MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2020. Muzeum Podlaskie, Opera, Podlaski Instytut Kultury, skansen, Uniwersytet w Białymstoku online

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Muzeum Ikon w Supraślu. Malarstwo Jerzego Nowosielskiego
Muzeum Ikon w Supraślu. Malarstwo Jerzego Nowosielskiego Piotr Łozowik
Noc Muzeów 2020 online to wirtualne wycieczki po instytucjach kultury,a nawet uczelniach. Będzie bardzo ciekawie, choć tylko online

Noc Muzeów 2020 w czasie pandemii koronawirusa będzie miała charakter wirtualny. Tradycyjny spacer szlakiem instytucji kultury, nauki i miejsc historycznych zamieniamy na wirtualną podróż. Świat online z całą pewnością nie zastąpi tego realnego, ale może warto przyjąć zaproszenie podlaskich instytucji kultury i przeżyć ten majowy wieczór choć w małej części podobnie, jak w poprzednich latach.

MUZEUM PODLASKIE W DRODZE

W DRODZE to hasło bardzo pojemne. Można je potraktować jako fizyczne przemieszczanie się, podróżowanie. Ale można też ująć metafizycznie jako drogę w czasie wśród wydarzeń historycznych, zjawisk fizycznych czy artystycznych. I w te różne wymiary pojęcia „w drodze” będziemy przenosić się w Noc Muzeów poruszając się pomiędzy Facebookami działów i oddziałów Muzeum Podlaskiego. Wybierzmy się w wirtualną podróż z Muzeum Podlaskim - sobota 16 maja 2020, godz. 18 – 0.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/379865229593627/

16 maja o godz. 18 wszystkich nieposiadających Facebooka Muzeum Podlaskie zaprasza na swoją stronę internetową, gdzie prowadzona będzie relacja live.

Harmonogram

18.00 Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Zaproszenie na Noc Muzeów

Muzeum Podlaskie w Białymstoku

18.10 Dział Archeologii Muzeum Podlaskiego

Zapraszamy na opowieść o jednym z najbardziej spektakularnych odkryć archeologicznych Podlasia. Usłyszycie o księżniczkach, skarbach i starożytnych grobowcach.

NA GOCKIM SZLAKU - PRZYSTANEK GROCHY

18.40 Muzeum Podlaskie w Białymstoku

ARTYSTYCZNE PODRÓŻE KOSSAKÓW
Podróż była stałym elementem życia artystycznego Juliusza i Wojciecha Kossaków. Malarze często byli w drodze podróżując pomiędzy europejskimi miastami, zwiedzając muzea i galerie, kształcąc się w pracowniach uznanych artystów, biorąc udział w wielu wystawach. Ich wojaże miały również charakter czysto zarobkowy i służyły do pozyskania intratnego zamówienia. Każdy z nich podążał własną drogą, ale każda z dróg prowadziła do wielkiego sukcesu artystycznego.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku

19.20 Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Z BRANICKIM W PODRÓŻY

W XVIII wieku, gdy większość polskiej szlachty chwaliła sobie przyjemności życia we własnych włościach, Jan Klemens Branicki podróżował często i z wielkim przepychem. Kierunki i cele tych wypraw były rozmaite: edukacyjne, towarzyskie, rodzinne, gospodarcze, wojskowe, czy dyplomatyczne. Nie ograniczał się tu tylko do terenów Rzeczypospolitej Obojga Narodów, odwiedził również Francję, Austrię i Niemcy.

Opowiemy o celach, kierunki oraz charakterze wypraw a także sposobie, warunkach i tempie podróżowania jednego z najbardziej mobilnych magnatów.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku

20.00 Muzeum w Tykocinie

Będzie to to opowieść o początkach i ponad sześciowiekowej historii nadnarwiańskiego grodu. Drogi prowadzące do i z miasta stanowią pretekst do refleksji nad przeszłością Tykocina i jego zabytkami. W ten majowy wieczór zaprosimy Państwa nie tylko do Wielkiej Synagogi – siedziby muzeum, ale również w pobliże zamku, kościoła, na rynek oraz na miejscowe nekropolie. Przewodnikami w tej wędrówce będą pracownicy Muzeum w Tykocinie oraz niezwykłe pieśni wykonywane przez zaprzyjaźnionego barda.

CZTERY DROGI DO TYKOCINA

20.40 Muzeum w Bielsku Podlaskim

W tegoroczną Noc Muzeów zabierzemy Was w podróż do starych podlaskich chat. Zważając na fakt, że nie możecie odwiedzić nas face to face to my odwiedzimy Was za pośrednictwem internetu. Będziemy wędrować do tajemniczych, starych i pachnących chlebem chat podlaskich. Zabierzemy Was do CHAT W OBRAZACH lokalnych twórców, pokażemy CHATY ZAMKNIĘTE W SEPII w dawnych fotografiach, a zgodnie z powiedzeniem GÓŚĆ W DOM, BÓG W DOM – będziecie gościć we wnętrzu starego domu, skrywającego skarby przeszłości. Zobaczycie, że handmade to kwintesencja życia naszych przodków, a nie tylko współczesny trend.

WĘDRÓWKI DO CHAT

21.20 Muzeum Ikon w Supraślu

Spotkamy się z Państwa spojrzeniami jak zwykle pod drzwiami Muzeum. Razem, choć w sposób wirtualny będziemy przemierzać ekspozycję do tej części wystawy, w której przygotowaliśmy nową prezentację: DROGA PRZEZ ŻYCIE. Ikony J. Nowosielskiego ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

IKONA - DROGA PRZEZ ŻYCIE

22.00 Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego

Białostocki artysta - Antoni Szymaniuk miał dwie pasje, którym wierny pozostał do końca życia - malarstwo i podróże do najciekawszych zakątków Polski i Europy. Spotkania z tamtejszą przyrodą i architekturą odbiły się w jego twórczości. Powstały swoiste pamiętniki z podróży – akwarele i obrazy olejne ukazujące artystyczne spojrzenie na otaczającą go rzeczywistość. Część z nich chcemy Państwu pokazać w trakcie tegorocznej Nocy Muzeów. Zapraszamy więc śladami artysty do Albanii, Bułgarii, Czarnogóry i wielu malowniczych zakątków naszego kraju.

PODRÓŻE PĘDZLEM OPISANE

22.40 Dział Sztuki Muzeum Podlaskiego

W odległych czasach malarz, rzeźbiarz lub snycerz dzielili losy cechowych rzemieślników, stolarzy, dekarzy i szewców. Wszystkich obowiązywała wędrówka po wielu wielkich ośrodkach Europy, przepisy cechowe, nakazujące posłuszeństwo, lojalność i skromność. A jednak artyści wszelkich specjalności wyzwolili się z ciasnych gorsetów cechowych przepisów, stali się indywidualistami. Nie był to proces łatwy ani krótki, a jednak dzięki wytrwałej nauce dziś są uważni za wyjątkowych, „dotkniętych skrzydłem muzy”, obdarzonych talentem nie każdemu danym. Jak to się stało, że z „rzemieślników” awansowali do klasy, dostępnej nie dla każdego? Popatrzmy więc, jak się to stało, że wyzwolili się nie tylko z rygorów cechowych, ale wywalczyli też prawo do „poniedziałkowania”. A któżby nie chciał!

SZTUKA NA NOC

23.20 Muzeum Historyczne w Białymstoku

Muzeum Historyczne ma przyjemność zaprosić Państwa w “Podróż za jeden uśmiech”. Przy rytmach nieśmiertelnego przeboju Karin Stanek wyruszymy w przeszłość by odkrywać początki ruchu autostopowego i jego wpływ na kulturę popularną lat 60. i 70. XX w.

AUTOSTOPEM PRZEZ KRAJ

00.00 Muzeum Podlaskie w Białymstoku

„Konka” czyli białostocki tramwaj konny, kursowała po ulicach naszego miasta zaledwie 19 lat, ale podobnie jak hotel Ritz stała się jedną z legend Białegostoku. Jej pierwsze wagoniki wyjechały na trasy w 1896 roku, a ostatni raz kursowały w 1915 roku. Była wówczas świadectwem nowoczesności, choć w innych większych miastach tramwaje konne zastępowano już elektrycznymi. Ale przecież i w Białymstoku też tak miało być. Stało się inaczej i pozostały nam tylko wspomnienia. W Noc Muzeów spróbujemy wskrzesić naszą konkę i wybierzemy się nią na spacer po Białymstoku. Serdecznie zaprasza Andrzej Lechowski.

BIAŁOSTOCKA KONKA - Historyczny spacerek z Hermesem

Noc Muzeów w Operze i Filharmonii Podlaskiej

Ten wieczór w OiFP zwykle spędzaliśmy wędrując po teatralnych zakątkach: od foyer, sal koncertowych, wystawowych, otwartych pracowni i garderób, po dach i tarasy, z których obserwowaliśmy niebo przez oko teleskopu. W tym roku, choć w wymiarze wirtualnym, spacer po zakamarkach OiFP również się odbędzie.

- Zachęcamy do obserwowania naszego profilu na Facebooku: w najbliższą sobotę, 16 maja o godz. 18.00 wspólnie wyruszymy w podróż po gmachu przy Odeskiej 1 i przekonamy się, że za każdym rogiem kryje się wyjątkowa historia – mówi Joanna Dolecka, rzecznik OiFP

Sobotnia Noc Muzeów będzie okazją do spotkania z widzami, rozmów z artystami i odkrywania operowych tajemnic.

Dodatkowo, w cotygodniowym paśmie koncertowych transmisji online, odbędzie się premierowa transmisja utworu „Missa Pro Pace” Wojciecha Kilara – propozycji płytowej Chóru i Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Podlaski Instytut Kultury. Noc Muzeów z kubkiem herbaty w ręku!

Podlaski Instytut Kultury zaprasza do wirtualnej galerii. Nie trzeba wychodzić z domu, wystarczy komputer lub telefon z dostępem do Internetu i kubek gorącej herbaty. Na sobotnią noc (16.05) PIK proponuje dwie wystawy. Początek spotkania o godz. 16, a miejsce: www.pikpodlaskie.pl

Pierwsza z nich prezentuje kompozycje z pracowni batiku Mamut, działającej przy Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu. Batik to oryginalny sposób wytwarzania barwnych tkanin przy pomocy wosku oraz wielokrotnego nakładania barwników na tkaniny. Technologia ta wywodzi się z terenów dawnych Indochin. Używa się jej do wytwarzania materiałów użytkowych - tkanin na ubrania czy zasłony, ale jest to też niezwykle efektowny rodzaj sztuki. Niecodzienne właściwości batiku ujawniają się głównie w dwustronności prac, wspaniałych efektach podświetlania kompozycji wykonanych tą technologią oraz niepowtarzalnych żyłkowaniach, które powstają pod wpływem pękającego wosku i wypełniających je barwników. Na wystawie w PIK zobaczymy wybrane prace z takich kolekcji Mamuta jak „Muzycy”, „Ikona – batik – inspiracje”, czy „Kompozytorzy”.

Druga wystawa proponowana przez Podlaski Instytut Kultury to prace uczniów Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży, stanowiące przekrój technik, tematów i talentów. PIK pokaże prace malarskie, rysunkowe, grafiki oraz rzeźby, które powstały w szkolnych pracowniach – pełnych rekwizytów, aranżacji przestrzennych, zapachów, idei i koncepcji.

Wystawy będą dostępne na stronie www.pikpodlaskie.pl od 16 maja, od godziny 18

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Puchacze, sóweczki, puszczyki, włochatki … - sowy to jedne z najbardziej tajemniczych ptaków. Ich charakterystyczny wygląd i nocny tryb życia fascynują od zawsze nie tylko ornitologów. Na opowieść o zwyczajach sów, już w najbliższą sobotę (16.05), w ramach Nocy Muzeów 2020 zaprasza PMKL.
O sowach opowiedzą sokolnicy z PMKL. Spotkanie odbędzie się online na profilu fejsbukowym Skansenu. Początek o godz. 18

- Chcemy pokazać ludziom zwyczaje tych pięknych, pożytecznych ptaków – mówi Beata Matyskiel z PMKL . I jak dodaje, że sów z całą pewnością nie należy się bać.

Sowy, ze względu na swój charakterystyczny wygląd i nocny tryb życia w dawnych czasach symbolizowały smutek, samotność, a nawet śmierć. Obecnie, wizerunek tego ptaka najczęściej przedstawiany jest, jako atrybut mądrości.

Noc Muzeów 2020 na Uniwersytecie w Białymstoku

Będzie można zajrzeć do gabinetu Ryszarda Kaczorowskiego – białostoczanina i ostatniego prezydenta RP na Uchodźstwie, czy do Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Profesora Andrzeja Myrchy, w którym znajdują się np. cenne skamieniałości liczące kilkaset milionów lat.

Miłośników historii i sztuki z pewnością zaciekawią cenne – unikatowe starodruki i mapy, które posiada Biblioteka Uniwersytecka. A wśród nich jest np. topograficzna Karta Królestwa Polskiego, czy mapa z Podlasiem z 1665 roku.

Będzie można też przenieść się do dawnego domu partii, czyli okazałego gmachu przy Placu NZS, który uczelnia przejęła na początku lat 90-tych.

Noc Muzeum online UwB będzie prowadzić na Facebooku. Wystarczy śledzić fanpage Uniwersytetu w Białymstoku: https://www.facebook.com/uniwersytetwbialymstoku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny