Nieruchomości. Wysokość podatku zależy od daty zakupu nieruchomości

(peż)
Prawo daje nam możliwość obniżenia zobowiązania wobec fiskusa po sprzedaży domu czy lokalu
Prawo daje nam możliwość obniżenia zobowiązania wobec fiskusa po sprzedaży domu czy lokalu
Udostępnij:
Rozliczenie z fiskusem sprzedaży nieruchomości (nieruchomości lub ich części, udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów), to jedno z najbardziej skomplikowanych rozliczeń podatkowych z punktu widzenia przeciętnego Kowalskiego.

Dzieje się tak, bo w wyniku zmian w prawie obowiązują trzy różne procedury rozliczenia się z fiskusem z tytułu sprzedaży nieruchomości. Kryterium podstawowym jest w tym wypadku rok, w którym nabyliśmy nieruchomość, którą sprzedaliśmy w roku 2010.

Przed rokiem 2005

Jeżeli sprzedaliśmy w 2010 roku nieruchomość kupioną przed końcem roku 2006, to sprawy podatkowe z tego tytułu należało uregulować z fiskusem w ciągu 14 dni składając deklarację PIT-23. Należało też zapłacić 10 proc. podatku od przychodu ze sprzedaży, czyli uzyskanej ceny. Są to więc sytuacje, które powinniśmy dziś (20 kwietnia) mieć za sobą.

Zobacz także. Fiskus. Łatwiej przekażesz potrzebującym 1 proc. z PIT

W latach 2007 – 2008

Co innego, jeżeli sprzedana przez nas nieruchomość nabyta była w okresie: od 1 stycznia 2007 do 31 grudnia 2008 roku W tym przypadku podatek będziemy płacili nie od przychodu (jak w przypadku nieruchomości kupionej przed końcem roku 2006) a od dochodu uzyskanego ze sprzedaży tejże nieruchomości (czyli przychód minus koszty). Stawką podatku jest 19 procent dochodu. Co istotne – podatek należy zapłacić do 2 maja 2011 roku (czyli do końca tegorocznej kampanii podatkowej) wykazując tenże dochód w jednym z trzech formularzy zeznań rocznych: PIT-36, PIT-36L lub PIT-38.

Uwaga: tego podatku możemy uniknąć korzystając z tzw. ulgi meldunkowej. Mamy do niej prawo, jeżeli zanim sprzedaliśmy nieruchomość czy prawa majątkowe byliśmy w tym lokalu czy budynku zameldowani nie krócej niż 12 miesięcy.

Zobacz także. Do fiskusa przez Internet. W tym roku jeszcze łatwiej

Po 1 stycznia 2009

Natomiast jeśli sprzedaż dotyczyła nieruchomości nabytej po 1 stycznia 2009 r., to ulga meldunkowa już nas nie dotyczy.

Możemy w tym przypadku od przychodu ze sprzedaży odliczyć wydatki dotyczące tej nieruchomości poniesione w okresie jej posiadania (w tym na remont czy spłatę kredytu mieszkaniowego). Rozliczenia tego dokonujemy do 2 maja 2011 roku składając PIT-39.

Możemy też skorzystać w takiej sytuacji z tzw. nowej ulgi mieszkaniowej. Polega ona na tym, że jeśli w ciągu 2 lat dochód uzyskany ze sprzedaży przeznaczymy na własne cele mieszkaniowe np. na kupno większego mieszkania, to podatku nie zapłacimy. Warunek: musimy złożyć w urzędzie skarbowym stosowną deklarację (PIT-39).

Ważne ♦ W przypadku sprzedaży nieruchomości kupionej przez rokiem 2005, podatek (10 proc.) płacimy od przychodu;

♦ W przypadku sprzedaży nieruchomości kupionej później, podatek (19 proc.) płacimy od dochodu ze sprzedaży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie