Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe Bojary: Nowe osiedle ma być z zielenią i przedszkolem

Marta Gawina [email protected]
Nowe Bojary w Białymstoku. Wizualizacja terenu  po dawnych Uchwytach od strony ul. Kraszewskiego.
Nowe Bojary w Białymstoku. Wizualizacja terenu po dawnych Uchwytach od strony ul. Kraszewskiego. Wojciech Wojtkielewicz
Magistrat przygotował plan zagospodarowania przestrzennego dla osiedla Nowe Bojary między ul. Łąkową, Ryską i Towarową. Tę propozycję muszą jeszcze zaakceptować radni

Projekt planu zostanie przedstawiony radzie miejskiej na najbliższej sesji 30 marca. - Chcemy w nim pokazać jak można kształtować przestrzeń publiczną w mieście. Tak, by nowe osiedla nie były oderwane od całości miasta - mówi wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki.

Szczegółowe propozycje są już gotowe. Dotyczą terenu położonego w rejonie ulic Ryskiej, Łąkowej i Towarowej. Współgrać mają tu bloki, tereny zielone, boiska, obiekty edukacyjne.

- W tej chwili w okolicy ul. Ryskiej powstają obiekty mieszkaniowe, wyburzane są dawne obiekty przedsiębiorstwa Uchwyty - przypomina Piotr Firsowicz, dyrektor departamentu urbanistyki w magistracie.

Zapewnia, że przygotowany plan to szersze spojrzenia na całe miasto. - Ulica Dobra, która już teraz jest dość szerokim przejściem będzie kontynuowana dalej w postaci zielonego pasażu, przejścia pieszego - dodaje.

Trasa ma zostać przedłużona aż do skweru w rejonie ul. Sienkiewicza. Przecina się z nią projektowane przedłużenie ul. Sobieskiego. Z kolei od ul. Łąkowej powstanie łącznik do ul. Kraszewskiego. To ma usprawnić ruch w tym rejonie. - Planowane jest również przedłużenie ul. Ryskiej do ul. Kraszewskiego - mówi Piotr Firsowicz.

Nowe Bojary z przedszkolem

W nawiązaniu do opracowanej niedawno miejskiej mapy akustycznej wyznaczono lokalizację poszczególnych obiektów. W części centralnej mają znajdować się bloki i apartamenty. Z kolei obiekty usługowe powinny znaleźć się w pobliżu ul. Sienkiewicza i Towarowej.

- Do tego centralnie wyznaczony pas zieleni i parkingi. Jest też miejsce na przedszkole. Zarezerwowana została na to działka o powierzchni 2,3 tys. mkw. Do tego 3,5 tys. mkw. na budowę boisk - wymienia Piotr Firsowicz.

Samo przedszkole mogłoby powstać w pobliżu ul. Kraszewskiego. W przypadku budynków mieszkalnych, zabudowa wyższa od siedmiu do dziewięciu kondygnacji powinna być od strony ulic otaczających.

- W rejonie skrzyżowania przedłużenia ul. Sobieskiego z pasażem zielonym zabudowa może być nawet do 19 kondygnacji. Natomiast wzdłuż pasażu spacerowego budynki o wiele niższe - od 3 do 5 kondygnacji - wymienia przedstawiciel magistratu.

Projekt magistratu nie przeszkadza dotychczasowej działalności handlowej w okolicy ul. Ryskiej.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny