MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nieprawidłowości podczas kolonii w ośrodku wypoczynkowym Knieja pod Rajgrodem. Wypoczynek dzieci został zakończony decyzją kuratorium

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Decyzją Podlaskiego Kuratora Oświaty zakończono zorganizowany wypoczynek dzieci pod Rajgrodem.
Decyzją Podlaskiego Kuratora Oświaty zakończono zorganizowany wypoczynek dzieci pod Rajgrodem. Knieja
Decyzją Podlaskiego Kuratora Oświaty zakończył się wypoczynek organizowany przez Centrum Diagnozy i Terapii Juvare w Ośrodku KNIEJA w Rajgrodzie. W wyniku kontroli wykazano szereg nieprawidłowości. Kolonie odbywały się w dniach 15 - 25 sierpnia 2023 r. Organizator nie zapewnił bezpiecznych warunków uczestnikom kolonii. Kurator nakazała organizatorowi zorganizowanie natychmiastowego powrotu dzieci do domów.

Interwencja policji na koloniach pod Rajgrodem. Decyzja o zakończeniu wypoczynku

W dniu 21 sierpnia 2023 r. Podlaski Kurator Oświaty otrzymał telefoniczną informację od funkcjonariusza policji z Komendy Powiatowej Policji w Grajewie z prośbą o wspólną kontrolę opisywanego wypoczynku w związku m. in. z zaistniałym zagubieniem uczestniczki kolonii w trakcie wycieczki rowerowej oraz bójką pomiędzy uczestnikami wypoczynku. W tym samym dniu została przeprowadzona kontrola zorganizowanego wypoczynku. W kontroli oprócz dwóch starszych wizytatorów Kuratorium Oświaty w Białymstoku brał udział również funkcjonariusz policji z Komendy Powiatowej Policji w Grajewie.

Pod wskazanym adresem znajdowała się trudna do ustalenia liczba uczestników. W zgłoszeniu wypoczynku podano łączną liczbę uczestników 30, w tym: powyżej 10 roku życia 23, poniżej 10 roku życia 7, niepełnosprawnych lub przewlekle chorych 3 (dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim). Na miejscu według kierownika wypoczynku było 58 uczestników, natomiast stan według dzienników wypoczynku wskazywał na 68 - informuje Barbara Szutko rzecznik Podlaskiego Kuratora Oświaty.

Kontrolerom przedstawiono 57 kart kwalifikacyjnych uczestników, z których wynikało, że wśród uczestników kolonii są osoby z niepełnosprawnością, zaburzeniami, dysfunkcjami, które muszą mieć podawane leki. Jednak organizator nie zapewnił im pielęgniarki i ratownika.

Rajgród: Knieja chce zbudować nowoczesne centrum rekreacyjne. Straci dofinansowanie z unii, jeśli nie pomogą samorządy

Kolonie pod Rajgrodem. Stwierdzono szereg nieprawidłowości

To nie jedyne nieprawidłowości jakie stwierdzono podczas kontroli. Czterech wychowawców nie posiadało potrzebnego zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Nie poinformowano Podlaskiego Kuratora Oświaty o zmianach liczby uczestników. Nie zgadzała się deklarowana liczba uczestników ze stanem faktyczny. W dziennikach zajęć brakowało podpisów, tygodniowych planów pracy.

Dodatkowo 22 sierpnia 2023 r. do Podlaskiego Kuratora Oświaty wpłynęła pisemna informacja od rodzica jednej z uczestniczek kolonii. Dotyczyła nieprawidłowości, które miały miejsce podczas trwania wypoczynku.

17 sierpnia 2023 r. dziewczynka zgubiła się w trakcie powrotu ze sklepu Biedronka do Ośrodka Knieja w Rajgrodzie. Dziewczynka zadzwoniła pod nr 112, została odnaleziona przez policjantów i odwieziona na miejsce wypoczynku. Matka informuje również, że córce nie podawano prawidłowo leków - informuje Barbara Szutko rzecznik Podlaskiego Kuratora Oświaty.

W związku z wykrytymi nieprawidłowościami Podlaski Kurator Oświaty zadecydował o zakończeniu zorganizowanego wypoczynku. Jednocześnie na organizatora nałożono obowiązek zapewnienia uczestnikom kolonii powrotu do miejsca zamieszkania.

Zobacz też:Haćki. Śmiertelny wypadek na drodze krajowej. Potrącony rowerzysta nie żyje. Są utrudnienia w ruchu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny