Noc Muzeów 2015. Sprawdź gdzie warto się wybrać

Anna Kopeć
Zakład Anatomii Prawidłowej Człowieka ul. Mickiewicza 2a w Białymstoku
Zakład Anatomii Prawidłowej Człowieka ul. Mickiewicza 2a w Białymstoku Jerzy Doroszkiewicz / archiwum
To jedyna takie wydarzenie w roku kiedy bezpłatnie i niemal przez całą noc można poznawać tajemnice muzeów i galerii, skorzystać z bogatej oferty kulturalnej. Przygotowaliśmy wykaz wszystkich wydarzeń z Białegostoku i okolic.

Muzeum Podlaskie

Ratusz, Rynek Kościuszki 10 godz. 18-24 Tajemnice z przeszłości: Zwiedzający wchodzić będą co pół godzin. Widzowie będą uczestniczyć w programie zwiedzania ekspozycji i pokazów z zabytkami.

Będą opowieści o rodzie Branickich, o rzeźbie Hermesa będącej w zbiorach muzeum i wystawie "Odkrywanie. Twórczość Witolda Stefana Zaczeniuka (1918-1999) z portretem rodzinnym w tle".

Zaplanowano także prezentacje archeologiczne m.in. gotowych narzędzi i zabytków krzemiennych od epoki kamienia po czasy nowożytn czy biżuterii z krzemienia. Czynna będzie też wystawa czasowa "Egipt nie tylko faraonów" prezentująca wyniki badań wykopaliskowych na terenie starożytnego miasta Marea ukazujące nieznane nam dotąd oblicze "krainy faraonów". O godz. 22 zaplanowano spacer historyczny "Tajemnice białostockich Plant". Wyruszy sprzed Ratusza. Andrzej Lechowski poprowadzi alejkami parku przypominając historyczne fakty z przeszłości miejsca.

Muzeum Historyczne, ul. Warszawska 37 godz. 18-24 Za drzwiami kamienicy Cytronów. Zwiedzający wchodzić będą co pół godziny. Zwiedzanie z przewodnikami ekspozycji stałych. Student Politechniki Białostockiej Adrian Górynowicz pokaże prezentacje "Odzyskana historia. Hotel Ritz". To cyfrowa rekonstrukcja nieistniejącego już hotelu z wykorzystaniem grafiki 3D. O godz. 18, 19, 20, 21 i 22 będzie można także zapoznać się z badaniami stratygraficznymi prowadzonych we wnętrzach kamienicy Cytronów. Przez cały wieczór będzie też zabawa dla najmłodszych "Dotknij i zgadnij" . Białostocka wieszczka chiromantka Westa odczyta z dłoni losy zwiedzających. A o godz. 20.30, 21.30, 22.30 zaplanowano pokazy historycznych trików prestidigitatorskich Łukasza Granta.

Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, ul. Świętojańska 17 godz. 18-24 Rzeźbiarskie tajemnice
godz. 18, 20 i 21: zwiedzanie z przewodnikiem stałej ekspozycji "Opus Vitae" oraz otwieranej o godz. 20.30 wystawy czasowej "Rzeźby Gustawa Zemły". O godz. 18, 20 i 21 zaplanowano zajęcia dla dzieci "Tajemnice rzeźbiarskiej skrzyni". Na uczestników czekać będą liczne zagadki, gry, zabawy i rzeźbienie w glinie (zapisy pod nr tel. 509 336 862). O godz. 21.30 będzie można poznać tajemnice pamiętnika Alfonsa Karnego - prezentacja w muzealnym ogrodzie dzieł artysty z komentarzem.

Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, ul. Pałacowa 2 godz. 18-24 Tajemnice rezydencji
godz. 18: wernisaż wystawy "Zegary z kolekcji Jerzego Kindziuka", następnie o godz. 19, 20, 21, 22 i 23 zwiedzanie jej z przewodnikiem. W godz. 18.30-20.30 będzie prezentacja XVIII-wiecznego kabinetu połączona z mini konkursem plastycznym. O godz. 21.30 zaplanowano pokaz w plenerze Ogrody i ich tajemnice.

Muzeum w Tykocinie, ul. Kozia 2 godz. 18-24 : Tykocińskie tajemnice: zwiedzanie z przewodnikiem wystaw w Wielkiej Synagodze i Domu Talmudycznym. O godz. 19 spacer historyczny "Sekrety archiwum Antoniego Bohdanowicza" od muzeum do Biblioteki Miejskiej w Tykocinie. O godz. 21 będzie można poznać ilustrowaną opowieść o dawnym wystroju wnętrza Wielkiej Synagogi, z pokazem archiwalnych zdjęć oraz scenami Amatorskiego Teatru Tykocińskiego.

Muzeum Ikon w Supraślu, ul. Klasztorna 1 godz. 19-24 Tajemnice ikon: zwiedzanie wystawy stałej.
Premiera wystawy plenerowej "Podlaskie historie - ikony z Czyż" (na ogrodzeniu monasteru od strony rzeki). Tylko tej nocy będzie można zobaczyć magazyn zbiorów Muzeum Ikon, obejrzeć czasowe ekspozycje prezentujące co skrywają odwrocia krzyży staroobrzędowych. Po raz pierwszy będzie można zobaczyć co skrywa kaseta i okład ikony Matki Bożej, jaka historia się z nią wiąże.

Białostockie Muzeum Wsi, ul. Nadawki 21C w Wasilkowie godz. 20 i 21 Tajemnice ducha puszczy: to okazja do odkrycia co kryją leśne ostępy pod osłoną nocy. Będą wspólne poszukiwania Ducha Puszczy i jego sekretów. Przewodników zastąpią aktorzy: Ryszard Doliński i Adam Zieleniecki. Tu znajduje się jedyna w kraju ekspozycja Leśna Bimbrownia, prezentująca oryginalną aparaturę do pędzenia lokalnego specyfiku. Pozyskano ją dzięki policji, która po zarekwirowaniu sprzętu do nielegalnej produkcji alkoholu przekazała ją muzeum.

Więcej w serwisie Strefa Imprez

Muzeum Wojska (ul. Kilińskiego 7)
Uczestnicy wsiądą w wehikuł czasu i przeniosą się w czasy Spartakusa. To co do tej pory można było podziwiać tylko za sprawą serialu telewizyjnego, będzie można zobaczyć przed siedzibą muzeum od godz. 18.
Ciężkozbrojna, świetnie wyszkolona piechota rzymska zaprezentuje swoje umiejętności zarówno bojowe jak i z zakresu musztry. Gladiatorzy stoczą pojedynki. Wszystko spowije woń przygotowywanych na miejscu perfum i mieszanek kwiatowych. Po obejrzeniu walk na arenie, zwiedzający będą mogli przymierzać ekwipunek legionistów. Dorośli i młodzież bedąmogli zagrac w gry planszowe sięgające rodowodem starożytnego Rzymu. Będą też przewodnicy mówiący w języku angielskim i rosyjskim. W muzealnym bazarku można zrobic zakupy, obejrzeć współczesny sprzęt wojskowy oraz zwiedzić ekspozycje. O godz. 16 rozpoczynają się zajęcia dla dzieci "Legiony rzymskie".Zpisy pod nr tel. 85 741 64 49 lub elektronicznie [email protected]
Więcej w serwisie Strefa Imprez

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku - Pałac Branickich (ul.Kilińskiego 1)
Na dziedzińcu w godz. 18-24 będą pokazy musztry pieszej , obóz i kuchnia wojskowa z XVII wieku, szkółka szermiercza, rekonstrukcja szpitala partyzanckiego i historyczny kurs pierwszej pomocy. O godz. 21 zaplanowano uroczyste zapalenie zniczy International AIDS Candlelight Memorial. W Auli Magna od godz. 18 będą koncerty połączone z opowieściami pałacowymi o rodzie Branickich i konkursami historycznymi . Na I piętrze prezentowane będą fotografie studentów i pracowników UMB. W godz. 18-24 będzie można skorzystać z interaktywnej maty muzycznej. Na parterze będzie prowadzona akcja profilaktyki zachorowań na AIDS. W Muzeum Historii Medycyny i Farmacji w godz. 18-24 czynne będą wystawy ukazujące historię chirurgii, stomatologii, okulistyki, radiologii, ginekologii, anatomii oraz farmacji. Będą też warsztaty dla dzieci . W Zakładzie Anatomii Prawidłowej Człowieka ( ul. Mickiewicza 2A) w godz. 18-22 będzie można poznać tajniki ludzkiego ciała, czyli obejrzeć wystawy eksponatów anatomicznych. W Multimedialnym Centrum Informacji Turystycznej (Brama Wielka i Pawilony przy pałacu) w godz. 19-24 można oglądać prezentowane wystawy oraz zobaczyć z bliska XVIII-wieczny zegar.
Więcej w serwisie Strefa Imprez

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury
W godz. 20-21.30 w Spodkach (ul. św. Rocha 14) odbędzie się spotkanie z zespołem Kurpie Zielone. Tancerze pokażą i pomogą przymierzyć ludowe stroje. O godz. 20 w kamienicy przy ul. Kilińskiego 8 grupa teatralna Rozhulana Tanecznica wystawi przedstawienie "Świeczka zgasła". W klimat nocnego świętowania wprowadzą kuglarze z grupy Czupakabra, których występy odbędą się w godz. 21-22 na ul. Kilińskiego. Ci, którym bliskie są sztuki plastyczne, w godz. 18-24 będą mogli spróbować swoich sił na warsztatach kaligrafii, i z tworzenia lalek. A to nie wszystkie atrakcje. Przez całą noc czynne będą też dwie wystawy "Jasność - Lekkość" w Spodkach i Ekslibrisy Juliusza Batury w galerii przy ul. Kilińskiego.
Więcej w serwisie Strefa Imprez

Galeria im. Sleńdzińskich
Zaprasza w godz. 19-24 do siedziby przy ul. Waryńskiego 24a na sprawdzian z bon-tonu na wesoło z nagrodami. Będą też muzyczne spotkania z Litą i Fryderykiem (nagrania fortepianowe Julitty Sleńdzińskiej), gra planszowa "Królowie, damy i walety", plastyczna kindersztuba, a także stylizacja z przymrużeniem oka . W godz. 18-24 w galerii przy ul. Legionowej 2 będą "Anagramy poza ramy. Ograj Welsa w Noc Muzeów". Inspiracją artystycznych działań będą prezentowane na wystawie obrazy białostockiego malarza, Aleksandra Welsa, a trwałą pamiątką - tajemnicze welsogramy. Dźwiękowe remiksy wygeneruje na żywo: Adam Frankiewicz.
Więcej w serwisie Strefa Imprez

Galeria Arsenał
Podczas Nocy Muzeów zaprasza na Noc wideoklipów / MusicVideo Night. O godz. 21 w starej elektrowni (ul. Elektryczna 13) prezentowane będą teledyski nagrodzone na Berlin Music Video Awards, animowane klipy oraz nagradzane i doceniane klipy twórców związanych z akcją Filmowe Podlasie Atakuje! - Reaktywacja. Dodatkowo ok. godz. 22 na parkingu twórca wideoklipów Grzegorz Nowiński zrealizuje z publicznością akcję wideo "Playground".
Więcej w serwisie Strefa Imprez

Centrum im. Ludwika Zamenhofa (ul. Warszawska 19)
Od godz. 13 będzie można zwiedzać wszystkie wystawy oraz zajrzeć do sali gier i zabaw. W godz. 14-17 w centrum Białegostoku rozegrana zostanie Monumentalna Gra Miejska. Zaś o godz. 20 na tarasach CLZ wystąpi zespół Sango, który zaprezentuje muzykę świata i teksty w języku esperanto.
Więcej w serwisie Strefa Imprez

Teatr Dramatyczny (ul. Elektryczna 12)
O godz. 23 w dark roomie prezentowane będzie słuchowisko radiowe "Antyhona" w reżyserii agnieszki Korytkowskiej Mazur.
Więcej w serwisie Strefa Imprez

Białostocki Teatr Lalek (ul. Kalinowskiego 1)
Zaprasza na spektakle dla dzieci. O godz. 16 wystawiany będzie "Szpak Fryderyk", a o godz. 16 i 18 "Robot i Motylek". W godz. 17-22 swoje drzwi otwiera Piwnica Lalek, gdzie można spotkać tych wszystkich bohaterów, którzy wystąpili w repertuarze BTL.
Więcej w serwisie Strefa Imprez

Opera i Filharmonia Podlaska (ul. Odeska 1)
Kulturalna noc rozpocznie się w godz. 20-23 W sali wystawowej udostępniona będzie ekspozycja ok. 40 strojów ze operowych spektakli. Projekty zaprezentowane na wystawie "Opera Moda" zostały wykonane przez scenografów i kostiumografów teatralnych. W godz. 20-23 otwarty dla zwiedzających będzie taras widokowy na dachu opery, skąd można podziwiać panoramę Białegostoku. O godz. 20.30 na fortepianie przy wejściu głównym zagra szef Big Bandu OiFP Andrzej Makal.
Więcej w serwisie Strefa Imprez

Pałac Lubomirskich (ul. Dojlidy Fabryczne 26)
Po raz pierwszy Noc Muzeów w swojej siedzibie organizuje Wyższa Szkoła Administracji Publicznej . Tu od godz. 18 będzie można wejść do bunkra Ericha Kocha (otwartego po raz pierwszy dla wszystkich zainteresowanych). Mirosław Miniszewski zaprezentuje swoje forogafie . Będzie też projekcja filmu Tomasza Wiśniewskiego "Jasna Pani". Na strzelnicy pneumatycznej będzie można sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie. Zaplanowano także wieczór autorski Eugeniusza Nikulina "Zatrzymane w rymie". W sobotę uruchomiona będzie specjalna linia autobusowa "B". Zabytkowy autosan będzie kursował co godzinę z ul. Sienkiewicza (przystanek przy rzece Białej) do Pałacu Lubomirskich i z powrotem.
Więcej w serwisie Strefa Imprez

Instytut Historii i Nauk Politycznych UwB (Plac Uniwersytecki 1)
W Noc Muzeów będzie można zwiedzić także dawny "dom partii". W roli przewodników wystąpią naukowcy instytutu. Dawna siedziba Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej otworzy swoje podwoje o godz. 20. Zwiedzanie budynku będzie się odbywało co 30 minut. Ostatnia grupa wyruszy o godz. 23.30. Oprócz prezentacji budynku i historii na zwiedzających będzie czekała gra dydaktyczna związana z obiektem i partią. Na udział w niej trzeba sobie zarezerwować ok. 30-40 min.
Więcej w serwisie Strefa Imprez

Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze (ul. Ciołkowskiego 1J)
W godz. 18-24 w centrum mieszczącym się w nowym kampusie Uniwersytetu w Białymstoku zaplanowano kilka atrakcji. Z przewodnikiem będzie można obejrzeć wszystkie aktualne wystawy. W godz. 20-21 zaplanowano multimedialne warsztaty rozpoznawania ptaków Polski i ich głosów. Na zajęciach terenowych za pomocą specjalistycznej aparatury będzie można obserwować i podsłuchiwać nietoperze oraz ćmy.
Więcej w serwisie Strefa Imprez

Obserwatorium Astronomiczne Wydziału Fizyki UwB (ul. Krakowska 9A)
Zaprasza na noc pośród gwiazd od godz. 21 do północy. Przy pogodnym niebie będzie można poobserwować Jowisza i Saturna oraz ich najjaśniejsze księżyce. Przed godziną 22. można będzie obserwować Wenus. Przy pochmurnym niebie możliwe będzie zapoznanie się z wyposażeniem optycznym obserwatorium, obsługą astronomicznych narzędzi optycznych oraz uzyskanie odpowiedzi na pytania nurtujące odwiedzających. Rezerwacja pod nr tel. 85 745 72 57 lub mailowo: [email protected]
Więcej w serwisie Strefa Imprez

Ekspozycja Kolejowa (ul. Kolejowa 26a)
Kolejowe Podlasie oraz PKP zapraszają nma nocne poznawanie tajników i historii kolei. Na Ekspozycji Kolejowej w godz. 17-24 przybliżone zostaną arkana dróg żelaznych, sterowania ruchem kolejowym, kasy i obsługi podróżnych oraz budowy taboru kolejowego. Nie zabraknie pokazu modelarstwa kolejowego.
Wystawa jest przyjazna dzieciom, większość eksponatów można wziąć do ręki, przymierzyć czapkę, wybić bilet, zrobić zdjęcia. Kursować będzie bezpłatna specjalna linia autobusowa "A" z przystanku Sienkiewicza/Rzeka Biała.
Więcej w serwisie Strefa Imprez

Instytut Pamięci Narodowej (ul. Warsztatowa 1)
Nocy Muzeów w IPN przyświeca hasło "Obława Augustowska - 70 lat ukrywania zbrodni". Prezentowane będą filmy, wystawy i wykłady o największej powojennej sowieckiej zbrodni dokonanej na Polakach. Drugim motywem będą "Patroni naszych ulic". Poznamy postaci historyczne patronujące naszym ulicom. Będzie można poznać najnowsze wydawnictwo poświęcone śp. Ryszardowi Kaczorowskiemu. Ponadto będzie można zwiedzić archiwa, zapoznać się z bazami danych. Dla najmłodszych zaplanowano quiz wiedzy z nagrodami, turniej planszowych gier historycznych oraz krótki kurs narodowej symboliki i pieśni. To wszystko w godz. 19-24 w siedzibie białostockiego oddziału IPN. Dojazd z centrum autobusami komunikacji miejskiej linii: 4, 8, 12, 14, 107, bądź specjalnym autobusem z Placu Uniwersyteckiego.
Więcej w serwisie Strefa Imprez

Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne Archidiecezji Białostockiej (ul. Kościelna 1)
W godz. 18-23 można zwiedzać aktualnie prezentowane wystawy "Wymaluj obraz z podpisem Jezu, ufam Tobie!", "Hymn o Jedynym Bogu Stwórcy".

Zmiana Klimatu (ul. Warszawska 6)
Zaprasza na Winylową Noc Muzeów. Gościem specjalnym będzie dziennikarz muzyczny Hirek Wrona.
Więcej w serwisie Strefa Imprez

Galeria Krynki (Piłsudskiego 6 w Krynkach)
W Noc Muzeów zaprasza na wystawę "Spotkanie". To ok. 120 fotografii przedstawiających społeczność żydowską. Fotografie powstały przed II Wojną Światową w Krynkach, pochodzą z archiwum Mieczysława Marczaka, ze zbiorów prywatnych oraz stanowią reprodukcje z Księgi Pamięci Krynek.
Więcej w serwisie Strefa Imprez.

Muzeum w Białowieskim Parku Narodowym
W tym roku tematem łączącym wszystkie działania w Noc Muzeów jest upamiętnienie 100 rocznicy Bieżeństwa. Zaplanowano otwarcie wystawy, projekcje filmu, spektakl oraz sesję referatową.
Więcej w serwisie Strefa Imprez

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Trytytka

Warto odwiedzić Ekspozycję Kolejową, tam przynajmniej KOLEJek nie ma. 

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie