MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa lista leków refundowanych od listopada 2022 r. Zobacz, które lekarstwa kupisz teraz taniej na NFZ i jakie są nowe terapie onkologiczne

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Od listopada zmiany w refundacji dotyczą m.in. leków na padaczkę, cukrzycę typu 2, pierwotne nadciśnienie tętnicze, AZS i nowotwory.
Od listopada zmiany w refundacji dotyczą m.in. leków na padaczkę, cukrzycę typu 2, pierwotne nadciśnienie tętnicze, AZS i nowotwory. ammentorp/123RF
Lista leków refundowanych zmienia się od 1 listopada 2022 roku i będzie obejmować 143 nowe produkty bądź wskazania. Są wśród nich trzy nowe terapie raka piersi, a także leki na padaczkę, cukrzycę i AZS. W przypadku wielu leków, wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego leczenia obniżono ceny lub dopłaty pacjenta, choć nie obyło się też niestety bez podwyżek. Zobacz, jakie zmiany dotyczą refundacji leków przez NFZ.

Spis treści

Nowa lista refundacyjna leków obowiązuje od listopada 2022 r.

Refundacja leków umożliwia zakup po niższych cenach nie tylko wyrobów farmaceutycznych, ale też medycznych oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Odpowiada za nią Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) na podstawie wykazu stworzonego przez Ministerstwo Zdrowia.

W najnowszym obwieszczeniu refundacyjnym MZ nr 66, które obowiązuje od dnia 1 listopada 2022 r., dokonano istotnych zmian względem tego poprzedniego:

 • dodano w sumie 143 produkty i nowe wskazania do terapii,
 • obniżono urzędowych cen zbytu dla 84 produktów (maksymalnie o 2097,90 zł),
 • obniżono dopłatę pacjenta dla 445 pozycji (maks. o 452,70 zł),
 • obniżono ceny detaliczne brutto dla 313 produktów (maks. o 62,77 zł),
 • podwyższono urzędowe ceny zbytu dla 43 produktów (maks. o 34,09 zł).
 • podwyższono dopłatę pacjenta dla 297 pozycji (maks. o 62,10 zł).
 • podwyższono ceny detaliczne brutto dla 236 produktów (maks. o 35,89 zł).
 • nie uwzględniono 55 produktów z poprzedniego obwieszczenia.

Ważne zmiany dotyczą nie tylko leków aptecznych m.in. przeciw cukrzycy, padaczce i zaburzeniom lipidowym, ale przede wszystkim stosowanych w chorobach onkologicznych (szczególnie raku piersi), stwardnieniu rozsianym czy atopowym zapaleniu skóry (AZS).

Zmiany w aptekach dotyczą leków na padaczkę, cukrzycę i rany

Zmiany w zasadach refundacji dotyczą niektórych leków aptecznych. Objęto nimi środki stosowane m.in. przy epilepsji u osób niepełnoletnich oraz cukrzycy:

 • Buccolam – lek zawierający substancję czynną midazolam stosuje się w przedłużonych, ostrych napadach drgawkowych u niemowląt, dzieci i młodzieży w wieku od 6. miesiąca do 18. roku życia w celu ich przerwania. Według doprecyzowanego wskazania wprowadza się jego podanie podpoliczkowe, które stanowi alternatywę dla objętego refundacją środka podawanego doodbytniczo.
 • Karmazepina – leki zawierające tę substancję czynną mogą być stosowane poza zarejestrowanymi wskazaniami również w stanie po epizodzie padaczkowym (indukowanym przerzutami w obrębie ośrodkowego układu nerwowego), jako leczenie wspomagające w przypadku bólu u chorych ze zdiagnozowanym nowotworem, przy neuralgii oraz bólu neuropatycznym w innych przypadkach innych niż określone w charakterystyce produktu leczniczego. Usunięto jednak wskazanie obejmujące profilaktyczne podawanie przy napadach padaczkowych w bezobjawowych przerzutach do kory ruchowej mózgu.
 • Jardiance – lek zawierający empagliflozynę jest przeznaczony dla chorych z cukrzycą t. 2, którzy są leczeni min. 2 lekami hipoglikemizującymi, którzy mają wynik badania HbA1c równy lub większy niż 7,5%, a jednocześnie występuje u nich: bardzo wysokie ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych z powodu potwierdzonej choroby układu krążenia bądź uszkodzenia innych narządów (z objawami białkomoczu lub przerostu lewej komory lub retinopatii) albo trzy lub więcej głównych czynników ryzyka. Należą do nich wiek powyżej 55 lat u mężczyzn i powyżej 60 lat u kobiet, dyslipidemia, nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu lub otyłość.
 • Exufiber Ag+ – specjalistyczny opatrunek, który służy do leczenia przewlekłych ran z ubytkiem tkankowym, czyli ran głębokich z cechami infekcji, ze średnim i dużym wysiękiem o różnej etiologii.

Które leki będą tańsze od listopada 2022 r.?

Na liście leków, których dotyczą obniżki cen detalicznych (wszystkie informacje znajdują się w Obwieszczeniu MZ z 20 października 2022 r. na stronie rządowej) znalazły się m.in. Visanne (dienogestum) stosowany w leczeniu endometriozy, Aryzalera (aripiprazolum) do leczenia schizofrenii i choroby afektywnej dwubiegunowej, Lanvis (Tioguaninum) i Alkeran (Melphalanum) na nowotwory złośliwe, Repirol SR (Ropinirolum) na chorobę i zespół Parkinsona czy opatrunki Mepilex na przewlekłe owrzodzenia.

Nowe wskazania i zmiany w programach lekowych i chemioterapii

Lista leków refundowanych wg obwieszczenia nr 66 obejmuje nowe wskazania onkologiczne dotyczące 9 środków farmaceutycznych.

Znajdują się wśród nich 3 wskazania dotyczące terapii raka piersi:

 • Piqray (alpelisyb) – stosowany w leczeniu I lub II linii przerzutowego HER-2 ujemnego raka piersi z obecnością mutacji PIK3CA. Skojarzona z fluwestrantem terapia stosowana jest po progresji lub nawrocie raka piersi w trakcie lub po zakończeniu leczenia hormonalnego inhibitorem aromatazy.
 • Talzenna (talazoparyb) – stosowany w leczeniu II lub III linii przerzutowego HER-2 ujemnego raka piersi z obecnością mutacji w genach BRCA 1/2, po uprzednim zastosowaniu hormonoterapii z lub bez inhibitorów CDK4/6.
 • Trodelvy (sacytuzumab gowitekan) – stosowany w leczeniu I lub II linii przerzutowego potrójnie ujemnego raka piersi z obecnością mutacji w genach BRCA 1/2.

Pozostałe leki z grupy z nowymi wskazaniami onkologicznymi to:

 • Lynparza (olaparyb) – stosowana w programie lekowym: leczenie chorych na raka jajnika, raka jajowodu lub raka otrzewnej,
 • Cyramza (ramucyrumab) – leczenie chorych na zaawansowanego raka przełyku i żołądka,
 • Opdivo (niwolumab) – leczenie chorych na zaawansowanego raka przełyku i żołądka,
 • Lutathera (lutetu (177Lu) oksodotreotyd) – leczenie pacjentów z gruczolakorakiem trzustki,
 • Bavencio (awelumab) – leczenie pacjentów z rakiem urotelialnym.

Rozszerzono też wskazania dla bewacyzumabu stosowanego z olaparybem u chorych z zaawansowanym rakiem jajnika (stopień zaawansowania FIGO IV lub III) z obecnością mutacji w genach BRCA1/2 lub potwierdzonym niedoborem homologicznej rekombinacji (HRD), bez względu na obecność choroby resztkowej.

Refundacja leków na stwardnienie rozsiane, atopowe zapalenie skóry i inne choroby

Nowe wskazania nieonkologiczne od listopada 2022 r. natomiast leki stosowane w programie leczenie chorych na stwardnienie rozsiane. Na liście znalazły się następujące środki: Betaferon (interferon beta-1b), Mayzent (siponimod), Kesimpta (ofatumumab), Ponvory (ponesimod), Zeposia (ozanimod), Gilenya (fingolimod), Mavenclad (kladrybina), Tysabri (natalizumab), Ocrevus (okrelizumab).

Łatwiejsze będzie leczenie chorych z ciężką postacią atopowego zapalenia skóry, gdyż na liście znalazły się 3 nowe leki: Dupixent (dupilumab), Rinvoq (upadacytynib), Olumiant (baricytynib).

Zmianami objęto taże Cystadrops na cystynozę nefropatyczną, Leqvio stosowany w zaburzeniach lipidowych, Enspryng (spektrum zapalenia nerwów wzrokowych i rdzenia kręgowego), Ravicti (leczenie wspomagające zaburzeń cyklu mocznikowego). Dotyczą one ponadto leczenia choroby Cushinga.

Źródło: Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 20 października 2022 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 listopada 2022 r. Ministerstwo Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowa lista leków refundowanych od listopada 2022 r. Zobacz, które lekarstwa kupisz teraz taniej na NFZ i jakie są nowe terapie onkologiczne - Strona Zdrowia

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny