Nowa oferta domu kultury

Martyna Tochwin [email protected] tel. 085 711 22 87
Do tej pory ta sala znana była głównie z tego, że organizowano tu wystawy i    wernisaże.  Teraz będzie miejscem, gdzie będzie można zjeść i wypić alkohol.
Do tej pory ta sala znana była głównie z tego, że organizowano tu wystawy i wernisaże. Teraz będzie miejscem, gdzie będzie można zjeść i wypić alkohol. Fot. Martyna Tochwin
Udostępnij:
Sala wystawowa Sokólskiego Ośrodka Kultury już wkrótce zamieni się w miejsce, gdzie będzie można zjeść i wypić alkohol.

Zamiast wernisaży i wystaw, które były strawą dla ducha, w sali wystawowej SOK już wkrótce będzie można nasycić ciało.

Podczas ostatniej sesji sokólscy radni podjęli decyzję, która umożliwi wynajem części SOK pod działalność gospodarczą.

Chodzi o uchwałę (z marca 2007 roku) w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych oraz zasad usytuowania w gminie Sokółka miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych oraz miejsc i obiektów, w których obowiązuje zakaz spożywania napojów alkoholowych. Zgodnie z nią punkty sprzedaży i spożywania alkoholu musi dzielić od szkół, przedszkoli i SOK minimum 100 m.

W ubiegły wtorek radni zrobili wyjątek. Jak? Z uchwały wykreślili dom kultury, co oznacza, że w budynku SOK będzie można sprzedawać i pić napoje wyskokowe.

Alkohol w zakładzie pracy

Taka propozycja wzbudziła wątpliwości wśród opozycji: - Ustawa zabrania sprzedaży alkoholu w zakładzie pracy. Nasza uchwała zezwoli na taką sprzedaż. W związku z tym mam pytanie: czy Sokólski Ośrodek Kultury jest zakładem pracy? - pytała radna Beata Łazarewicz, ale odpowiedzi nie uzyskała.

Nie była to jedyna sprawa, która wydała się radnej niejasna. Jej wątpliwości budziło też... nierówne traktowanie podmiotów gospodarczych.

- Robienie uchwały pod jeden podmiot gospodarczy jest niezgodne z prawem i narusza swobodę działalności gospodarczej. W ten sposób nierówno traktujemy przedsiębiorców. Albo stosujmy ten wyjątek wobec wszystkich, albo do nikogo - uznała radna.

Będzie tatarska kuchnia?

Z kolei radny Antoni Cydzik przekonywał, że... podejmowana uchwała ma słuzyć konkretnej osobie.

- Proszę podać publicznie imię i nazwisko osoby, dla której jest przygotowana uchwała - mówił do burmistrza Cydzik. - Proszę powiedzieć, bo wszyscy wiemy o kogo chodzi.

- Po co mówić, skoro radny Cydzik powiedział, że wszyscy wiedzą - ripostował Jan Zabłudowski, przewodniczący rady.

Radny Cydzik nie otrzymał odpowiedzi. Nieoficjalnie mówi się, że w sali wystaw ruszyłaby gastronomia z tatarskim jadłem. Kto będzie ją w domu kultury prowadził, zdecyduje przetargu.

W sali wystawowej sa dzis organizowane wszystkie wernisaże i wystawy plastyczne. Nieoficjalnie wiemy, że po jej wynajęciu, takie imprezy kulturalne zostaną przeniesione do sali z wejściem od strony centrum handlowego. Dziś jest tam przechowywany sprzęt nagłaśniający.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 14

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Twoje sumienie
W dniu 30.10.2008 o 15:31, Grzegorz Daszuta napisał:

***nie wiem i niespecjalnie mnie to interesuje, bo muzułmaninem nie jestem.Sam osobiście zwykle się raczę ekologicznym napojem produkowanym przez miejscową ludzkość z dziewiczych ostępach Puszczy Knyszyńskiej pod Rozedranką, a czasem się nasycam paliwem rakietowym, które nie wiem skąd pochodzi, ale mi służy.Piwo pijam rzadko, bo na figurę źle wpływa.A jak znasz inną świętą księgę, to może nam tu wszystkim przypomnij, co serwowano w czasie Ostatniej Wieczerzy???Piwo, wino, wódkę, czy może raczej tam się zbiegli wtedy dawcy genów dla późniejszego hrabiego Draculi z Transylwanii???Kurde, jakieś ssanie w podrobach mnie dopadło jak o tym zacząłem pisać, a mam jeszcze w lodówce ślicznie schłodzoną ćwiartkę ekologicznego napoju.I dlatego będzie chwila przerwy.*Była przerwa i jest po przerwie. A ja już nie mam tej ćwiartki w lodówce. Dobre było, a ja się muszę znowu do Puszczy dodzwonić, coby mnie suchość jakaś nie dopadła niebawem.


alkoholik!
G
Grzegorz Daszuta
W dniu 30.10.2008 o 15:44, Gość napisał:

Jednym słowem islam zabrania picia wina, ale nie ma nic przeciwko wyrobom spirytusowym i to wszystko wyjaśnia.A może wiesz, jak święta księga traktuje piwo? Wszak mamy do dyspozycji trzy rodzaje koncesji na alkohol: piwo, wino i wódki, a radni wbrew nakazom i zakazom świętej księgi obdarzyli możliwością sprzedaży pełnym asortymentem alkoholi.


***
nie wiem i niespecjalnie mnie to interesuje, bo muzułmaninem nie jestem.

Sam osobiście zwykle się raczę ekologicznym napojem produkowanym przez miejscową ludzkość z dziewiczych ostępach Puszczy Knyszyńskiej pod Rozedranką, a czasem się nasycam paliwem rakietowym, które nie wiem skąd pochodzi, ale mi służy.

Piwo pijam rzadko, bo na figurę źle wpływa.

A jak znasz inną świętą księgę, to może nam tu wszystkim przypomnij, co serwowano w czasie Ostatniej Wieczerzy???

Piwo, wino, wódkę, czy może raczej tam się zbiegli wtedy dawcy genów dla późniejszego hrabiego Draculi z Transylwanii???

Kurde, jakieś ssanie w podrobach mnie dopadło jak o tym zacząłem pisać, a mam jeszcze w lodówce ślicznie schłodzoną ćwiartkę ekologicznego napoju.

I dlatego będzie chwila przerwy.

*

Była przerwa i jest po przerwie.

A ja już nie mam tej ćwiartki w lodówce. Dobre było, a ja się muszę znowu do Puszczy dodzwonić, coby mnie suchość jakaś nie dopadła niebawem.
G
Gość
W dniu 30.10.2008 o 08:50, Grzegorz Daszuta napisał:

*** zdaje się o winie jest tam napisane, a nie o gorzałce


Jednym słowem islam zabrania picia wina, ale nie ma nic przeciwko wyrobom spirytusowym i to wszystko wyjaśnia.
A może wiesz, jak święta księga traktuje piwo? Wszak mamy do dyspozycji trzy rodzaje koncesji na alkohol: piwo, wino i wódki, a radni wbrew nakazom i zakazom świętej księgi obdarzyli możliwością sprzedaży pełnym asortymentem alkoholi.
G
Grzegorz Daszuta
W dniu 27.10.2008 o 13:56, Gość napisał:

będzie tatarska kuchnia?małe pytanie: czy wyznawcy islamu nie mają zakazu spożywania alkoholu obwarowany zapisami świętej księgi koranu?


*** zdaje się o winie jest tam napisane, a nie o gorzałce
l
lech
W dniu 29.10.2008 o 22:34, lech napisał:

Podobno dla burmistrza i emerytow?


c.dzik, idzie ci coraz lepiej. Cztery słowa i tylko jeden błąd. Brawo.
l
lech
W dniu 29.10.2008 o 17:31, Adam napisał:

Wszystko wszystkim a gdzie są organizowane dyskoteki dla młodych ludzi tak jak było kiedyś. Zjeść można wszędzie. To kpiny SOK jest dla młodych.


Podobno dla burmistrza i emerytow?
A
Adam
Wszystko wszystkim a gdzie są organizowane dyskoteki dla młodych ludzi tak jak było kiedyś. Zjeść można wszędzie. To kpiny SOK jest dla młodych.
~aga~
W dniu 27.10.2008 o 12:56, Gość napisał:

będzie tatarska kuchnia?małe pytanie: czy wyznawcy islamu nie mają zakazu spożywania alkoholu obwarowany zapisami świętej księgi koranu?


skoro jest wódka koszerna, to może i tu znajdzie się jakieś rozwiązanie.
B
Bary
A czy to nie jakaś zasłona dymna dla Biedronki, która chce sprzedawać mocniejszy alkohol? Znawu ktoś kieruje rozumowanie
na inny tor, a 100 m to także centrum handlowe w podwórku, kamienice po drugiej stronie domu kultury. Gdzie i tak się lał
alkohol na weselach i imprezach. Dobrze, że teraz zgodnie z prawem bedzie to robione, ale myślę, że intencja była inna
G
Gość
W dniu 27.10.2008 o 08:57, jolka napisał:

nasuwa się pytanie: kto sfinansuje wybudowanie inwestycji? Gmina czy ewentualny najemca, który nie będzie miał pewności pozytywnego zaopiniowania lokalu przez sanepid ? Czy gmina zwróci najemcy zainwestowane pieniądze? A może gmina poniesie koszty i gotowy lokal z wszystkimi pozwoleniami wyda prywatnemu przedsiębiorcy? Przed podjęciem takiej uchwały należałoby wcześniej zorientować się nie tylko w sprawach budowlano-sanitarnych, ale w księgowych, gdyż okaże się, że społeczeństwo Sokółki dopłaci do prywatnego biznesu, a będzie to kraina miodem (pitnym) i wódką płynąca.


będzie tatarska kuchnia?
małe pytanie: czy wyznawcy islamu nie mają zakazu spożywania alkoholu obwarowany zapisami świętej księgi koranu?
j
jolka
W dniu 26.10.2008 o 19:19, Gość napisał:

Wynajmujący lokal będzie musiał zmienić jego przeznaczenie z sali wystawowej na lokal gastronomiczny. Czarno to widzę. Na pierwszy rzut oka wejście do lokalu jest nieprzystosowane dla osób niepełnosprawnych, konieczny będzie podjazd lub winda, co zeszpeci budynek. Zgodę na taką inwestycję w formie decyzji musi wydać Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Lokal musi zapewnić osobom niepełnosprawnym toaletę na parterze, obok toalety ogólnej i dla personelu. W sumie trzy toalety na poziomie parteru. Tematem nie do przejścia wydaje się brak możliwości zachowania przecinania dróg czyste-brudne, jedne drzwi dla: klientów, personelu, dostaw towaru i usunięcia śmieci to stanowczo za mało. Drugą przeszkodą jest brak wystarczającej powierzchni technologicznej, która oprócz kuchni ma zapewnić zmywalnię, magazynki itp, itd. Zobaczymy więc czy starosta wyda zgodę na zmianę przeznaczenia lokalu i zatwierdzi projekt technologiczny wykonany przez uprawnionego specjalistę-technologa. Także Powiatowy Inspektor Sanitarny musi wydać stosowną decyzję.


nasuwa się pytanie: kto sfinansuje wybudowanie inwestycji? Gmina czy ewentualny najemca, który nie będzie miał pewności pozytywnego zaopiniowania lokalu przez sanepid ? Czy gmina zwróci najemcy zainwestowane pieniądze? A może gmina poniesie koszty i gotowy lokal z wszystkimi pozwoleniami wyda prywatnemu przedsiębiorcy?
Przed podjęciem takiej uchwały należałoby wcześniej zorientować się nie tylko w sprawach budowlano-sanitarnych, ale w księgowych, gdyż okaże się, że społeczeństwo Sokółki dopłaci do prywatnego biznesu, a będzie to kraina miodem (pitnym) i wódką płynąca.
w
wtajemniczony
W dniu 26.10.2008 o 19:19, Gość napisał:

Wynajmujący lokal będzie musiał zmienić jego przeznaczenie z sali wystawowej na lokal gastronomiczny. Czarno to widzę. Na pierwszy rzut oka wejście do lokalu jest nieprzystosowane dla osób niepełnosprawnych, konieczny będzie podjazd lub winda, co zeszpeci budynek. Zgodę na taką inwestycję w formie decyzji musi wydać Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Lokal musi zapewnić osobom niepełnosprawnym toaletę na parterze, obok toalety ogólnej i dla personelu. W sumie trzy toalety na poziomie parteru. Tematem nie do przejścia wydaje się brak możliwości zachowania przecinania dróg czyste-brudne, jedne drzwi dla: klientów, personelu, dostaw towaru i usunięcia śmieci to stanowczo za mało. Drugą przeszkodą jest brak wystarczającej powierzchni technologicznej, która oprócz kuchni ma zapewnić zmywalnię, magazynki itp, itd. Zobaczymy więc czy starosta wyda zgodę na zmianę przeznaczenia lokalu i zatwierdzi projekt technologiczny wykonany przez uprawnionego specjalistę-technologa. Także Powiatowy Inspektor Sanitarny musi wydać stosowną decyzję.


Postaramy tego dopilnowac.Uchwala nie jest zgodna z prawem,bo to jest zaklad pracy.Zobaczymy ,co na to WOJEWODA.
G
Gość
W dniu 26.10.2008 o 18:00, kiper napisał:

Na ostatniej sesji rady miejskiej w Sokółce szanowna rada podjęła uchwałę odwołującą zakaz spożywania alkoholu w Sokólskim Ośrodku Kultury (SOK). Wielkie brawa. Rozumiem, że od tej chwili SOK będzie w nas krzewił kulturalne zasady spożywania trunków wszelkiej maści. Naturalnym wydaje się, że w pierwszej kolejności przeszkoleni zostaną pracownicy ośrodka. Zastanawiałem się kto będzie prowadził szkolenie praktyczne.Cykl szkoleń dla pracowników SOK będzie o tyle ułatwiony, że będzie go można przeprowadzić w godzinach pracy tej kulturotwórczej placówki będącej jednocześnie normalnym zakładem pracy. Jestem wdzięczny naszym radnym za bardzo cenną inicjatywę. Mam nadzieję, że dając przykład społeczeństwu sami z przyjemnością podejmą trud podniesienia swoich kwalifikacji. Życzę zdrówka. tongue.gif


Wynajmujący lokal będzie musiał zmienić jego przeznaczenie z sali wystawowej na lokal gastronomiczny. Czarno to widzę. Na pierwszy rzut oka wejście do lokalu jest nieprzystosowane dla osób niepełnosprawnych, konieczny będzie podjazd lub winda, co zeszpeci budynek. Zgodę na taką inwestycję w formie decyzji musi wydać Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Lokal musi zapewnić osobom niepełnosprawnym toaletę na parterze, obok toalety ogólnej i dla personelu. W sumie trzy toalety na poziomie parteru. Tematem nie do przejścia wydaje się brak możliwości zachowania przecinania dróg czyste-brudne, jedne drzwi dla: klientów, personelu, dostaw towaru i usunięcia śmieci to stanowczo za mało. Drugą przeszkodą jest brak wystarczającej powierzchni technologicznej, która oprócz kuchni ma zapewnić zmywalnię, magazynki itp, itd. Zobaczymy więc czy starosta wyda zgodę na zmianę przeznaczenia lokalu i zatwierdzi projekt technologiczny wykonany przez uprawnionego specjalistę-technologa. Także Powiatowy Inspektor Sanitarny musi wydać stosowną decyzję.
k
kiper
Na ostatniej sesji rady miejskiej w Sokółce szanowna rada podjęła uchwałę odwołującą zakaz spożywania alkoholu w Sokólskim Ośrodku Kultury (SOK). Wielkie brawa. Rozumiem, że od tej chwili SOK będzie w nas krzewił kulturalne zasady spożywania trunków wszelkiej maści. Naturalnym wydaje się, że w pierwszej kolejności przeszkoleni zostaną pracownicy ośrodka. Zastanawiałem się kto będzie prowadził szkolenie praktyczne.Cykl szkoleń dla pracowników SOK będzie o tyle ułatwiony, że będzie go można przeprowadzić w godzinach pracy tej kulturotwórczej placówki będącej jednocześnie normalnym zakładem pracy. Jestem wdzięczny naszym radnym za bardzo cenną inicjatywę. Mam nadzieję, że dając przykład społeczeństwu sami z przyjemnością podejmą trud podniesienia swoich kwalifikacji. Życzę zdrówka. tongue.gif
Przejdź na stronę główną Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie