Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe murale w Białymstoku. One pojawiły się od początku 2020 roku. Znasz ich lokalizację?

Jakub Sadkowski
Jakub Sadkowski
Mural na ulicy Podleśnej 21.
Mural na ulicy Podleśnej 21. Jakub Sadkowski
Białystok słynie ze sztuki ulicznej. W 2016 roku został nawet wybrany w głosowaniu miastem z najładniejszymi muralami w Polsce. Miasto ma swoje oficjalne szlaki murali: pieszy, rowerowy i autobusowy. Do najpopularniejszych dzieł należą między innymi "Dziewczynka z konewką" czy "Wyślij pocztówkę do babci". Niektóre z nich zdążyły się już zakorzenić w świadomości mieszkańców. Jednakże od ubiegłego roku w naszym mieście przybyło też kilka nowych, ulicznych dzieł. Na zdjęciach znajdziemy ich lokalizację.

Zobacz nowe białostockie murale w naszej galerii zdjęć:

Błogosławiona Bolesława Lament

Mural mieści się przy domu zakonnym Zgromadzenia Sióstr Misjonarek przy ulicy Stołecznej 5. Placówka działa w Białymstoku od 1936 roku. Praca poświęcona jest matce założycielce zakonu - błogosławionej Bolesławie Lament.

- Pokazuje w kilku odsłonach to, czym się siostry zajmowały. Otwarte okna pokazują otwartość sióstr, otwartość zgromadzenia na potrzeby człowieka - tak skomentował dzieło ks. Tomasz Grabowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Łomży.

Murale wewnątrz tunelu drogowego przy ulicy Hetmańskiej

Tunel został wpisany w marcu 2021 roku do wojewódzkiej ewidencji zabytków. Obiekt został wybudowany na początku XX wieku. Przetrwał też II wojnę światową. Obecnie tunel nie jest użytkowany, ale stał się miejscem skupiającym uliczną sztukę murali.

- Jego wartości historyczne, związane z rozwojem komunikacyjnym miasta, ukazują pewien etap w rozwoju technik inżynieryjnych i planowania urbanistycznego - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz, podlaska konserwator zabytków.

Tkanina dwuosnowowa "Cztery pory roku" na ulicy Skłodowskiej-Curie

Pomysł stworzenia muralu narodził się w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, które ma w swoich zbiorach największą w Polsce, liczącą prawie siedemset sztuk, kolekcję tkanin dwuosnowowych. Malowidło ma 6 metrów szerokości i 27 metrów długości. Kształtem przypomina wieżę ze spadzistym daszkiem, który tworzy logo Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Pozostałą część kompozycji wypełniają wzory z tkaniny dwuosnowowej Felicji Puzanowskiej z 1986 roku przedstawiające przyrodę i mieszkańców podlaskiej wsi. Są to wytkane postacie ludzi pracujących w polu, państwa młodych, dzieci z palmami wielkanocnymi, wóz zaprzężony w konia, maszyny rolnicze i drzewa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny