Nowe oblicze e-administracji - Fundusze Europejskie. Program Polska Cyfrowa

Redakcja
Udostępnij:
Program Polska Cyfrowa o łącznej wartości około 2,2 mld euro jako pierwszy został zatwierdzony przez Unię Europejską w bieżącej perspektywie finansowej. Na projekty związane z e-administracją przeznaczono w nim prawie 950 mln euro. Jest to również pierwszy program krajowy, w którym ogłoszono już konkurs: jego bud­żet wynosi aż 800 mln zł.

Pieniądze te zostaną przeznaczone na zwiększenie dostępności i podwyższenie jakości e-usług publicznych przeznaczonych zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Konkurs przeznaczony jest m.in. dla administracji rządowej, sądów i prokuratury. Jego wyniki poznamy z końcem sierpnia, a na efekty nie będziemy długo czekać, bo w regulaminie zapisano, że projekty mają zostać zrealizowane w ciągu 36 miesięcy. W dzisiejszych czasach dostęp do e-usług, czyli możliwość załatwiania różnych spraw za pośrednictwem internetu, jest oczywistością. Często nie uświadamiamy sobie, jak wiele spraw załatwiamy w ten sposób. Bankowość i usługi finansowe, jak np. ubezpieczenia, zakupy, rezerwacje biletów, radio, telewizja czy filmy online w systemie VOD, setki czy tysiące mniej lub bardziej potrzebnych aplikacji na nasze urządzenia mobilne.

Wszystkie te oczywiste już internetowe usługi mają jedną wspólną cechę - oferowane są przez sektor prywatny. Instytucje publiczne, czy to administracja centralna, czy samorządowa, mają jeszcze sporo do nad­robienia, jeżeli chodzi o powszechność e-usług. Fundusze europejskie w programie Polska Cyfrowa pomogą nadgonić te zapóźnienia.

Ktoś mógłby zadać pytanie, czy inwestowanie tak wielkich funduszy w e-usługi ma sens, czy nie ma ważniejszych potrzeb infrastrukturalnych. Nowoczesne systemy informatyczne umożliwiające kontakt z urzędem bez opuszczania domu to jednak nie tylko modna nowinka. Po pierwsze, czas to pieniądz dla nas wszystkich. Internet pomaga również osobom z nie­peł­no­spraw­nościami, które np. mają problem z poruszaniem czy z porozumiewaniem się. Jeżeli zamiast wizyt w urzędzie - w celu złożenia wniosku, a następnie np. odebrania dokumentów - będzie nas czekały zalogowanie się na stronie urzędu i kilka kliknięć, to będziemy mogli mówić o znaczącej poprawie komfortu życia. To ważne szczególnie dla osób mieszkających z dala od większych ośrodków, dla których podróż to nie tylko strata czasu, ale przede wszystkim wydatek. Automatyzacja i informatyzacja procedur urzędniczych pozwoli też na oszczędności w samej administracji.

Nie do przecenienia jest również możliwość usprawnienia procedur biurokratycznych obowiązujących przedsiębiorców. Możliwość załatwienia spraw urzędniczych online przełoży się bezpośrednio na zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki. Ułatwienia te odczują zwłaszcza niewielkie firmy, które nie zatrudniają rozbudowanych działów prawno-księgowych, a których właściciele często samodzielnie muszą się borykać z formalnościami.

A jakie jeszcze inne projekty będą realizowane w ramach programu Polska Cyfrowa? 145 mln euro to fundusze, które mają pomóc w rozwinięciu cyfrowych kompetencji społeczeństwa, czyli np. programy szkoleń dla seniorów. Wszystkie te zmiany nie zdadzą się jednak na wiele, jeżeli dostęp do internetu szerokopasmowego, czyli pozwalającego na szyb­ki przesył dużej ilości danych, będzie nie tylko łatwo dostępny, ale też tani. Dlatego blisko połowę budżetu programu Polska Cyfrowa, bo ponad 1 mld euro, przeznaczono na powszechny dostęp do szybkiego internetu, czyli rozbudowę sieci teleinformatycznej. Dzięki tym inwestycjom powszechnym standardem ma być minimalna przepustowość na poziomie 30 MB/s, a w przyszłości nawet 100 MB/s, co oznacza gigantyczny skok jakościowy.

Kto może się ubiegać o dotację?

Przede wszystkim: firmy telekomunikacyjne, jednostki administracji rządowej oraz jednostki im podległe, jednostki naukowe, państwowe organizacje kultury, organizacje pozarządowe.

Kontakt:
Więcej o programie:
www.popc.gov.pl oraz
www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Główny Punkt Informacyjny: Białystok - tel.: (85) 66 54 516, e-mail: [email protected]

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie