Nowa hala, nowi pracownicy, nowe plany. 2023 w firmie Plum będzie rokiem rozwoju

Materiał informacyjny PLUM SP. Z O.O.

2022 to rok inwestycji w firmie Plum. Przede wszystkim – powstała nowa hala.
Jacek Kłos, Dyrektor Generalny firmy Plum: Decyzja dotycząca tej inwestycja zapadła już kilka lat temu, jeszcze przed pandemią. Mieliśmy już projekt hali, pozwolenie na budowę. Nasza decyzja była podyktowana bardzo dynamicznym rozwojem Pluma, ponieważ brakowało już nam miejsca na procesy produkcyjne i na stanowiska pracy.

I jak sobie radziliście, zanim hala powstała?
Wynajmowaliśmy powierzchnie w trzech lokalizacjach w mieście: dwie biurowe i jedną produkcyjną.

Oj, to musiało być niewygodne…
Było, dlatego została podjęta decyzja o rozbudowie.

Zanim poproszę o szczegóły dotyczące tej nowej hali, proszę opowiedzieć o rozwoju firmy. Co się działo w Plumie przez ostatnie lata.
Nastąpił bardzo silny rozwój produkcji w dziale Plum, który zajmuje się wprowadzaniem na rynek regulatorów do procesów ogrzewania, chłodzenia, wentylacji. O tym, jak duży to rozwój, może świadczyć fakt, że wysokość obrotu firmy podwoiła się w ciągu ostatnich dwóch lat. Oczywiście – to nie było przypadkowe. Ten rozwój przewidywaliśmy i planowaliśmy już od 2017 roku. Taka była strategia rozwoju Plum: musimy się rozwijać, wdrażać nowe produkty i zwiększać obrót - zyskując fundusze na nowe inwestycje i rozwój firmy.

I wszystko poszło zgodnie z planem.
Tak. Tak bardzo, że nie zdążyliśmy z budową nowej hali, stąd konieczność wynajmowania powierzchni.

Dlaczego nie zdążyliście? Przecież przygotowania były w toku.
Gdy w 2020 roku chcieliśmy rozpocząć budowę, to nastała pandemia. Była pierwsza fala, druga fala, kolejne… Nie wiadomo było do końca, co z tym fantem zrobić. Była tak ogromna niepewność, nikt nie umiał przewidzieć, co się w gospodarce będzie działo, że nie wiedzieliśmy, jakie decyzje będą najlepsze. Dlatego zdecydowałem się zatrzymać inwestowanie w halę na rok. Później jednak okazało się, że mimo pandemii firma wciąż się rozwija, obroty nie spadają, a zaczyna brakować nam miejsca. W lipcu 2021 roku podpisałem więc umowę z generalnym wykonawcą naszej nowej hali. A w lutym 2022 roku, jak już się nam budowa ładnie rozkręciła, wybuchła wojna w Ukrainie. I znów nastała niepewność.

Skutków wojny firma też nie odczuła?
Odczuła – i to negatywnie. Wcześniej obsługiwaliśmy zarówno rynek rosyjski, jak i ukraiński. Z tego pierwszego, na znak solidarności z Ukrainą, sami zrezygnowaliśmy. A z Ukrainy przestały wpływać zamówienia, bo ukraińskie firmy przestały cokolwiek produkować, przestały też kupować. Więc obydwa te rynki w zasadzie się dla nas zatrzymały.

No ale nowa hala Plum szczęśliwie powstała.
Kilka dni przed Wigilią dokonaliśmy oficjalnego otwarcia. Pracownicy weszli do pomieszczeń i z tego, co widzę, są z nowego miejsca pracy zadowoleni. Hala jest zbudowana w nowoczesnym standardzie, wentylowana mechanicznie, klimatyzowana, komfort pracy zdecydowanie się poprawił.

I w końcu jesteście w jednym miejscu.
Tak, hala powstała w Ignatkach przy ulicy Wspólnej, nieopodal istniejących już wcześniej budynków Pluma. Nowa hala podwaja nam powierzchnię użytkową: do tej pory użytkowaliśmy prawie 5 tys. mkw., a teraz mamy niemal 10 tys. mkw.

Działacie w branży elektroniki, która jest obecna w rozwiązaniach ekologicznych. Te ekologiczne, nowoczesne rozwiązania, z pewnością zastosowaliście również u siebie.
Pewnie, stawialiśmy na ekologię. Ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń są wykonane na bazie kaskady pomp ciepła – która teraz akurat grzeje, a latem będzie przełączona na obieg chłodniczy. Kaskada przy dużych mrozach jest wspomagana kotłem gazowym. W pomieszczeniach zamontowane są zaś zarówno grzejniki, jak i klimakonwektory. Do tego cały system sterowania tym źródłem ciepła i chłodu można obsługiwać przez Internet, zdalnie. Ale to nie koniec. Dach hali został przygotowany konstrukcyjnie pod panele fotowoltaiczne.

A co się dzieje na nowej hali? Jakie działy się tam przeniosły?
Znaczną część nowej powierzchni zajmuje magazyn wysokiego składowania. To ważne, bo do tej pory to właśnie magazyn był najbardziej rozproszony. Powstaje tu też wydział przetwórstwa tworzyw sztucznych – to nowy dział w Plumie, którego utworzenie planowałem już wiele lat temu. To dość poważna inwestycja, której nie mogłem zrealizować w już wcześniej istniejących budynkach, bo maszyny do wtryskiwania obudów z tworzyw sztucznych są gabarytowo duże, poza tym wymagają chłodzenia. Podpisałem niedawno umowę na dostarczenie pierwszej wtryskarki – maszyna powinna się u nas pojawić na przełomie stycznia i lutego.

Co będzie produkowane dzięki tej inwestycji?
Elektronika do branży HVAC, elektronika do branży gazowej i wodnej, nowoczesne urządzenia. To bardzo silnie rozwijające się branże – jesteśmy obecni zarówno na rynku HVAC, opomiarowania gazu, jak i poboru gazu i wody. Produkujemy urządzenia inteligentne, stale podłączone do Internetu, tzw. IoT, które same raportują do systemów bazodanowych przez Internet. Wiele urządzeń produkowanych przez nas działa w tym trybie. Wszystko to jest i będzie produkowane w naszym kompleksie hal – zarówno starej, jak i nowej.

Nowa hala to też nowe miejsca pracy.
Tak, planujemy zwiększenie zatrudnienia. Szczególnie jest to związane z otwarciem nowego działu z wtryskarkami do wytwarzania obudów z tworzyw sztucznych. Na pewno będziemy potrzebowali operatorów suwnic, wtryskarek, frezarki CNC. Prawdopodobnie jednak będzie to wymagało trochę czasu, gdyż teraz stan gospodarki nie sprzyja myśleniu o jakimkolwiek dynamicznym rozwoju – widać, jak niektóre rynki hamują, a przedsiębiorcy wycofują się z decyzji inwestycyjnych. Oczekujemy więc na dobrą passę rynku i zgłaszanie zapotrzebowania na nowe produkty. W tym momencie realizujemy też kolejne projekty – planujemy nowe regulatory do pomp ciepła, cały czas rozwijamy produkty wentylacyjne, wykorzystujemy rozwojowy rynek oczyszczaczy powietrza do budynków użyteczności publicznej.

A jakie są plany na ten najbliższy rok?
Widzimy bardzo silnie rozwijający się rynek pomp ciepła – mamy do tego rozwiązania i próbujemy się pojawić w jak największej liczbie punktów na rynku z naszymi regulatorami do sterowania właśnie pomp ciepła. To jest główny trend, który będziemy próbowali zrealizować w 2023 roku. A poza tym? Jesteśmy obecni na rynkach opomiarowania gazu - i tu rozwijamy eksport do kolejnych krajów, ponieważ z powodu wojny w Ukrainie nie widać na świecie odwrotu od używania gazu. Ale to nie wszystko. Projektujemy również nowe rozwiązania do urządzeń wodnych – i tu, choć dziś obejmujemy głównie rynek polski, to myślimy coraz intensywniej o ekspansji na rynki europejskie. Chcielibyśmy to rozpocząć właśnie w tym roku. Poza tym, wciąż rozwijamy nasz projekt inteligentnego gazomierza do użytku domowego. To rozwiązanie, które planujemy promować zarówno w Polce, jak i na świecie. Wymaga ono jednak dużych zasobów rozwojowych, dlatego w nowej hali prawie wszystkie pomieszczenia biurowe zostały zajęte przez pracowników działu rozwoju, który znacząco wpływa na rozwój naszej spółki.

O firmie
PLUM projektuje i produkuje elektronikę przemysłową dla branży Gazownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja. Posiada rozbudowany Dział Badawczo–Rozwojowy, gdzie wśród ponad 500 pracowników, ponad 100 to specjaliści z zakresu elektroniki, mechaniki, informatyki, wzornictwa przemysłowego. Jako jeden z niewielu polskich producentów elektroniki przemysłowej firma posiada Zintegrowany System Zarządzania. Jest on jednym z istotnych elementów przemyślanej strategii działań, mającej na celu zaspokajanie potrzeb Klientów oraz dbałości o zdrowie i środowisko. W związku z tym produkty firmy powstają w warunkach pełnego nadzoru. Certyfikaty ZSZ dla PLUM to: ISO 9001:2015, ISO 14001:2015, ISO 45001:2018.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowa hala, nowi pracownicy, nowe plany. 2023 w firmie Plum będzie rokiem rozwoju - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie