-drogowego (do wyboru: obsługa koparki, obsługa ładowarki lub obsługa koparko-ładowarki).

WAŻNE. Wnioski od osób bezrobotnych zainteresowanych tymi szkoleniami białostocki urząd pracy przyjmuje tylko do 28 maja 2021 roku.

Czytaj również: W Białymstoku i w województwie podlaskim bezrobocie, w stosunku do zeszłego roku, wzrasta

Chętnych do skorzystania z bieżącej propozycji urzędu rzeczniczka zaprasza na stronę internetową Powiatowego Urzędu Pracy, gdzie znajdują się szczegółowe informacje na temat poszczególnych form pomocy oraz wnioski do pobrania.

Wypełniony wniosek czy to na prace interwencyjne, czy szkolenia należy:

  • złożyć osobiście w punkcie podawczym (parter) Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku, ul. Pogodna 63/1, 15-365 Białystok lub
  • przesłać pocztą na adres: Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku ul. Pogodna 63/1, 15-365 Białystok lub
  • w przypadku szkoleń przesłać pocztą elektroniczną w postaci zeskanowanego Wniosku z odręcznym podpisem na adres e-mail: [email protected] do 28 maja 2021 roku (decyduje data wpływu do PUP w Białymstoku)
  • w przypadku prac interwencyjnych elektronicznie - przez praca.gov.pl

W przypadku pytań lub wątpliwości urząd pracy prosi o kontakt telefoniczny:

  • szkolenia - 85/ 747 38 19 oraz 85/ 747 38 31
  • prace interwencyjne (dofinansowanie kosztów zatrudnienia pracownika) – 85/ 747 38 10
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny