Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepoważnie o sprawach poważnych

Martyna Tochwin
Najmłodsi kolędnicy śpiewali też piosenki Magdy Anioł, Arki Noego i Piotra Rubika
Najmłodsi kolędnicy śpiewali też piosenki Magdy Anioł, Arki Noego i Piotra Rubika fot. Martyna Tochwin
Na deskach sceny kina "Sokół" prezentowały się zespoły z sokólskich szkół

Trzej Królowie, Maryja i mały Jezusek - tego nie może zabraknąć w żadnej pastorałce. Ale o tym, że o o cudzie Bożego Narodzenia można mówić nie tylko poważnie przekonali się w piątek sokółczanie, którzy odwiedzili kino "Sokół".

- Przekazując coś w sposób żartobliwy, łatwiej można dotrzeć do widza. Powaga bardziej odpycha, bo stwarza wrażenie pouczania. A tego nikt z nas nie lubi - przekonuje Jolanta Siemieniako, która przygotowała grupę z Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce.

W piątek na deskach sceny kina "Sokół" prezentowały się zespoły z sokólskich szkół. Okazją do tego był V Przegląd Widowisk Pastorałkowych.

- Można się tu czegoś nauczyć. Na przykład zobaczyć, jak pracują rówieśnicy z innych szkół, jak radzą sobie na deskach sceny, jak pokonują tremę - mówi Elżbieta Wróblewska, instruktor teatralny z Sokólskiego Ośrodka Kultury.
W ramach przeglądu wystąpiły trzy grupy: z Zespołu Szkół Zawodowych, Zespołu Szkół i Zespołu Szkół Integracyjnych. Ten ostatni miał najmłodszych aktorów.

- To są dzieci z kółka teatralnego z klas I - III - wyjaśnia Teresa Badura z ZSI. - W naszej pastorałce wykorzystaliśmy piosenki z repertuaru Magdy Anioł, Arki Noego i Piotra Rubika. Piosenką Rubika "Biały śnieg" rozpoczęliśmy nasz spektakl.

Teresa Badura podkreśla, że do występu grupa przygotowywała się ponad miesiąc. To nie jest ich pierwszy występ z pastorałką.

- Pokazywaliśmy przedstawienie podczas spotkania opłatkowego w szkole oraz w bibliotece publicznej - mówi Teresa Badura.

Wszystkie pokazywane w piątek pastorałki były przedstawione w sposób żartobliwy. - U nas sympatyczne były nawet diabły, które przegoniły groźnego Heroda - zapewnia Katarzyna Dylewska z Zespołu Szkół Integracyjnych.

- Ośmieszyliśmy wszystkie złe postaci, które występują w pastorałce. Nawet diabeł był śmieszny - dodaje Jolanta Siemieniako.

W pastorałce, którą przedstawili uczniowie ZSZ nie zabrakło jednak nawiązania do obecnych czasów.

- Pokazaliśmy wszechobecny dziś kult pieniądza, który wielu ludziom pozwala zapomnieć o tym, że to człowiek jest najważniejszy. To przesłanie niesie ze sobą nadzieję, że każdy ma szansę się nawrócić - tłumaczy Jolanta Siemieniako.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny