Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezatapialne hobby

Karolina Horoszko [email protected] Fot. K. Horoszko
Całkowite zanurzenie się pod wodę możliwe jest tylko z butlą z ołowiem i tzw. jacketem (czyli elementem, który pozwala przebywać na wybranych głębokościach i nie wypycha do góry). Do tego dochodzi skafander... W sumie około 20 kg wagi.
Całkowite zanurzenie się pod wodę możliwe jest tylko z butlą z ołowiem i tzw. jacketem (czyli elementem, który pozwala przebywać na wybranych głębokościach i nie wypycha do góry). Do tego dochodzi skafander... W sumie około 20 kg wagi.
Wystarczą płetwy, maska, fajka, butla z powietrzem... i już można poczuć się jak ryba. W wodzie, a raczej pod wodą.

 

- Nurkowanie jest coraz bardziej popularne - mówi Maciek Żukowski, który organizuje kursy dla początkujących płetwonurków i prowadzi jedyny w Białymstoku sklep ze sprzętem do nurkowania "Kolor". - Klientów przybywa, bo ludzie coraz więcej podróżują po świecie, a jak mają pieniądze to mogą sobie na taką przyjemność spokojnie pozwolić.

Bo nurkowanie nie jest wcale tanią rozrywką, jedynie na chwilowe zauroczenie. Nie wszystko można wypożyczyć. Mimo to co roku w Białymstoku udaje się zebrać około 20 osobową grupę kursantów.

- Zainteresowanie wzrasta po wejściu do kin bajek takich jak "Gdzie jest Nemo?" czy innych filmów przyrodniczych - śmieje się Maciek.

ABC nurkowania

Żeby zejść pod wodę najlepiej wcześniej wybrać się na specjalny kurs, organizowany na pływalni. Na szkoleniu "ABC technik doskonalenia pływania", pod okiem instruktora można odbyć swoje pierwsze próby, bez obawy że coś groźnego się stanie. Takie zajęcia ponadto pozwalają na udoskonalenie umiejętności pływania i poznanie różnych technik zanurzenia. To oczywiście na początek, zanim wyruszy się na jeziora, rzeki czy nad morze, gdzie warunki są zdecydowanie gorsze. Tam, w przeciwieństwie do zajęć na pływalni wszelkie ćwiczenia pod wodą powodują pogorszenia warunków otoczenia -zamulenie zbiornika i niemal "zerową" widoczność. Ale jednocześnie w jeziornej czy rzecznej wodzie nie jest tak monotonnie, jak w tej basenowej. Chociaż, jak mówią płetwonurkowie, ciężko jest zobaczyć pod wodą rybę. Szczególnie w Polsce.

Dla prawdziwych zapaleńców organizuje się także szkolenia nad jezioram**i**, gdzie oprócz zajęć, ćwiczeń odbywają się także egzaminy - praktyczne i teorytyczne. I taki kurs pięciodniowy lub weekendowy (obejmujący po 2-3 weekendy po 2 dni szkoleniowe) kończy się uzyskaniem certyfikatu - uprawnień płetwonurka w międzynarodowej federacji CMAS, książki płetwonurka, rejestratora nurkowań i plastikowego identyfikatora. Oczywiście - po zaliczeniu wszystkich wymogów i wykonaniu specjalistycznych badań lekarskich. Z takimi dokumentami można pływać za granicą bez instruktora. Zaświadczają o umiejętnościach płetwonurka i przede wszystkim - dają mu większe poczucie bezpieczeństwa. Bo dzięki takim zajęciom wie, jak zachować się w ekstremalnych sytuacjach.

- Chociaż i tak nigdy nie schodzi się pod wodę samemu - mówi Marcin Kuźniecow, płetwonurek. - Pod wodą też się porozumiewamy. Mamy wyuczone gesty. Są także specjalne tabliczki do pisania w wodzie.

Podwodny garnitur

Nie każdą część stroju można wypożyczyć.

- Fajkę, maskę i płetwy trzeba mieć własne - mówi Marcin.

A każda z tych części kosztuje. Niemało. Ceny rzadko schodzą poniżej 100 z**ł**, a to i tak dotyczy tych najtańszych modeli. Wybór jest szeroki - wszystkie maski różnią się kolorem, rozmiarem, wielkością, jakością i marką. Jak radzą sprzedawcy, sprzęt najlepiej jest kupować oddzielnie, nie w pakietach. Bo każdy element trzeba dokładnie dopasować.

- Maska powinna trzymać się twarzy nawet bez zapinania jej na pasku z tyłu głowy - mówi Marcin Kuźmiercow. - To bardzo ważne. Żeby woda nie zachodziła na oczy w trakcie pływania.

Baczną uwagę należy też zwrócić na płetwy, które także powinny być dobrze wybrane, by nie utrudniały pływania i nie spadły w trakcie nurkowania. Im większe - tym mniej wysiłku wymaga przepłynięcie pod wodą.

Całkowite zanurzenie się pod wodę możliwe jest tylko z butlą z ołowiem i tzw. jacketem (czyli elementem, który pozwala przebywać na wybranych głębokościach i nie wypycha do góry). Do tego dochodzi skafander... W sumie około 20 kg wagi. Ale tego ciężaru nie czuje się w wodzie.

Dodatkowo bardzo przydatne są latarki, które świecą pod wodą i pozwalają na obserwowanie podwodnego świata także na tych większych głębokościach. Oprócz tego można kupić wodoodporne zegarki i aparaty fotograficzne, które cieszą się powodzeniem szczególnie u tych osób, które nurkują w oceanie czy nad morzem - gdzie są zdecydowanie ładniejsze widoki.

Ceny akcesoriów do nurkowania:

  • fajka od 60 zł
  • maska od 140 zł
  • płetwy kaloszowe ok. 140 zł
  • płetwy paskowe ok. 200 zł
  • jacket od 800 zł

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny