Noc Muzeów 2020. Muzeum Podlaskie, Opera, Podlaski Instytut Kultury, skansen, Uniwersytet w Białymstoku online

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Muzeum Ikon w Supraślu. Malarstwo Jerzego Nowosielskiego Piotr Łozowik
Noc Muzeów 2020 online to wirtualne wycieczki po instytucjach kultury,a nawet uczelniach. Będzie bardzo ciekawie, choć tylko online

Noc Muzeów 2020 w czasie pandemii koronawirusa będzie miała charakter wirtualny. Tradycyjny spacer szlakiem instytucji kultury, nauki i miejsc historycznych zamieniamy na wirtualną podróż. Świat online z całą pewnością nie zastąpi tego realnego, ale może warto przyjąć zaproszenie podlaskich instytucji kultury i przeżyć ten majowy wieczór choć w małej części podobnie, jak w poprzednich latach.

MUZEUM PODLASKIE W DRODZE

W DRODZE to hasło bardzo pojemne. Można je potraktować jako fizyczne przemieszczanie się, podróżowanie. Ale można też ująć metafizycznie jako drogę w czasie wśród wydarzeń historycznych, zjawisk fizycznych czy artystycznych. I w te różne wymiary pojęcia „w drodze” będziemy przenosić się w Noc Muzeów poruszając się pomiędzy Facebookami działów i oddziałów Muzeum Podlaskiego. Wybierzmy się w wirtualną podróż z Muzeum Podlaskim - sobota 16 maja 2020, godz. 18 – 0.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/379865229593627/

16 maja o godz. 18 wszystkich nieposiadających Facebooka Muzeum Podlaskie zaprasza na swoją stronę internetową, gdzie prowadzona będzie relacja live.

Harmonogram

18.00 Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Zaproszenie na Noc Muzeów

Muzeum Podlaskie w Białymstoku

18.10 Dział Archeologii Muzeum Podlaskiego

Zapraszamy na opowieść o jednym z najbardziej spektakularnych odkryć archeologicznych Podlasia. Usłyszycie o księżniczkach, skarbach i starożytnych grobowcach.

NA GOCKIM SZLAKU - PRZYSTANEK GROCHY

18.40 Muzeum Podlaskie w Białymstoku

ARTYSTYCZNE PODRÓŻE KOSSAKÓW
Podróż była stałym elementem życia artystycznego Juliusza i Wojciecha Kossaków. Malarze często byli w drodze podróżując pomiędzy europejskimi miastami, zwiedzając muzea i galerie, kształcąc się w pracowniach uznanych artystów, biorąc udział w wielu wystawach. Ich wojaże miały również charakter czysto zarobkowy i służyły do pozyskania intratnego zamówienia. Każdy z nich podążał własną drogą, ale każda z dróg prowadziła do wielkiego sukcesu artystycznego.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku

19.20 Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Z BRANICKIM W PODRÓŻY

W XVIII wieku, gdy większość polskiej szlachty chwaliła sobie przyjemności życia we własnych włościach, Jan Klemens Branicki podróżował często i z wielkim przepychem. Kierunki i cele tych wypraw były rozmaite: edukacyjne, towarzyskie, rodzinne, gospodarcze, wojskowe, czy dyplomatyczne. Nie ograniczał się tu tylko do terenów Rzeczypospolitej Obojga Narodów, odwiedził również Francję, Austrię i Niemcy.

Opowiemy o celach, kierunki oraz charakterze wypraw a także sposobie, warunkach i tempie podróżowania jednego z najbardziej mobilnych magnatów.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku

20.00 Muzeum w Tykocinie

Będzie to to opowieść o początkach i ponad sześciowiekowej historii nadnarwiańskiego grodu. Drogi prowadzące do i z miasta stanowią pretekst do refleksji nad przeszłością Tykocina i jego zabytkami. W ten majowy wieczór zaprosimy Państwa nie tylko do Wielkiej Synagogi – siedziby muzeum, ale również w pobliże zamku, kościoła, na rynek oraz na miejscowe nekropolie. Przewodnikami w tej wędrówce będą pracownicy Muzeum w Tykocinie oraz niezwykłe pieśni wykonywane przez zaprzyjaźnionego barda.

CZTERY DROGI DO TYKOCINA

20.40 Muzeum w Bielsku Podlaskim

W tegoroczną Noc Muzeów zabierzemy Was w podróż do starych podlaskich chat. Zważając na fakt, że nie możecie odwiedzić nas face to face to my odwiedzimy Was za pośrednictwem internetu. Będziemy wędrować do tajemniczych, starych i pachnących chlebem chat podlaskich. Zabierzemy Was do CHAT W OBRAZACH lokalnych twórców, pokażemy CHATY ZAMKNIĘTE W SEPII w dawnych fotografiach, a zgodnie z powiedzeniem GÓŚĆ W DOM, BÓG W DOM – będziecie gościć we wnętrzu starego domu, skrywającego skarby przeszłości. Zobaczycie, że handmade to kwintesencja życia naszych przodków, a nie tylko współczesny trend.

WĘDRÓWKI DO CHAT

21.20 Muzeum Ikon w Supraślu

Spotkamy się z Państwa spojrzeniami jak zwykle pod drzwiami Muzeum. Razem, choć w sposób wirtualny będziemy przemierzać ekspozycję do tej części wystawy, w której przygotowaliśmy nową prezentację: DROGA PRZEZ ŻYCIE. Ikony J. Nowosielskiego ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

IKONA - DROGA PRZEZ ŻYCIE

22.00 Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego

Białostocki artysta - Antoni Szymaniuk miał dwie pasje, którym wierny pozostał do końca życia - malarstwo i podróże do najciekawszych zakątków Polski i Europy. Spotkania z tamtejszą przyrodą i architekturą odbiły się w jego twórczości. Powstały swoiste pamiętniki z podróży – akwarele i obrazy olejne ukazujące artystyczne spojrzenie na otaczającą go rzeczywistość. Część z nich chcemy Państwu pokazać w trakcie tegorocznej Nocy Muzeów. Zapraszamy więc śladami artysty do Albanii, Bułgarii, Czarnogóry i wielu malowniczych zakątków naszego kraju.

PODRÓŻE PĘDZLEM OPISANE

22.40 Dział Sztuki Muzeum Podlaskiego

W odległych czasach malarz, rzeźbiarz lub snycerz dzielili losy cechowych rzemieślników, stolarzy, dekarzy i szewców. Wszystkich obowiązywała wędrówka po wielu wielkich ośrodkach Europy, przepisy cechowe, nakazujące posłuszeństwo, lojalność i skromność. A jednak artyści wszelkich specjalności wyzwolili się z ciasnych gorsetów cechowych przepisów, stali się indywidualistami. Nie był to proces łatwy ani krótki, a jednak dzięki wytrwałej nauce dziś są uważni za wyjątkowych, „dotkniętych skrzydłem muzy”, obdarzonych talentem nie każdemu danym. Jak to się stało, że z „rzemieślników” awansowali do klasy, dostępnej nie dla każdego? Popatrzmy więc, jak się to stało, że wyzwolili się nie tylko z rygorów cechowych, ale wywalczyli też prawo do „poniedziałkowania”. A któżby nie chciał!

SZTUKA NA NOC

23.20 Muzeum Historyczne w Białymstoku

Muzeum Historyczne ma przyjemność zaprosić Państwa w “Podróż za jeden uśmiech”. Przy rytmach nieśmiertelnego przeboju Karin Stanek wyruszymy w przeszłość by odkrywać początki ruchu autostopowego i jego wpływ na kulturę popularną lat 60. i 70. XX w.

AUTOSTOPEM PRZEZ KRAJ

00.00 Muzeum Podlaskie w Białymstoku

„Konka” czyli białostocki tramwaj konny, kursowała po ulicach naszego miasta zaledwie 19 lat, ale podobnie jak hotel Ritz stała się jedną z legend Białegostoku. Jej pierwsze wagoniki wyjechały na trasy w 1896 roku, a ostatni raz kursowały w 1915 roku. Była wówczas świadectwem nowoczesności, choć w innych większych miastach tramwaje konne zastępowano już elektrycznymi. Ale przecież i w Białymstoku też tak miało być. Stało się inaczej i pozostały nam tylko wspomnienia. W Noc Muzeów spróbujemy wskrzesić naszą konkę i wybierzemy się nią na spacer po Białymstoku. Serdecznie zaprasza Andrzej Lechowski.

BIAŁOSTOCKA KONKA - Historyczny spacerek z Hermesem

Noc Muzeów w Operze i Filharmonii Podlaskiej

Ten wieczór w OiFP zwykle spędzaliśmy wędrując po teatralnych zakątkach: od foyer, sal koncertowych, wystawowych, otwartych pracowni i garderób, po dach i tarasy, z których obserwowaliśmy niebo przez oko teleskopu. W tym roku, choć w wymiarze wirtualnym, spacer po zakamarkach OiFP również się odbędzie.

- Zachęcamy do obserwowania naszego profilu na Facebooku: w najbliższą sobotę, 16 maja o godz. 18.00 wspólnie wyruszymy w podróż po gmachu przy Odeskiej 1 i przekonamy się, że za każdym rogiem kryje się wyjątkowa historia – mówi Joanna Dolecka, rzecznik OiFP

Sobotnia Noc Muzeów będzie okazją do spotkania z widzami, rozmów z artystami i odkrywania operowych tajemnic.

Dodatkowo, w cotygodniowym paśmie koncertowych transmisji online, odbędzie się premierowa transmisja utworu „Missa Pro Pace” Wojciecha Kilara – propozycji płytowej Chóru i Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Podlaski Instytut Kultury. Noc Muzeów z kubkiem herbaty w ręku!

Podlaski Instytut Kultury zaprasza do wirtualnej galerii. Nie trzeba wychodzić z domu, wystarczy komputer lub telefon z dostępem do Internetu i kubek gorącej herbaty. Na sobotnią noc (16.05) PIK proponuje dwie wystawy. Początek spotkania o godz. 16, a miejsce: www.pikpodlaskie.pl

Pierwsza z nich prezentuje kompozycje z pracowni batiku Mamut, działającej przy Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu. Batik to oryginalny sposób wytwarzania barwnych tkanin przy pomocy wosku oraz wielokrotnego nakładania barwników na tkaniny. Technologia ta wywodzi się z terenów dawnych Indochin. Używa się jej do wytwarzania materiałów użytkowych - tkanin na ubrania czy zasłony, ale jest to też niezwykle efektowny rodzaj sztuki. Niecodzienne właściwości batiku ujawniają się głównie w dwustronności prac, wspaniałych efektach podświetlania kompozycji wykonanych tą technologią oraz niepowtarzalnych żyłkowaniach, które powstają pod wpływem pękającego wosku i wypełniających je barwników. Na wystawie w PIK zobaczymy wybrane prace z takich kolekcji Mamuta jak „Muzycy”, „Ikona – batik – inspiracje”, czy „Kompozytorzy”.

Druga wystawa proponowana przez Podlaski Instytut Kultury to prace uczniów Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży, stanowiące przekrój technik, tematów i talentów. PIK pokaże prace malarskie, rysunkowe, grafiki oraz rzeźby, które powstały w szkolnych pracowniach – pełnych rekwizytów, aranżacji przestrzennych, zapachów, idei i koncepcji.

Wystawy będą dostępne na stronie www.pikpodlaskie.pl od 16 maja, od godziny 18

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Puchacze, sóweczki, puszczyki, włochatki … - sowy to jedne z najbardziej tajemniczych ptaków. Ich charakterystyczny wygląd i nocny tryb życia fascynują od zawsze nie tylko ornitologów. Na opowieść o zwyczajach sów, już w najbliższą sobotę (16.05), w ramach Nocy Muzeów 2020 zaprasza PMKL.
O sowach opowiedzą sokolnicy z PMKL. Spotkanie odbędzie się online na profilu fejsbukowym Skansenu. Początek o godz. 18

- Chcemy pokazać ludziom zwyczaje tych pięknych, pożytecznych ptaków – mówi Beata Matyskiel z PMKL . I jak dodaje, że sów z całą pewnością nie należy się bać.

Sowy, ze względu na swój charakterystyczny wygląd i nocny tryb życia w dawnych czasach symbolizowały smutek, samotność, a nawet śmierć. Obecnie, wizerunek tego ptaka najczęściej przedstawiany jest, jako atrybut mądrości.

Noc Muzeów 2020 na Uniwersytecie w Białymstoku

Będzie można zajrzeć do gabinetu Ryszarda Kaczorowskiego – białostoczanina i ostatniego prezydenta RP na Uchodźstwie, czy do Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Profesora Andrzeja Myrchy, w którym znajdują się np. cenne skamieniałości liczące kilkaset milionów lat.

Miłośników historii i sztuki z pewnością zaciekawią cenne – unikatowe starodruki i mapy, które posiada Biblioteka Uniwersytecka. A wśród nich jest np. topograficzna Karta Królestwa Polskiego, czy mapa z Podlasiem z 1665 roku.

Będzie można też przenieść się do dawnego domu partii, czyli okazałego gmachu przy Placu NZS, który uczelnia przejęła na początku lat 90-tych.

Noc Muzeum online UwB będzie prowadzić na Facebooku. Wystarczy śledzić fanpage Uniwersytetu w Białymstoku: https://www.facebook.com/uniwersytetwbialymstoku

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3