Noc Muzeów 2019 Białystok. Program, atrakcje (zdjęcia)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Już 18 maja Noc Muzeów 2019 Białystok. Poznaj program, atrakcje. Warto zaplanować wieczór i noc.

Noc Muzeów 2019 Białystok. Program, atrakcje


BIAŁOSTOCKI OŚRODEK KULTURY/CENTRUM IM. LUDWIKA ZAMENHOFA

ul. Warszawska 19, www.centrumzamenhofa.pl

•14.00 – 17.00 – Gra Miejska „Białystok wolny i niepodległy!” – gra terenowa z nagrodami;
•18.00 – 24.00 – Zwiedzanie wystaw: „Białystok młodego Zamenhofa” (g. 19.00, 20.00, 21.00, 22.00 – oprowadzanie z przewodnikiem), „Rustlings from the dim Mateusz Herman” (g. 20.30, 21.30, 22.30 – oprowadzanie z przewodnikiem), „Spacer po Białymstoku w rysunkach Władysława Pietruka ” (g. 20.45, 21.45 – oprowadzanie autorskie); Archiwum historii mówionej – Mediateka CLZ; „Pomaluj swój świat” – działania plastyczne, strefa dziecka 4+; „Budujemy makietę Bojar” – klocki Lego, strefa dziecka 4+; sala Gier i Zabaw, strefa dziecka 3+;
Klub Fama, ul. Legionowa 5, www.bok.bialystok.pl
•20.00 – 21.30 – Koncert zespołu #plac_zabaw;
#plac_zabaw powstał w styczniu 2018 r., w trakcie tygodnia spędzonego wspólnie w studiu nagrań: Spotkaliśmy się na 7 dni i nocy jako grupa muzycznych przyjaciół, by razem grać i wejść w proces tworzenia nowej muzyki. Ten eksperymentalny plac zabaw stał się punktem wyjścia do regularnych prób. Wcześniej każdy z nas miał już doświadczenie sceniczne, współtworząc takie rodzime projekty jak Deja Vu, Equador, Ikebana, Sami Muzycy, Ocean of Noise i Zerova. Zgodnie podpisujemy się pod powiedzeniem, że muzyka to wszystko („Music is everything”), tworzymy swoją muzykę, by powrócić do siebie, „odszarzyć” codzienność i wyrazić się za pomocą języka dźwięków.
Skład zespołu: Maja Chmurkowska, Marcin Laskowski, Tomasz Choruży, Tomasz Sawczuk
Kino Forum, ul. Legionowa 5, www.bok.bialystok.pl
•22.00 – 00.20 – Klasyka kina: „Dyktator” – pokaz filmu
Prelekcja przed filmem: dr Maciej Białous

Dyktator / The Great Dictator
USA 1940, 124'
reż. Charlie Chaplin
obsada: Charlie Chaplin, Jack Oakie, Reginald Gardiner, Paulette Goddard

W pewnym kraju władzę obejmuje dyktator Adenoid Hynkel. Próbuje wycisnąć pieniądze od bankierów żydowskich. Kiedy ci mu odmawiają, rzuca swych siepaczy na biedotę żydowską. Prześladowania dotykają Charliego, golibrodę żydowskiego. Jego zakład zostaje spalony, a on sam trafia do obozu koncentracyjnego. Po jakimś czasie ucieka jednak przebrany w mundur. Tymczasem Hynkel beztrosko poluje na kaczki. Przypadek sprawia, że dyktatora aresztuje policja. Jego miejsce zajmuje Charlie…


BIAŁOSTOCKI TEATR LALEK, ul. K. Kalinowskiego 1, www.btl.bialystok.pl

•19.30 – 21.30 – Zwiedzanie „Piwnicy Lalek”

Nie przegap: Hobbit, Miriam i Upiór w operze za 350 groszy. Dzień Teatru Publicznego w Białymstoku


GALERIA ARSENAŁ, ul. A. Mickiewicza 2, www.galeria-arsenal.pl

•18.00 – 22.00 – „Wszystko widzę jako sztukę” – zwiedzanie wystawy; „Wyrzut Kamienia” – akcja artystów prowadzona w Galerii oraz parku otaczającym Pałac Branickich, obowiązują zapisy: [email protected]

GALERIA IM. SLEŃDZIŃSKICH, www.galeriaslendzinskich.pl
ul. L. Waryńskiego 24A
•19.00 – 23.00 – „Sztuka na porcelanie – opracuj artystycznie autorski talerzyk” – warsztaty dekoratorskie;
•19.00 – 24.00 – „Sztuka w genach. Sleńdzińscy” – wystawa (g. 20.00, 21.00, 22.00 – oprowadzanie z przewodnikiem); loteria książkowa; „Walizkowy” quiz z nagrodami;
ul. Wiktorii 5
•19.00 – 23.00 – „Z kamerą od środka” – warsztaty tworzenia Camery Obscura; „Zagraj w pirackie trzy kubki”; „Zakotwicz się w Galerii” – warsztaty plastyczne;
•19.00 – 24.00 – „W atelier fotografa” – oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie Andrzeja Górskiego oraz zapoznanie z warsztatem fotografa; „Bez tatuażu nie ma kurażu” – stanowisko z pirackimi szablonami i markerami; „Ahoj selfie”– robienie zdjęć;
ul. Legionowa 2
•18.00 – 24.00 – „My tu byliśmy” – wernisaż wystawy Rafała Zajko;
•21.00 – 22.00 – „Zoee” – koncert Harriet Zoe Pittard

GALERIA MARCHAND, ul. J. Kilińskiego 12
•18.00 – 23.00 – „Przebudzenie” – zwiedzanie wystawy

[b]Noc Muzeów 2019 Białystok - atrakcje

MUZEUM PAMIĘCI SYBIRU, [/b]
Centrum Edukacyjno – Wystawiennicze, ul. H. Sienkiewicza 26, www.sybir.bialystok.pl
•19.00 – 24.00 – „Deportowany świat” – ekspozycja multimedialna fotografii przedwojennych białostoczan wywiezionych na Wschód

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów w Muzeum Pamięci Sybiru upłynie pod znakiem przedwojennego obrazu Białegostoku. Odkryjemy historie mieszkańców stolicy Podlasia, których dzieciństwo i młodość przerwały wywózki na daleki Wschód. Ułatwi to multimedialna ekspozycji zdjęć pt. „Deportowany świat” pokazujących naszych bohaterów na tle przedwojennego Białegostoku, ożywionego za pomocą animacji komputerowej. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik projekcji będzie można zobaczyć sylwetki osób związanych z Białymstokiem w rzeczywistych rozmiarach.
Kolejnym elementem dopełniającym ekspozycję dotyczącą przedwojennego obrazu Białegostoku będzie spektakl „Kamienica”, który przeniesie widzów do przeszłości i poetycko przybliży losy mieszkańców jednej z białostockich kamienic. Spektakl powstał we współpracy z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (Wydział Sztuki Lalkarskiej). Zobaczymy w nim studentów akademii. Widowisko dopełni klimatyczna gra świateł i dźwięk.
Ekspozycję pt. „Deportowany świat” będzie można oglądać w Centrum Edukacyjno-Wystawienniczym przy ul. Sienkiewicza 26 już od godziny 19:00.
Spektakl „Kamienica” zostanie odegrany na dziedzińcu Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza przy ul. Henryka Sienkiewicza 14. Widowisko zostanie powtórzone trzy razy i będzie można je oglądać w godzinach:
•22:00 – 22:30,
•23:00 – 23:30,
•24:00 – 00:30.
Wejściówki na spektakl „Kamienica” do odebrania tylko w Muzeum Pamięci Sybiru od 14 maja w Dziale Edukacji i Promocji przy ul. Henryka Sienkiewicza 26. Zgłoszenia: osobiście lub pod numerem telefonu 795650802.


AKADEMIA TEATRALNA IM. A. ZELWEROWICZA, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 14,
www.atb.edu.pl
•22.00 – 22.30, 23.00 – 23.30, 24.00 – 00.30 – „Kamienica” – spektakl światło i dźwięk w wykonaniu studentów Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (obowiązują wejściówki do odebrania w Muzeum Pamięci Sybiru, ul. H. Sienkiewicza 26)

MUZEUM PODLASKIE, Ratusz, Rynek Kościuszki 10, www.muzeum.bialystok.pl

godz. 18.00 – 24.00 W KRĘGU BRANICKICH
Zwiedzający do Ratusza wchodzić będą co pół godziny w 20-osobowych grupach, którymi opiekować się będą przewodnicy. Widzowie będą poruszać się po muzeum uczestnicząc w zaplanowanym dla nich programie zwiedzania ekspozycji i pokazów z zabytkami.

Zaprosimy na ekspozycję czasową W KRĘGU BRANICKICH poświęconą znanym postaciom związanym poprzez koligacje rodzinne, układy polityczne i stosunki towarzyskie z Janem Klemensem Branickim i jego żoną Izabelą z Poniatowskich oraz prezentację archeologiczną z pokazem zabytków odkrytych w trakcie badań archeologicznych prowadzonych w latach 1997-2014 na terenie założenia pałacowo-ogrodowego w Białymstoku. Prace te miały na celu zastosowanie metod archeologicznych do rekonstrukcji pierwotnej kompozycji ogrodu, zarówno w zakresie zieleni jak i tzw. małej architektury. Były jednymi z licznych działań badawczych i studialnych, do rozpoczęcia których impulsem stała się decyzja o przywróceniu rezydencji barokowego blasku. W trakcie Nocy Muzeów będą eksponowane przedmioty związane z funkcjonowaniem założenia ogrodowego (m.in. donice, złączki rur wodociągowych zasilających studnie i fontanny) i pałacu (m.in. naczynia gliniane i porcelanowe, elementy urządzeń grzewczych oraz wyroby ze stopów metali).

godz. 22.00 SPACER HISTORYCZNY pod hasłem REPREZENTACYJNY BIAŁYSTOK
Początek spaceru przed Ratuszem. Spacerowiczów, śladami dawnego Białegostoku, poprowadzi jak zwykle Dyrektor Andrzej Lechowski.

Noc Muzeów 2019 Białystok - program ciąg dalszy


MUZEUM HISTORYCZNE
, ul. Warszawska 37, www.muzeum.bialystok.pl

godz. 18.00 – 24.00

Ekspozycje stałe:
BIAŁYSTOK. MAKIETA BAROKOWEGO MIASTA z widowiskiem multimedialnym „Wersal Północy wśród dźwięków i świateł”.
Utrzymana w osiemnastowiecznej stylistyce opowieść o „Wersalu Północy”, wzbogacona jest teatrem świateł i dźwięków. Pokaz daje niepowtarzalną możliwość obserwacji panoramy Białegostoku i w sposób uporządkowany, a jednocześnie ciekawy naświetla jego najważniejsze obszary i budowle. Stojąc przed jedną z największych w Polsce makiet, rozświetloną kolorami, nasyconą dźwiękiem i „opowiedzianą” słowami lektora mamy historię miasta na wyciągnięcie ręki.

Na prezentacje widowiska multimedialnego zapraszać będziemy 30-osobowe grupy co 30 min. Wejściówki na poszczególne seanse będą do odebrania w kasie Muzeum od godz. 18.00.

W BIAŁOSTOCKIEJ KAMIENICY z muzealną grą turystyczną, która umożliwia przeżycie ciekawej przygody. Odtworzone wnętrza mieszczańskiego domu kryją wiele tajemnic. Wskazówki opisane w karcie gry pozwolą na dogłębne zwiedzenie wystawy i odgadnięcie hasła związanego z historią naszego miasta. Spostrzegawczych czeka nagroda !

ODZYSKANA HISTORIA. HOTEL RITZ
Legenda białostockiego hotelarstwa „Ritz” kojarzy się przede wszystkim z elegancją i wyszukanym smakiem. Nie bez przyczyny. W krajach anglosaskich jeszcze przed pierwszą wojną światową ukuło się powiedzenie „to put on the Ritz” – w wolnym tłumaczeniu: „odstawić się na Ritza”, czyli ubrać się bardzo szykownie. Nazwa hotelu przeszła do języka potocznego i popkultury przedwojennej Europy, co stanie się dla nas pretekstem do wysłuchania oryginalnego standardu jazzowego w wykonaniu najświetniejszych gwiazd estrady lat 30. i 40. XX w.

Ekspozycja czasowa:
TATARZY. POLSKI ORIENT W MUZEALNYCH ZBIORACH.
Zainteresowanie kulturą i sztuką orientu ma długą historię. Pamiątki przywożone z krajów Wschodu były ozdobą siedzib królewskich czy magnackich. Wiele z nich trafiło do muzeów. Ale Muzeum Podlaskie w Białymstoku ma w swoich zasobach kolekcję eksponatów, będących powodem do dumy, a jednocześnie przedmiotem szczególnej troski. Są to zabytki związane z obecnością Tatarów na obszarze dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Ilustrują wiele wątków z historii społeczności, również te najbardziej charakterystyczne dla jej tożsamości – rękopiśmienne księgi religijne. Prezentacja kolekcji polskiego orientu w roku obchodów przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku 70-lecia powstania, podkreśla jej rangę wśród wielotysięcznych zbiorów instytucji.

KOBIETA PRACUJĄCA W PRL
Wystawa plenerowa prezentowana przed siedzibą Muzeum Historycznego.
W trudnych czasach powojennych panie podejmowały się wielu nowych zadań, również zawodowych. Często to na ich barki spadał trud zapewnienia środków finansowych na utrzymanie nie tylko siebie, ale i rodziny. Zaczęły pracować w różnych zawodach, także tych wcześniej przypisywanych tylko mężczyznom, gdzie wykonywały nieraz bardzo ciężkie, fizycznie zadania. Na podstawie niezwykłych zbiorów Muzeum Historycznego zwiedzający utwierdzą się w przekonaniu, że „Kobieta pracująca żadnej pracy się nie boi!”

MUZEUM RZEŹBY ALFONSA KARNEGO, ul. Świętojańska 17, www.muzeum.bialystok.pl

godz. 18.00 – 24.00

Noc Muzeów 2019 - atrakcje
Spotkania na ekspozycjach:

ALFONS KARNY. OPUS VITAE z Galerią Portretów Wielkich Polaków, którzy zapisali się w historii Polski, w polityce, kulturze. Znajdziemy tu m.in. rzeźby portretowe I. J. Paderewskiego, J. Piłsudskiego, J. Kadena –Bandrowskiego i W. Sieroszewskiego, których zakup został sfinansowany przez Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Podlaskiego.
•godz. 19.00, 20.00, 21.00 – zwiedzanie z przewodnikiem w grupach 25-osobowych; prosimy o wcześniejsze zapisy pod nr tel. 509 336 862
lub mailowo: [email protected]

DYPLOMY 2019 - wystawa prac dyplomowych uczniów Liceum Plastycznego Im. Artura Grottgera w Supraślu
•godz. 19.30, 20.30 – zwiedzanie z udziałem absolwentów Liceum Plastycznego
Prezentacje i warsztaty:
•godz. 18.30 – warsztaty plastyczne dla rodzin z dziećmi „Rzeźba zawsze w modzie”. Czy rzeźba może być modna? Co wpływa na to, że rzeźba odbierana jest jako piękna i wartościowa? Czym jest kanon? W trakcie zajęć zwrócimy szczególnie uwagę na kanon grecki, który stanowił inspirację dla wielu twórców oraz zastanowimy się nad tym, jakie rzeźby mogą przypaść do gustu współczesnemu odbiorcy. Spotkanie będzie zakończone wykonaniem własnej pracy w glinie.
liczba uczestników: 15-17 osób; prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc pod nr tel. 509 336 862 lub mailowo: [email protected]
•godz. 20.00 - ”Technika druku strukturalnego i szablonowego” warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku szkolnym poprowadzą nauczyciele Liceum Plastycznego w Supraślu. Uczestnicy poznają prostą i efektowną technikę druku artystycznego ,a to umożliwi im stworzenie własnej kompozycji o tematyce roślinnej. Autorzy będą mogli je zabrać do domu.
liczba uczestników 15-17 osób. prosimy o wcześniejsze zapisy pod nr tel. 509 336 862 lub mailowo: [email protected]
•godz. 21.00 - „Rytm, Kanon, Ekspresja” pokaz sztuki choreograficznej w wykonaniu duetu : Aneta Boćwińska- Bartoszuk i Bartosz Statkiewicz (tancerze uczestniczyli m.in. w produkcjach Opery i Filharmonii Podlaskiej „Carmen”, „Dr Żywago”. Występują w programach telewizyjnych, na festiwalach tanecznych i z realizacjami w przestrzeni publicznej).
liczba uczestników: 35 osób; prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc pod nr tel. 509 336 862 lub mailowo: [email protected]
•godz. 22.00 – w ogrodzie Muzeum - plenerowa prezentacja pracy dyplomowej Oskara Wasiluka „Proces” (film 3D)

MUZEUM WOJSKA, ul. J. Kilińskiego 7, www.mwb.com.pl

Program szczegółowy:

– godz. 16:30-17:30 – warsztaty dla dzieci „Policjant – mąż, ojciec, sportowiec”;
Jacek Hryniewicki (edukator): Jednym z wydarzeń przygotowanych na najbliższą Noc Muzeów są warsztaty dla dzieci pt. „Policjant – mąż, ojciec, sportowiec”. W trakcie spotkania uczestnicy poznają odpowiedzi na pytania związane ze służbą policjanta w okresie międzywojennym, poznają wzory mundurów i czapek zawodowego przodownika, oraz wykonają fotorelację – kilka kadrów z jednego dnia życia policjanta.
Wiek uczestników to 6-12 lat, ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy tel.: 85-74-16-449.

-godz. 18:00-19:30 – pokazy gotowania na żywo („live cooking”);
Marcin Koziński (kustosz): Z przepisami zebranymi w wydanej w listopadzie 1918 roku książce „Kuchnia garnizonowa oraz wskazówki dotyczące racjonalnego odżywiania wojska”, zmierzą się, na oczach publiczności, szefowie kuchni Neobistro „Kwestia Czasu”. Ich staraniom towarzyszyła będzie specjalna opowieść, a świeżo przygotowane danie, zupa Marguery („na całą kompanię”, czyli około 110 osób) zostanie podane uczestnikom Nocy Muzeów.
Partnerem działania jest Neobistro „Kwestia Czasu”.

– godz. 18.00-23.30 – zwiedzanie ekspozycji stałych i wystawy czasowej;
Jerzy Hungendorfer (kierownik Działu Edukacji i Wystaw): Najistotniejszą częścią oferty wystawienniczej Muzeum Wojska w Białymstoku są ekspozycje stałe. Pokazujemy na nich pełen przekrój historii Polski północno-wschodniej w XX wieku, eksponując wątki wojskowe na tle wydarzeń społecznych, kulturalnych i obyczajowych tego okresu. W trakcie Nocy Muzeów zapraszamy do poznania wystaw: „Przeciw dwóm wrogom. Militarne dzieje Podlasia i jego mieszkańców w latach 1939-1956”, „Między dwiema wojnami 1914-1939”, „Wojsko Polskie 1956-2010” oraz ekspozycji czasowej „Policjanci międzywojennego Białegostoku 1919-1939″.

-godz. 18.00-23.30 – prezentacja ciężkiego sprzętu wojskowego przed budynkiem Muzeum Wojska w Białymstoku;
Piotr Karczewski (kustosz): Podczas Nocy Muzeów zapraszamy na prezentację ciężkiego sprzętu wojskowego ze zbiorów Muzeum oraz pojazdów 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego i Podlaskiej Policji. Wydarzenie będzie m.in. pierwszą okazją do pokazania naszego najnowszego eksponatu - armaty przeciwpancernej wz. 1936. Pochodzący z 1938 r. egzemplarz jest licencyjną wersją szwedzkiej armaty towarzyszącej piechoty L/45 37 mm firmy Bofors Aktiebolaget. Po serii testów w 1935 r. Polacy zakupili partię 300 sztuk z licencją na dalszą ich produkcję w kraju. Oprócz produkcji armaty przeznaczonej dla piechoty opracowano, także odmianę forteczną (wz. 1938) oraz czołgową (na uzbrojeniu czołgów 7 TP). Armaty przeciwpancerne Bofors znajdowały się na wyposażeniu armii: polskiej, szwedzkiej, fińskiej, duńskiej, rumuńskiej, brytyjskiej oraz niemieckiej.
Partnerem działania są 18 Białostocki Pułk Rozpoznawczy i Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku.

godz. 18:00-23:30 – kiermasz muzealny, na którym uczestnicy wydarzenia będą mogli nabyć wydawnictwa i gadżety Muzeum w atrakcyjnych cenach.

MUZEUM NA WĘGLOWEJ, ul. Węglowa 8, www.motoretro.org.pl
•20.00 – 24.00 – „Noc Muzeów w Muzeum na Węglowej” – zwiedzanie wystawy zabytków motoryzacji i techniki


PODLASKIE MUZEUM KULTURY LUDOWEJ
, ul. Leśna 7, Wasilków, www.skansen.bialystok.pl
•19.00 – 22.00 – „Tajemnice modrzewiowego dworu” – zwiedzanie z przewodnikiem nowych wystaw we dworze z Bobry Wielkiej; warsztaty tematyczne

KSIĄŻNICA PODLASKA IM. Ł. GÓRNICKIEGO, ul. M. Skłodowskiej-Curie 14 A, www.ksiaznicapodlaska.pl
•19.00, 20.00, 21.00 – „Oglądaj, słuchaj i czytaj w Książnicy Podlaskiej” – zwiedzanie magazynów z książkami, wystaw: fonograficznej w Dziale Zbiorów Specjalnych oraz plakatów i „Dokumentów Życia Społecznego”; taras widokowy

Trzy tury zwiedzania do wyboru: 19.00, 20.00, 21.00.

OPERA I FILHARMONIA PODLASKA – EUROPEJSKIE CENTRUM SZTUKI,
ul. Odeska 1, www.oifp.eu
•20.00 – 24.00 – Panorama miasta z dachu Opery (wejście ze Średnich tarasów), w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych możliwość odwołania;
•21.00 – Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Sytuacje” (sala wystawowa);
•21.45 – Warsztaty fotograficzne „Nocne migawki” (zbiórka w foyer), obowiązują zapisy: [email protected];
•22.00 – Oprowadzanie po scenie z dyrektorem Richardem Firminem oraz Gillesem André ze spektaklu „Upiór w Operze” (duża scena);
•23.00 – Nocna obserwacja nieba (Średnie tarasy), w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych możliwość odwołania
Występ studentów Filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku
Foyer / Odeska 1 / 18.30–21.30
Z okazji Nocy Muzeów oraz przypadającej tydzień później Nocy Chopina, studenci przygotowali specjalny program koncertowy i prezentacje muzyczne.

Oprowadzanie autorskie po wystawie „Sytuacje” Adrianny Konopki
Sala Wystawowa / Odeska 1 / 21.00
Młoda artystka pochodząca z Białegostoku po raz pierwszy w rodzinnym mieście prezentuje wystawę indywidualną. O swoich pracach i inspiracjach opowie podczas specjalnego oprowadzania.

Warsztaty fotograficzne „Nocne migawki”
Foyer / Odeska 1 / 21.45
Operowy fotograf Michał Heller w formie krótkiego warsztatu uczuli miłośników fotografii na ograniczenia, ale i radości płynące z nocnego fotografowania. Obiekt warsztatów będzie wdzięczny: gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz jego otoczenie. Ilość miejsc ograniczona, zapisy na adres e-mail: [email protected].

Oprowadzanie po scenie z dyrektorami Richardem Firminem i Gilles’em André z musicalu „Upiór w operze”
Duża Scena / Odeska 1 / 22.00
Scenografia spektaklu „Upiór w operze” jest niezwykle efektowna, dlatego każda możliwość jej obejrzenia jest niezwykłą radością dla fanów musicalu i teatru, a pod wodzą tak barwnych postaci jak dyrektorzy ze spektaklu, to już prawdziwa gratka! Wejście z foyer.

Nocna obserwacja nieba
Średnie tarasy / Odeska 1 / 23.00
OiFP oraz Białostockiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii zaprasza na obserwację Księżyca w fazie pełni oraz najjaśniejszych gwiazd podwójnych z użyciem teleskopu, którą poprowadzą Wojciech Burzyński i Tomasz Białkowski . W razie niepogody wysłuchamy wykładu połączonego z prezentacją zdjęć „Astrofotografia w praktyce – wiedza w pigułce” w foyer OiFP.

Czytaj więcej o Noc Muzeów 2019 Białystok poniżej


WOJEWÓDZKI OŚRODEK ANIMACJI KULTURY
, ul. J. Kilińskiego 8, www.woak.bialystok.pl
•18.00 – 23.00 – „Malarstwo Darii Ostrowskiej” – zwiedzanie wystawy; „Trawy, zioła – techniki graficzne” – warsztaty plastyczne;
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury – Spodki, ul. św. Rocha 14
•18.00 – 23.00 – „ Malarstwo Valentinasa Varnasa, Jānisa Plivdy, Daniela Gromackiego” – otwarcie wystawy;
•19.00 – „Mistrz i Małgorzata” – prezentacja fragmentów spektaklu;
•19.00 – 22.00 – „Baśniowe lampiony” – warsztaty plastyczne;
•20.00 – 21.00 – Otwarte warsztaty tańców tradycyjnych;
•21.00 – 22.00 – Koncert i potańcówka z Kapelą Czarnoleską

MULTIMEDIALNE CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ – Brama Wielka i pawilony na dziedzińcu wstępnym Pałacu Branickich, ul. J. Kilińskiego 1
•19.00 – 24.00 – Zwiedzanie ekspozycji w Bramie Wielkiej oraz w pawilonach pałacowych; możliwość zobaczenia XVIII-wiecznego zegara


UNIWERSYTET MEDYCZNY W BIAŁYMSTOKU
, ul. J. Kilińskiego 1, www.umb.edu.pl
Pałac Branickich, Aula Magna
•18.30 – 24.00 – „Muzyka w Pałacu połączona z opowieściami o rodzie Branickich i konkursami historycznymi”: koncerty przygotowane przez Fundację Pro Musica (g. 18.30, 19.30, 21.30), koncert Chóru Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (g. 20.45), „Z ziemi włoskiej do polskiej” – koncert romantyczny Mr. George`a (g. 22.15);
Dziedziniec Pałacu Branickich
•18.00 – 24.00 – Szpital Polskiego Czerwonego Krzyża – rekonstrukcja historyczna – „Grupa Wschód” Stowarzyszenie Pasjonatów Historii Ziemi Podlaskiej oraz Kolekcjonerów Militariów; obserwacja nieba z Białostockim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych możliwość odwołania;
•21.00 – 24.00 – Iluminacja Pałacu – Artur Grycuk;
Pałac Branickich, westybul dolny (sień)
•18.00 – 22.00 – XIX-wieczny salonik Victorian Voguers;
Piwnice Pałacu Branickich (zbiórka na parterze przy szatni)
•18.30, 19.00, 19.30, 20.00, 20.30, 21.00, 21.30, 22.00, 22.30 – „Spacer w przeszłość” – zwiedzanie piwnic Pałacu Branickich;
Pałac Branickich, lewe skrzydło, parter
•18.00 – 24.00 – „Muzyka ze starej taśmy” – studio radiowe SCR Radiosupeł; „Laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie” – pokaz doświadczeń chemicznych; „ABC Diagnosty Laboratoryjnego” – warsztaty;
Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, ul. J. Kilińskiego 1
•18.00 – 24.00 – Wystawy ukazujące historię medycyny; „Projekt z ryciny czytany. Rewaloryzacja barokowego Ogrodu Branickich” – wystawa; Historia radiologii – Studenckie Koło Naukowe Radioaktywni; „Magia dawnej apteki” – pokazy wykonywania leków recepturowych; „W świecie surowców leczniczych” – warsztaty mikroskopowania; „Z wizytą u stomatologa. Historia i współczesność” – przeglądy profilaktyczne

UNIWERSYTECKIE CENTRUM PRZYRODNICZE IM. PROFESORA ANDRZEJA MYRCHY, ul. Ciołkowskiego 1J, www.centrum.uwb.edu.pl
•17.00 – 18.00, 18.15 – 19.15 – „Włosy ludzkie i zwierzęce” – prezentacja i warsztaty (Instytut Biologii, sala 1130 w Zakładzie Hydrobiologii), kategoria wiekowa: młodzież i dorośli, obowiązują zapisy: [email protected];
•17.00 – 18.00, 19.00 – 20.00, 21.00 – 22.00, 23.00 – 24.00 – zwiedzanie wystaw z przewodnikiem oraz Gabinetu Ryszarda Kaczorowskiego – ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie;
•18.00 – 19.00 – „Świat porostów – rozpoznawanie wybranych gatunków porostów nadrzewnych i naskalnych” – warsztaty terenowe (zbiórka przed wejściem do UCP od strony ul. K. Ciołkowskiego 1J), zajęcia odbędą się tylko przy bezdeszczowej pogodzie, kategoria wiekowa: dzieci z kl. V-VIII szkoły podstawowej, obowiązują zapisy: [email protected];
•21.00 – 21.45, 22.00 – 22.45 – „Usłyszeć niesłyszalne” – warsztaty terenowe (wyjście w teren z UCP), obowiązują zapisy: [email protected]

Czytaj więcej o Noc Muzeów 2019 Białystok poniżej

INSTYTUT HISTORII I NAUK POLITYCZNYCH UNIWERSYTETU W BIAŁYMSTOKU, Plac NZS 1, www.historia.uwb.edu.pl
•20.00 – 24.00 – Zwiedzanie budynku dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (zwiedzanie odbywać się będzie co 30 minut); gra z udziałem zwiedzających


INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ ODDZIAŁ W BIAŁYMSTOKU
, ul. Warsztatowa 1A, www.ipn.gov.pl
•17.30 – 18.00 – „Wybory 4 czerwca 1989 r. w ikonografii zasobu Oddziałowego Archiwum IPN” – prezentacja multimedialna;
•17.30 – 23.30 – Zwiedzanie magazynów Oddziałowego Archiwum IPN;
•18.00 – 18.30 – Prezentacja dokumentów „Akcji balonowej” z krótkim wstępem historycznym, losowanie 30 osób do lotu balonem;
•18.00 – 24.00 – Omówienie katalogów tematycznych (katalog: rozpracowywanych, nomenklatury, funkcjonariuszy) przygotowanych przez Oddziałowe Biuro Lustracyjne; turniej gier edukacyjnych IPN;
•19.00 – 24.00 – Przegląd filmów historycznych IPN;
Plac przy Galerii Zielone Wzgórze - Carrefour, ul. Wrocławska 20
•18.30 – 20.00 – Pokaz balonowy (lot balonem na uwięzi), stoisko IPN z publikacjami


BAZYLIKA MNIEJSZA PW. ŚW. ROCHA
, ul. Ks. A. Abramowicza 1 (wieża kościoła – wejście przy zakrystii)
•20.00 – 24.00 – Panorama Miasta nocą z punktu widokowego wieży Bazyliki Mniejszej pw. Św. Rocha – pomnika historii

KLUB MIŁOŚNIKÓW KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ W BIAŁYMSTOKU, www.kmkmbialystok.pl
•17.00 – 23.00 – „Powrót do przeszłości, czyli historyczne autobusy na ulicach Białegostoku 2019” – przejazd bezpłatną linią muzealną na trasie:
Sienkiewicza (rz. Biała) – Warszawska – Pałacowa – Plac Jana Pawła II – Legionowa – Skłodowskiej-Curie – Plac Niezależnego Zrzeszenia Studentów – Liniarskiego – Lipowa – Dąbrowskiego – Kolejowa – Zwycięstwa – Hetmańska – Marczukowska – Witosa – Sikorskiego – Popiełuszki – Nowosielska – Meksykańska IPN – Nowosielska – Popiełuszki – Sikorskiego – Witosa – Marczukowska – Hetmańska – Zwycięstwa – Kolejowa – Dąbrowskiego – Lipowa – Grochowa – Kalinowskiego – Plac Niezależnego Zrzeszenia Studentów – Skłodowskiej-Curie – Legionowa – Plac Jana Pawła II – Piłsudskiego – Sienkiewicza (rz. Biała).

STOWARZYSZENIE SYMPATYKÓW KOLEJNICTWA „KOLEJOWE PODLASIE”
PKP POLSKIE LINIE KOLEJOWE S.A., ul. Kolejowa 26A (dojazd od ul. Zwycięstwa, vis à vis Galerii Madro), www.ekspozycjakolejowa.pl
•17.00 – 24.00 – „Noc Muzeów z Ekspozycją Kolejową” – zwiedzanie wystawy stałej, makiet, modeli i modułów kolejowych, modelu silnika parowego;
•18.00 – 22.00 – wystawa taboru kolejowego; stoisko gier planszowych „Pomysłowa Kredka”

[b]Noc Muzeów 2019 - program, atrakcje w regionie

MUZEUM WNĘTRZ PAŁACOWYCH W CHOROSZCZY[/b], ul. Pałacowa 2, Choroszcz
godz. 18.00 – 24.00

•godz. 18.00 - MIASTA I REZYDENCJE JANA KLEMENSA BRANICKIEGO – wystawa plenerowa przedstawiająca znane, jak i zupełnie nieznane włości ostatniego z Gryfitów. Otwarcie wystawy z oprowadzeniem
•godz. 19.00 - Meble – z modą przez stulecia – prelekcja z prezentacją o stylach w meblarstwie
•w godz. 18.00 - 20.00 Metamorfozy - zajęcia plastyczne polegające na samodzielnym nadaniu nowego wyglądu starym krzesłom
•w godz. 18.00 - 22.00 Stare czy nowe - konsultacje z konserwatorami mebli o pułapkach czyhających na amatorów „antyków”

MUZEUM W TYKOCINIE, ul. Kozia 2
godz. 18.00 – 24.00

•w godz. 18.00 do 24.00 indywidualne zwiedzanie ekspozycji w Synagodze i Domu Talmudycznym oraz prezentacja filmów krótkometrażowych o synagodze, domu talmudycznym, remoncie budynków muzeum i ich nowych barwach
•w godz. 18.00 do 24.00 – w Domu Talmudycznym prezentacja filmów krótkometrażowych o obiektach Muzeum oraz remoncie budynków i ich nowych barwach
•w godz. 18.00 do 24.00 – historyczny quiz dla dzieci z nagrodami
•godz. 18.00, 19.00, 20.00 i 23.00 specjalne zwiedzanie z przewodnikiem Synagogi wraz z babińcem, odczytywanie treści modlitw ze ścian Synagogi
•godz. 18.30, 19.30, 20,30 i 23.30 - zwiedzanie ekspozycji w wieży Synagogi w grupach 10-osobowych
•godz. 21.00 – w sali głównej Synagogi – projekcja filmu „Czarna Dama” oraz spotkanie z jego twórcami

MUZEUM IKON W SUPRAŚLU, ul. Klasztorna 1
godz. 19.00 – 24.00 MAŁOPOLSKA NA PODLASIU – KANON A WSPÓŁCZESNOŚĆ

•godz. 19.00 – 24.00 udostępnianie ekspozycji zwiedzającym
•godz. 20.00 – inauguracja Sali im. prof. Jerzego Nowosielskiego NOWOSIELSKI – MALARZ IKON. KANON A WSPÓŁCZESNOŚĆ
W Noc Muzeów jedna z sal ekspozycyjnych Muzeum Ikon w Supraślu otrzyma imię prof. Jerzego Nowosielskiego. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane ikony artysty: Przemienienie (ze zbiorów Muzeum Archidiecezji Warszawskiej), Anastasis (z sanktuarium cerkwi Parafii Prawosławnej pw. Zaśnięcia NMP w Krakowie) oraz Mandylion (ze zbiorów prywatnych)

wydarzenia towarzyszące:

•PO ŚLADACH - wernisaż wystawy ikon brata Marcina Świądra OFMCap
Brat Marcin pisaniem ikon zafascynował się podczas studiów. Zauważył, że ikona, jej pisanie i nauczanie innych, staje się miejscem spotkania ze Słowem Bożym poprzez obraz. Technik malarskich stosowanych w ikonografii uczył się od Iriny Boldiny-Styczeń. Przez pierwszych osiem lat życia zakonnego przebywał w pustelni, gdzie rozwijał swoje umiejętności ikonograficzne. Później przeniesiony został do Katowic-Załęża, gdzie ikona pomagała mu prowadzić działalność ewangelizacyjną wśród najuboższych. Obecnie przebywa w Skomielnej Czarnej, gdzie bracia kapucyni prowadzą Dom Rekolekcyjny i posługują w parafii Nawiedzenia NMP w Skomielnej Czarnej. W życiu codziennym oprócz służby zakonnej zajmuje się pisaniem ikon i prowadzeniem warsztatów ikonograficznych. Przez ponad dekadę napisał około czterystu ikon. Znajdują się w rozsianych po całym świecie w świątyniach i kolekcjach prywatnych. Wszystkie materialne profity, jakie przynosi ikonopisanie, przeznacza na działalność charytatywną i działalność wspólnoty wiernych. Oprócz ikonografii zajmuje się również projektowaniem przestrzeni sakralnych.
Inspiracją dla brata Marcina pozostaje Jerzy Nowosielski, którego nie kopiuje, ale stara się iść kanonem wytyczonym przez Mistrza. Uważa bowiem, że jak każdy wielki ikonograf – taką właśnie drogę wytyczył Nowosielski.
•projekcja filmu: Świadkowie czasu: Nowosielski – Podlaskie Ślady, scenariusz i realizacja: Beata Czołpińska-Hyży, produkcja: Telewizja Polska SA Oddział w Białymstoku 2019.
Nowosielski to nie jedynie Osoba wielkiego malarza, indywidualisty, który w swoim malarstwie proponuje nowe spojrzenie na estetykę ikony. Postawa Nowosielskiego była zjawiskiem – jego twórczość sakralna była zwieńczeniem procesu intelektualnego zachodzącego w zderzeniu uprawiania filozofii i teologii. Sztuka Nowosielskiego uświadamia, że sensu ikony nie da się zamknąć jedynie w perfekcji odtworzenia dawnego wizerunku zgodnym z przepisami historycznego podlinnika. Traktowanie kanonu ikonograficznego, jako żywego-otwartego zjawiska, daje współcześnie możliwość istnienia ikony zarówno jako wizerunku modlitewnego, obecnego w liturgii, ale również jako dzieła sztuki. Dawna ikona istniała jako „obraz swoich czasów” [J.N.] i podobnie ikona współczesna nie tracąc swej cechy nadrzędnej – realizmu eschatologicznego – jest autentyczna, kiedy wynika z wrażliwości współczesnego artysty ikonnika. Z perspektywy Podlasia, gdzie zachowały się prace sakralne Nowosielskiego, jest to niezwykle ważne, by depozyt ducha twórczości Artysty pozostawał wciąż aktualną inspiracją – „ścieżką, która ożywia i w zaskakujący sposób aktualizuje starą tradycję ikony” [M. Porębski]. Sala imienia Artysty jest zaproszeniem do spotkania, zetknięcia odbiorcy z ikoną współczesną, jak również dziełami i działaniami artystycznymi ikoną inspirowanymi.
•godz. 21.00 – 23.00 – PATRONOWE DEKORACJE PODLASKICH ŚWIĄTYŃ -zajęcia warsztatowe dla osób indywidualnych
liczba uczestników: 26 osób; prosimy o wcześniejsze rezerwowanie miejsc pod nr. tel. 509 336 829
Wspaniałymi przykładami bogatych patronowych dekoracji malarskich ścian i sklepień drewnianych świątyń są małopolskie kościoły w Łopusznej i Harklowej. Przy pracach nad konserwacją XVI-wiecznej polichromii w Harklowej, jeszcze jako student, pracował Adam Stalony-Dobrzański. Doświadczenie przy patronowych dekoracjach wykorzystał, kiedy powierzono mu pracę nad wystrojem malarskim podlaskich cerkwi pw. Św. Mikołaja w Michałowie oraz w cerkwi pw. Przemienienia Pańskiego na Grabarce. Przy polichromii cerkwi na Grabarce Stalony-Dobrzański współpracował z Nowosielskim i Bolesławem Oleszką. Do naszych czasów zachowała się oryginalna dekoracja patronowa jedynie michałowskiej świątyni. Natomiast w odbudowanej na miejscu spalonej cerkwi na świętej Górze Grabarce odtworzono pierwotny styl polichromii. Obydwa wnętrza cechuje niepowtarzalny charakter. Polichromie urzekają bogactwem wzorów i intensywnych kolorów tworząc wspaniałe estetyczne dopełnienie dla drewnianych brył cerkwi.
Wstępem do zajęć warsztatowych będzie prezentacja dekoracji malarskiej we wnętrzu cerkwi
w Michałowie i na Grabarce. Uczestnicy wykonają patrony – przygotowane na kartonach wycięte wzory motywów zdobniczych. Następnie powstanie wspólna wielkoformatowa praca, w której każdy z uczestników przekopiuje opracowany przez siebie motyw na uprzednio kolorowo pomalowane.
Partnerem w realizacji warsztatów edukacyjnych w Noc Muzeów w Muzeum Ikon
w Supraślu jest PGE Obrót SA

MUZEUM W BIELSKU PODLASKIM, Ratusz, ul. Mickiewicza 45
godz. 18.00 – 24.00

W tegoroczną Noc Muzeów damy się ponieść modzie ludowej i kanonom piękna zaczerpniętym z wiejskich izb oraz otaczającej nas przyrody.
W tym roku Muzeum w Bielsku Podlaskim zaprasza na MODNĄ NOC. A w programie:

•godz. 18.00 otwarcie wystawy „MODNE MAKATKI” ze zbiorów bielskiego muzeum – o makatce, jako modnym elemencie zdobnictwa wiejskich izb i o kanonach w makatkowych sentencjach.
•godz. 19.00 – spotkanie z Piotrem Kozłowskim - autorem makiety bielskiego dworca kolejowego z okresu międzywojennego. Prezentacja makieta w skali 1:50 powstałej we współpracy z Markiem Skrzyniarzem i Mirosławem Tofilukiem z Pracowni Modelarskiej Kartonowy Tur w Bielsku Podlaskim.
•godz. 20.00 – warsztaty „Gadki z makatki”, w ramach których wykonamy efektowne makatki kuchenne z sentencjami (bez wyszywania).
liczba uczestników: 15 osób; prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc pod nr tel. 509 336 841
•godz.21.00- warsztaty „Makatki z babcinej chatki”- malowanie kwiecistych wzorów
liczba uczestników: 15 osób; prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc pod nr tel. 509 336 841
•indywidualne zwiedzanie wystawy „Żuraw” – o ptasim kanonie piękna na przykładzie żurawia.
•zwiedzanie wystawy „Tajemniczy ręcznik” – wzornictwo ręcznikowe, jako przykład kanonu w sztuce ludowej.

Muzeum w Bielsku Podlaskim w ramach Nocy Muzeów zaprezentuje się w Wyższej Szkole Ekologii i Zarzadzania w Warszawie. W programie: wystawa planszowa wzbogacona oryginalnymi eksponatami - ręcznikami ludowymi; warsztaty malowania toreb wzorami podlaskimi oraz prezentacja działań muzeum; prelekcja na temat ręcznika obrzędowego w kulturze ludowej Podlasia.

Rzeszów. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie