Zobacz galerię

Chociaż cukiernia Madeline na białostockim rynku funkcjonuje od roku, to od dziś ma nową lokalizację. Przedtem był tam sklep spożywczy, później mieściła się tam restauracja Sztuka Mięsa, a teraz przy Grochowej 4 mamy szansę spróbować francuskich specjałów cukierniczych. Lokal ma 80 m kwadratowych i pomieści kilkudziesięciu gości.

Czytaj też: Najlepsze pizzerie w Białymstoku. TOP 14 wskazali mieszkańcy miasta. Sprawdź, gdzie jest najlepsza pizza [ZDJĘCIA]

Cukiernię otworzyła młoda para - Magda i Adrian Adamscy. Oboje kochają piec i przyrządzać desery, a cukierniczych inspiracji szukali w samym Paryżu. Chociaż nie skończyli szkół gastronomicznych, to energia i pasja sprawiły, że miejsce od razu przeciągnęło tłumy.

- Podczas pierwszej wizyty we Francji przez kilka dni jedliśmy niemal wyłącznie słodkości. Chcieliśmy zapamiętać te smaki i przywieźć je do Madeline - śmieje się Magda.

Początkowo w swojej cukierni para miała tylko dwa stoliki i zajmowała mały lokal przy ulicy Grochowej, kilka budynków dalej niż mieści się obecnie.

- Kiedy dowiedzieliśmy się, że zwalnia się znacznie większy lokal i to tuż obok, nie czekaliśmy! - opowiadają - Dla nas to nowe perspektywy i wyzwania, możemy wprowadzać jeszcze więcej nowości i zaskakiwać naszych gości wyjątkowymi smakami - dodają właściciele.

Para dwa tygodnie temu wzięła ślub, co zgrało się z przeprowadzką Madeline. Młodzi cukiernię nazywają swoim dzieckiem i zapewniają, że o gości będą dbać, bo najważniejsza dla nich jest jakość i smak serwowanych deserów. Tak jak i ciepła atmosfera w lokalu.

Czytaj także: Nazwaliście tak dziecko? Te imiona były zakazane sto lat temu! A dziś są popularne. Zobacz listę

To ostatnie zapewnia wystrój wnętrza, jednocześnie nowoczesny, mody, jak i klimatyczny. Nie brakuje tam foteli, w które można się zapaść z poranną kawą, stołów na kilkanaście osób, jak i miejsc idealnych do pracy z laptopem. W rogu znajduje się też kącik dla dzieci, z dużym namiotem tipi i zabawkami.

- To mały Paryż w Białymstoku - mówią właściciele i zapraszają na Grochową 4.

Ich francuskie specjały można zamawiać na wesela lub imprezy okolicznościowe w formie ,,słodkiego stołu" lub z dowozem do domu czy pracy, kiedy... potrzebujemy zjeść coś słodkiego.