Tuż przed wybuchem I wojny światowej światowej rodzina Neymanów przeniosła się do Baku, gdzie - jak głosi legenda - Sonia zakochała się w kinie. Po powrocie do Białegostoku przyszła gwiazda uczęszczała do gimnazjum Desznera.
Czytaj też: Powojenna Polska nie chciała Nory Ney
W 1925 roku wyjechała do Warszawy, ale zrealizować swoje marzenia. Trafiła do Instytutu Filmowego Wiktora Biegańskiego "Odkrywcy gwiazd". Tam przyjęła swój filmowy pseudonim Nora Ney, stając się najważniejszą gwiazdą filmową przedwojennego kina polskiego.
Grała główne role w filmach: "Córka generała Pankratowa" (1934), "Policmajster Tagiejew" (1929), "Zew morza" (1927), "Głos pustyni" (1932), "uroda życia" (1930), "Kobiety nad przepaścią" (1938), "Doktor Murek" (1939).
W 1932 roku Norę Ney okrzyknięto "Królową Ekranu Polskiego". Była częstym gościem w rodzinnym mieście. Angażowała się w akcje organizowane przez białostocki PCK.
Czytaj także: Nora Ney. Nasza utalentowana białostoczanka
II wojnę światową spędziła na zesłaniu w Rosji. W kraju nie udało się jej już powrócić do aktorstwa. W 1946 roku wyemigrowała do USA. Zmarła 21 lutego 2003 roku w Kalifornii, w wieku 96 lat.
Zobacz koniecznie: Pogrzeb Jarosława Dziemiana w Białymstoku (18.08.2018). Jarosław Dziemian został pochowany na cmentarzu farnym
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?