Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe kopanie w ziemi

Jerzy Sołub [email protected]
Podczas jednych z zajęć dzieci zamienią się w pradziejowych artystów i tak, jak ich dalecy przodkowie będą tworzyć malowidła w jaskiniach...
Podczas jednych z zajęć dzieci zamienią się w pradziejowych artystów i tak, jak ich dalecy przodkowie będą tworzyć malowidła w jaskiniach... Fot. Jerzy Sołub
"Z archeologią za pan brat!" to nowy projekt realizowany specjalnie z myślą o najmłodszych mieszkańcach naszego powiatu przez bielskie muzeum.

Zapamiętaj

Zapamiętaj

Terminarz spotkań w muzeum:
- 10-14 września - "Sztuka z jaskiń"
- 24-28 września - "Archeologia dla początkujących"
- 8-12 października - "Historia jednej skorupki"
- 22-26 października - "Fibule, brosze, zapinki - biżuteria pradziejowa"
- 5-9 listopada - "Moda pradziejowa"
- 19-23 listopada - "Bielski gród i jego mieszkańcy"

Któż z nas nie chciał być w dzieciństwie archeologiem, odkrywać zaginione miasta i głęboko ukryte skarby? Praca ta jest niewątpliwie fascynująca, ale nie zawsze możemy wybrać się na wykopaliska, aby z bliska przyjrzeć się pracy archeologów. Teraz to się zmieni.

- Dzięki projektowi realizowanemu w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Inicjatyw Lokalnych ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego stworzymy dzieciom warunki, aby mogły poznać pracę archeologów - mówi Alina Dębowska, kierownik muzeum.

Poszukają skarbów

Organizatorzy postanowili stworzyć zajęcia, które przybliżą dzieciom pracę archeologów. - Przygotowaliśmy nawet specjalne stanowiska archeologiczne, w których znajdą się kopie zabytkowych przedmiotów - mówi Katarzyna Sołub, historyk w bielskim muzeum.

Wprawdzie nie będą to prawdziwe wykopaliska, ale za to wszystko będzie się działo, tak jak w rzeczywistości.

- Nasze skarby, czyli kopie zabytków zostaną zakopane w ziemi w specjalnych pojemnikach, a zadaniem dzieci będzie ich odszukanie - wyjaśnia Alina Dębowska.

Oczywiście nie będzie to zwykłe kopanie w ziemi, bo i archeolodzy nie zajmują się jedynie kopaniem. Każdy odkryty zabytek, zgodnie z zasadami, trzeba będzie sfotografować i narysować tak, jak na prawdziwych wykopaliskach.

Pod okiem archeologa

Jak na muzeum przystało oprócz zabawy, dzieci dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy o archeologii. Spotkają się z prawdziwym archeologiem, który wyjawi im wszelkie tajniki swojej pracy.

- Dzieciom wydaje się, że archeologia to ciekawa praca. To oczywiście prawda, ale jest to niezwykle ciężkie zajęcie, wymagające cierpliwości, siły i ogromnej wiedzy - przyznaje Sołub.

Organizatorzy chcą pokazać najmłodszym, że wszystkie rzeczy znajdowane przez archeologów na naszym terenie mają wielką wartość historyczną. - Taki kawałek gliny znaleziony na grodzisku, wcale nie musi być zwykłym kawałkiem gliny, ale na przykład polepą pochodzącą z ogrodzenia tegoż grodu. Chcemy uświadomić dzieciom, jak wiele mówią o nas pozornie zwykłe przedmioty, znajdowane przez archeologów - mówi Dębowska.

Pradziejowe show

Pierwsze zajęcia cyklu rozpoczną się już w najbliższy poniedziałek. W ramach projektu przewidziane są spotkania oparte na pokazach, prezentacjach multimedialnych, a przede wszystkim na zajęciach warsztatowych, dających możliwość bezpośredniego kontaktu z zabytkiem.

Końcowym rezultatem projektu będzie wystawa w salach Muzeum w Bielsku Podlaskim, na której zostaną zaprezentowane prace wykonane przez uczestników projektu. Otwarciu towarzyszyć będzie pokaz mody, czyli "Pradziejowe show".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny