Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niewyjaśniona do dziś obława

OPR. (ART)
W wykazie osób zatrzymanych masowo latem 1945 roku skrupulatnie wpisywano nawet to gdzie i o której godzinie dokonano zatrzymań - np. o 1 w nocy w domu
W wykazie osób zatrzymanych masowo latem 1945 roku skrupulatnie wpisywano nawet to gdzie i o której godzinie dokonano zatrzymań - np. o 1 w nocy w domu Archiwum
Obława augustowska była z pewnością największą zbrodnią dokonaną przez Sowietów na obywatelach polskich po zakończeniu II wojny światowej. W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej nie można było o tym mówić. Milczały też podręczniki i książki historyczne.

Do dziś nie są znane losy pomordowanych. Nie wiadomo nawet, gdzie spoczywają ich szczątki. Instytut Pamięci Narodowej wciąż bada różne tropy. Kilkakrotne prośby o pomoc prawną strony rosyjskiej pozostają bez odpowiedzi. We wsi Giby na Suwalszczyźnie stoi krzyż, symbolizujący pochówek zaginionych, z napisem: "Zginęli, bo byli Polakami". Na tablicach wyryto nazwiska 530 osób.

Ofiary to m.in. działacze podziemia niepodległościowego i miejscowa ludność, sprzyjająca partyzantom. Ludzi tych obawiało się dowództwo Armii Czerwonej, które w dniach 11-24 lipca 1945 r. przeprowadziło operację wojskową na obszarze powiatów augustowskiego i suwalskiego. Jednostki sowieckie postawiono w stan gotowości bojowej, a we wspomnianych powiatach wprowadzono stan wyjątkowy. Ograniczono swobodę poruszania się ludności. O swych decyzjach Rosjanie poinformowali władze polskie oraz przedstawicieli Polskiej Partii Robotniczej.

12 lipca 1945 r. kierownik Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Augustowie przetłumaczył na język rosyjski spisy zarejestrowanych członków Armii Krajowej na terenie powiatu. Podobne dane zostały przekazane sztabowi wojsk sowieckich. Do Puszczy Augustowskiej wkroczyły oddziały Armii Czerwonej wchodzące w skład 3 Frontu i jednostki 62 Dywizji Wojsk Wewnętrznych NKWD wspomagane przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego i pododdział Pierwszego Praskiego Pułku Piechoty. Rozpoczęła się akcja pacyfikacyjna.

Oddziały sowieckie otaczały całe wsie, aresztując ich mieszkańców podejrzanych o kontakty z oddziałami podziemia niepodległościowego. W miastach przeprowadzano akcje sprawdzania dokumentów. Podczas obławy miały miejsce kradzieże i brutalne napady.

Zatrzymano około 7 tys. osób, które więziono w okolicznych miejscowościach. Władze sowieckie utworzyły specjalne obozy. Po przesłuchaniach część z zatrzymanych powróciła do domu. Około 600 osób narodowości polskiej zostało wywiezionych w nieznanym kierunku i wszelki ślad po nich zaginął.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny