Dlatego podczas projektowania mieszkania staraliśmy się wydobyć od jego właścicieli jak najwięcej informacji odnośnie ich zainteresowań, potrzeb i wizji przyszłego mieszkania – mówi Wojciech Gutowski, właściciel studia projektowania wnętrz „Pomarańcze Studio”. Projektanci stworzyli miejsce, które dostosowano do jego mieszkańców.
Co do zmiany?
Podstawowymi problemami, z którymi zmagali się projektanci, był przede wszystkim wąski i długi korytarz. – Właściciele narzekali na brak przestrzeni, na złe samopoczucie w ciasnych pomieszczeniach – mówi Wojciech Gutowski. – Dlatego też staraliśmy się znaleźć jak najdogodniejsze rozwiązania. Problemem stała się także zbyt mała sypialnia. Brak było w niej miejsca na wielkie, wygodne łóżko i garderobę, o której marzyła właścicielka.
Projektanci musieli zmierzyć się także z mało funkcjonalną i niewygodną łazienka. – Było w niej dużo źle usytuowanych urządzeń sanitarnych – dodaje projektant.
Szeroka i przestronna łazienka
Aby optycznie poszerzyć łazienkę, ustawiono poprzecznie prostokątną wannę. Pozwoliło to na skrócenie pomieszczenia, a doskonale wpłynęło na jego układ.
– W powstałej po przesunięciu ściany wnęce wstawiono miskę ustępową i bidet zawieszone na stelażach – opowiada projektant. W łazience zastosowano tradycyjne połączenie kolorów: jasny krem i szlachetny brąz. Dodatkowo zastosowano płytki ze wzorem kwiatów na ścianie. Wnękę pomiędzy blatem na umywalkę, a podłogą wykorzystano jako półeczkę na ręczniki i inne przybory toaletowe.
– Zrezygnowaliśmy z oddzielnej toalety na rzecz poszerzenia zbyt wąskiego korytarza – dodaje Wojciech Gutowski.
Dla nowego członka rodziny
Właściciele poważnie myślą o poszerzeniu rodziny. Dlatego w trosce o przyszłego, najmłodszego mieszkańca przeznaczono mu pokoik. Tuż obok sypialni rodziców. Marzeniem właścicielki była duża i wygodna sypialnia z garderoba. ą. Dlatego też postanowiono ją powiększyć. Przesunięto ściankę działową dzielącą sypialnie z kuchnią. Dzięki temu w sypialni można było ustawić wielkie małżeńskie łoże.
Dwa w jednym
– Bardzo optymistycznie przyjętym przez właścicieli pomysłem okazała się ścianka telewizyjna – mówi Radosław Szymanowski, architekt. – Spełnia ona zarazem rolę ścianki działowej. Pomalowana w kremowo-beżowe pasy poszerza mieszkanie i doskonale komponuje się z kolorami salonu i kuchni. Ściana ta odgradzając kuchnię od salonu automatycznie stworzyła miejsce w kuchni na ustawienie wielkiego stołu wraz krzesłami. Takie rozwiązanie spowodowało, że ta delikatna ścianka zintegrowała kuchnię z salonem, łącząc pomieszczenia w jedną przestrzeń.
Elegancki salon
Jasność i komfort wypoczynku, to elementy, którymi kierowano się przy doborze barw w salonie. Ze względu na to, że pomieszczenie jest nieduże projektanci zrezygnowali z drzwi. Całość jest w jasnej, kremowej tonacji. Do tego białe meble z ciemnobrązowymi boczkami i szklany stolik.
Nowatorskim pomysłem jest jaśniejszy owal na ścianie tuż przy drzwiach balkonowych. Zaokrągla i powiększa dość małe pomieszczenie. Podobny zabieg zastosowano na suficie. Beżowy, ciemniejszy od tego na ścianie owal, łączy salon z kuchnia w jedno pomieszczenie.
Zamiast ciężkich mebli na całej szerokości ściany zamontowano lekkie jasne półeczki. Dopełnieniem tej eleganckiej, a zarazem skromnej kompozycji jest oświetlenie punktowe w różnych miejscach na suficie.
– W tym salonie doskonale wyglądają elementy zieleni – dodaje projektant.
Groszek i oliwki
W tym domu szczególną rolę odgrywa kuchnia. – Zależało nam, żeby nadać jej szczególnego charakteru – mówi Radosław Szymanowski. – Dlatego też, postanowiliśmy zaryzykować z kolorystyką. Kolor dojrzałego groszku i delikatnej oliwki był trafnym wyborem.
– Potwierdziła to Pani domu z zadowoleniem stwierdzając, że te miejsce stało się dla niej najważniejszym i ulubionym w całym domu – dodaje Wojciech Gutowski.
Do koloru dojrzałego groszku doskonale pasowały drewniane szafki w kolorze orzech karavaggio. Niesłychanie udanym pomysłem było „ukrycie” lodówki. Jej drzwi również obudowano płytami w kolorze orzecha, takim samym jak szafki.
Sposób na światło
Ponieważ mieszkanie nie jest duże, bardzo ważną role odgrywa w nim oświetlenie. To ono tworzy klimat i nastrój, a także rozświetla cały dom. Lampki, halogeny, oświetlenie punktowe sprawiają, że kolorystyka tego mieszkania jeszcze bardziej się kontrastuje, a wszystkie elementy stanowią całość. Aby zapewnić pomieszczeniom więcej światła, projektanci zrezygnowali z ram w oknach. Które to zabierają dość sporo promieni słonecznych.
Oprócz punktowych lampek, dodatkowe światło w salonie zapewniają duże drzwi, umożliwiające wyjście na balkon, lub taras. Takie rozwiązanie to doskonały sposób nie tylko na dodatkowe rozjaśnienie pomieszczenia, ale i na efektowną ozdobę ściany.
Jakie są możliwości spłaty mikropożyczki? Ekspert radzi