Nowe książki: o oficerze Armii Krajowej Czesławie Hake i "Dzieje Królowego Mostu"

Materiał informacyjny Witolda Hake

Miło jest poinformować Państwa o ukazaniu się w tym tygodniu dwóch książek poświęconych historii Białegostoku i okolic. Pierwsza publikacja to „Życiorys płk dr Czesława Hake (1907-2003)” autorstwa historyka Witolda Hake, który pracę magisterską napisał pod kierunkiem prof.dr Adama Dobrońskiego. Życie płk C.Hake jest opisane chronologicznie od jego narodzin w Białymstoku, poprzez szkołę średnią na ul.Mickiewicza, działalność sportową, Szkołę Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu, studia w Warszawie (obecnie AWF), pracę u słynnego Janusza Korczaka, działalność harcerską i przyjaźń z Aleksandrem Kamińskim i Ryszardem Kaczorowskim. Następnie omówiono przydział do 10 p.ułanów i udział w wojnie 1939 r. z 9 psk z Grajewa. Duży rozdział jest poświęcony walce C.Hake podczas II Wojny - konspiracja w Krakowie w latach 1939-1941 a także (po aresztowaniu przez Gestapo) ucieczka do Białegostoku. W tymże mieście jako major AK Czesław Hake był na stanowisku komendanta miasta i inspektora aż do sierpnia 1945r. Był bezpośrednim podwładnym gen. A.E. Fieldorfa i płk W.Liniarskiego. Dwukrotnie aresztowany przez NKWD - za każdym razem szczęśliwie uciekał. W latach 1945-1973 mieszkał w Jeleniej Górze gdzie został pracownikiem naukowym wyższej uczelni a także był działaczem sportowym i harcerskim. W 1973 r. wrócił do Białegostoku prowadząc towarzystwa naukowe kultury fizycznej i wystawiając żyjącym członkom AK dokumenty ich działalności. Po 1989 r. był prezesem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Białymstoku. Pochowany na Powązkach wojskowych w Warszawie. Był to jeden z wybitniejszych białostoczan XX w. - jedyny, który nie ma jeszcze ulicy swego imienia.

Kolejna książka to „Dzieje Królowego Mostu od XVI w. do 1945 na tle rodów: Chodkiewicz, Radziwiłł, Sakowicz, Dederko, Młodecki, Frisch, Halberstam, Hake”. Są to właściciele tej miejscowości oraz trzy rodziny posiadające fabryki. Jest to pierwsza i jedyna książka dotycząca tej miejscowości.

Ponieważ prawie połowa książki o Królowym Moście dotyczy tam mieszkającej rodziny C.Hake, wydawca wydał obie publikacje razem. Książka w twardej oprawie zawiera łącznie niecałe 300 stron i ma 80 dotychczas nie publikowanych fotografii. Jest np zdjęcie nieistniejącego dworu w Królowym Moście, fabryki, portrety i fotografie ciekawych osób z XIX i XX w. a także medale, monety i pamiątki rodzinne.

Całość dopełnia indeks osób i miejscowości. Książki wydane w mikroskopijnym nakładzie są obecnie dostępne w księgarni PWN na ul. Mickiewicza 32 (za Alfą),w księgarni katolickiej na ul.Kościelnej i antykwariacie na Rynku Kościuszki 13. Dla osób spoza Białegostoku książka jest do nabycia na Allegro.

Dodaj ogłoszenie