Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe obowiązkowe szczepienia od przyszłego roku? Kto będzie musiał się zaszczepić?

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
W 2021 roku na listę obowiązkowych szczepień prawdopodobnie trafi szczepienie przeciwko rotawirusom.
W 2021 roku na listę obowiązkowych szczepień prawdopodobnie trafi szczepienie przeciwko rotawirusom. Źródło: Pixabay
Prawdopodobnie już od stycznia 2020 roku na listę obowiązkowych szczepień trafi nowa pozycja – szczepienie przeciwko rotawirusom. Obecnie trwają konsultacje społeczne nad projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia w tej sprawie. Kto będzie musiał się zaszczepić? I co o nowym obowiązkowym szczepieniu sądzą specjaliści?

Zgodnie z projektem Ministra Zdrowia, od 1 stycznia 2021 roku obowiązkowe szczepienia dzieci zostaną rozszerzone o szczepienia przeciw rotawirusom. Będą one dotyczyły dzieci w wieku między szóstym a dwudziestym czwartym tygodniem życia, które urodziły się po 31 grudnia 2020 roku.

Według danych Głównego Inspektora Sanitarnego i Państwowego Zakładu Higieny w 2019 roku w województwie podlaskim odnotowano 1186 zakażeń rotawirusami, z czego 1141 przypadków wymagało hospitalizacji. Dużo większa ilość maluchów jednak korzysta z pomocy doraźnej i jest leczona w podstawowej opiece zdrowotnej.

Wprowadzenie obowiązkowych sczepień przeciwko rotawirusom popierają lekarze:

- Uważam, że to bardzo dobry pomysł - komentuje dr Kacper Emil Toczyłowski, specjalista pediatra z Kliniki Obserwacyjno-Zakaźnej Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Na tę szczepionkę czekaliśmy od dawna i jest ona naprawdę potrzebna. We wszystkich krajach, które ją wprowadziły obserwujemy, że dzieci przestały chorować na biegunki rotawirusowe. Sam zaszczepiłem swoje dziecko i namawiam wszystkich, aby też to robili.

Jak mówi dr Toczyłowski w UDSK ok. 30-40% wszystkich hospitalizacji na oddziale zakaźnym to są właśnie hospitalizacje z powodu biegunek rotawirusowych. Biegunki rotawirusowe są niebezpieczne same w sobie, jednak dodatkowo powodują przedłużenie leczenia szpitalnego z powodu innych dolegliwości.

- Często tez zdarza się, że dzieci, które trafiają do nas na planowe zabiegi lub diagnostykę, które są zdrowe, zakażają się rotawirusami. Wprowadzenie szczepień nie tylko zmniejszy ilość przyjęć do szpitali z powodu samych ostrych biegunek rotawirusowych, ale zmniejszy liczbę ogólnych zakażeń szpitalnych.

Rotawirusy należą do czynników najczęściej wywołujących biegunki zakaźne u niemowląt i małych dzieci od 4. do 24. miesiąca życia. Najciężej chorują niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia, które bardzo szybko odwadniają się.

Do zakażenia rotawirusem dochodzi drogą pokarmową lub kropelkową. Zakazić się można również przez bezpośredni kontakt z osobą chorą oraz przez styczność z zanieczyszczoną powierzchnią czy przedmiotami, a nawet przez wodę pitną.

Największa zapadalność na choroby wywołane przez rotawirusy występuje w grupie dzieci do ukończenia 5 roku życia. Ciężki przebieg choroby i hospitalizacja z powodu biegunki rotawirusowej może rozwinąć się u każdego dziecka.

Szacuje się, że rotawirusy są przyczyną ok. 11 tys. zakażeń wewnątrzszpitalnych u dzieci do 5 roku życia. Wciągu 5 pierwszych lat życia do szpitala trafia 1 na 20 dzieci.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny