MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nocna opieka medyczna z problemem. Brakuje ambulatorium.

Fot. Archiwum
ma problem. Każdy rejon miasta powinien mieć własne ambulatorium.
ma problem. Każdy rejon miasta powinien mieć własne ambulatorium. Fot. Archiwum
W każdym rejonie musi być ambulatorium. Tak mówią nowe przepisy o opiece medycznej w nocy i święta. W Białymstoku są dwa rejony, ale tylko jeden taki punkt. NFZ chce odstąpić od tego warunku, ale musi ogłosić nowy konkurs.

Białystok pod względem świadczenia opieki medycznej w nocy i święta został podzielony na dwa rejony, po ok. 150 tysięcy mieszkańców każdy. Narodowy Fundusz Zdrowia w Białymstoku ogłosił zatem dwa konkursy.

- Rozstrzygnęliśmy jeden z nich - informuje Adam Dębski, rzecznik podlaskiego oddziału NFZ. - Podpiszemy umowę z pogotowiem w Białymstoku. Natomiast drugi konkurs zostanie ogłoszony wkrótce.

Oba kontrakty powinny zacząć obowiązywać od 1 marca. Jednak rzecznik NFZ od razu zaznacza, że do końca lutego nie uda się podpisać drugiej umowy. Zapewnia jednocześnie, że białostoczanie nie odczują braku tej umowy.

- Dla pacjentów nic się nie zmieni - tłumaczy Adam Dębski. - Będą mogli zgłaszać się na pogotowie, tak jak wcześniej.

Również dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego zapewnia, że pacjenci w nocy i święta nie będą odsyłani z kwitkiem z ambulatorium przy ulicy Botanicznej.

- Będziemy przyjmować wszystkich pacjentów bez względu na to, w której części miasta mieszkają - wyjaśnia Bogdan Kalicki. - Trudno żebyśmy weryfikowali, na jakiej ulicy ktoś mieszka.

Białostockie pogotowie nie ma drugiego ambulatorium

Problem powstał po tym, jak pogotowie w Białymstoku zgłosiło się tylko do jednego konkursu. Do drugiego nie przystąpiło, bo w tym rejonie nie ma punktu nocnej pomocy. Było to zaś warunkiem przetargu. Do tej pory w Białymstoku było jedno ambulatorium. Teraz zgodnie z nowymi przepisami musi ono być w każdym rejonie. W następnym konkursie Fundusz jednak zamierza zrezygnować z takiego zapisu.

- Ambulatorium w sąsiednim rejonie wystarczy - tłumaczy Adam Dębski. Wtedy białostockie pogotowie będzie mogło złożyć swoją ofertę.

Podobnie jak w Białymstoku, nie wyłoniono jeszcze świadczeniodawcy w powiecie siemiatyckim. Tutaj też w pierwszym postępowaniu nie zgłosił się żaden chętny do tego typu świadczeń. Kolejny termin składania ofert mija 25 lutego.

Wczoraj zakończono również negocjacje w zakresie nocnej i świątecznej opieki w innych podlaskich powiatach. Wyłoniono świadczeniodawców w 14 rejonach. W większości będą to szpitale lub pogotowia ratunkowe. Tylko w powiecie zambrowskim opiekę medyczną zapewni firma prywatna.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny