MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niepokojące dane. Ponad połowa Polaków nie odkłada na emeryturę

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
– Im wcześniej zaczniemy oszczędzać na emeryturę, tym większa szansa na to, że będziemy mogli na niej godnie żyć – mówi ekspert.
– Im wcześniej zaczniemy oszczędzać na emeryturę, tym większa szansa na to, że będziemy mogli na niej godnie żyć – mówi ekspert. Paweł dubiel/ Polska Press
Ponad połowa Polaków deklaruje, że w ogóle nie odkłada na emeryturę, a prawie 4 na 10 nie odkłada i w ogóle o tym nie myśli. – Edukacja dotycząca finansów osobistych, zwłaszcza w zakresie potrzeby i sposobów oszczędzania na emeryturę robi się w Polsce z dnia na dzień coraz bardziej paląca – alarmuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE. Im starsze osoby, tym zmniejsza się liczba osób, które nie odkładają i w ogóle się tym nie martwią, z wyjątkiem rodaków po 60. roku życia.

Niepokojące dane płyną z badania Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. Jak się okazuje, 56 proc. ankietowanych deklaruje, że w ogóle nie odkłada pieniędzy na emeryturę (poza ZUS), z czego 39,9 proc. nie odkłada i w ogóle
o tym nie myśli, a 16,7 proc. nie odkłada, choć bardzo by chciało.

Najwięcej osób oszczędza na emeryturę w ramach konta oszczędnościowego – 24,4 proc. osób, 15,3 proc. odkłada pieniądze „do skarpety”. W ramach produktów długoterminowego oszczędzania (PPK, IKZE, IKE, PPE) oszczędza 4,3 proc., a inwestując samodzielnie 4,2 proc.

– Zastanawiające są deklaracje dotyczące korzystania z produktów długoterminowego oszczędzania. Nie wchodząc w szczegóły analityczne, można założyć, że cześć uczestników takich programów jak PPK czy PPE może nie mieć świadomości własnej partycypacji lub mieć problem z rozumieniem terminów związanych z produktami oszczędnościowymi. Edukacja dotycząca finansów osobistych, zwłaszcza w zakresie potrzeby i sposobów oszczędzania na emeryturę robi się w Polsce z dnia na dzień coraz bardziej paląca – alarmuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.

Mężczyźni częściej niż kobiety oszczędzają na emeryturę

Panowie odkładają pieniądze na konto oszczędnościowe (27,5 proc. vs. 21,6 proc.), w ramach produktów długoterminowego oszczędzania (5,4 proc.vs. 3,3 proc.) oraz w ramach inwestycji samodzielnych (4,7 proc. vs. 3,8 proc.). Ponadto z raportu wynika, że kobiety nieco częściej niż mężczyźni deklarują, że nie oszczędzają na emeryturę i w ogóle się tym nie martwią (41,3 proc. dla kobiet vs. 37,1 proc. dla mężczyzn).

W ramach produktów długoterminowego oszczędzania i samodzielnych inwestycji widać wyraźną różnicę pomiędzy czterdziesto-
i pięćdziesięciolatkami a pozostałymi grupami wiekowymi, osoby w tym wieku robią to wyraźnie częściej. Na konto oszczędnościowe odkładają pieniądze najczęściej trzydziesto- i czterdziestolatkowie, a „do skarpety” odkładają pieniądze najczęściej osoby po 60. roku życia.

Kto odkłada na emeryturę?

Z raportu dowiadujemy się, że im starsze osoby, tym zmniejsza się liczba osób, które nie odkładają i w ogóle się tym nie martwią, z wyjątkiem osób po 60. roku życia. Wraz ze wzrostem wykształcenia wzrasta liczba osób, które odkładają pieniądze na emeryturę w ramach produktów długoterminowego oszczędzania, inwestują samodzielnie lub odkładają pieniądze na konto oszczędnościowe. Im wyższe wykształcenie tym maleje również liczba osób, które nie oszczędzają na emeryturę w ogóle i się tym nie martwią.

Oszczędzanie na emeryturę jest silnie związane z wiekiem. Im jesteśmy starsi, tym częściej myślimy o emeryturze, tym bardziej zdajemy sobie sprawę z tego, że emerytura wypłacana z ZUS może być niewystarczająca i tym częściej korzystamy z różnych sposobów oszczędzania na emeryturę. Tymczasem powszechnie wiadomo, że im wcześniej zaczniemy oszczędzać na emeryturę, tym większa szansa na to, że będziemy mogli na niej godnie żyć – tłumaczy dr Tomasz Sobierajski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Niepokojące dane. Ponad połowa Polaków nie odkłada na emeryturę - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny