Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niemcy docenili certfikatem ekologicznym rozwiązania białostockiej firmy LSA

Redakcja
Niemcy docenili certfikatem ekologicznym rozwiązania białostockiej firmy LSA
Niemcy docenili certfikatem ekologicznym rozwiązania białostockiej firmy LSA
Logo prestiżowego niemieckiego certyfikatu ekologicznego „Der Grüne Punkt” (Zielony Punkt) może na swoich produktach używać białostocka spółka LSA, która zajmuje się wytwarzaniem wysokowytrzymałych spiekanych kruszyw budowlanych

LSA to młoda białostocka spółka, która zajmuje się recyklingiem hałd popiołów pochodzących ze spalania węgla z elektrociepłowni. Do tej pory nikt nie miał pomysłu, jak zrobić to w sposób bezpieczny dla środowiska, a przy tym eliminując wszelkie odpady.

- Wymyślenie tej technologii, przygotowanie specjalnej linii produkcyjnej i całego sytemu zabezpieczeń to autorski projekt, któremu wraz z kilkoma jeszcze osobami, poświęciłem prawie 15 lat mojej pracy

– mówi Krzysztof Łuczaj, prezes LSA.

Zastosowane rozwiązania są tak innowacyjne, że trzeba je chronić przed światową konkurencją szeregiem patentów. Dlatego LSA może pochwalić się ochroną wynalazczą działająca w USA, Kanadzie, Chinach, czy całej Europie. Co więcej w kilku urzędach patentowych na świecie na weryfikację czekają kolejne zgłoszenia patentowe LSA.
Możliwość używania loga „zielonego punktu” oznacza nie tylko, że firma dba o środowisko przy samej produkcji kruszyw, ale też pilnuje spraw związanych z recyklingiem opakowań służących do dystrybucji i sprzedaży swoich produktów.

gp

- Sprawy związane z ochroną środowiska traktujemy niezwykle priorytetowo. Skoro poświęciliśmy bardzo dużo wysiłku, czasu i pieniędzy na stworzenie ekologicznej technologii przetwarzania popiołu, to musieliśmy pójść krok dalej i zadbać o neutralizację naszych opakowań – komentuje prezes Łuczaj. I jak dodaje, przyznanie możliwości używania loga „zielonego punktu” to niezwykłe wyróżnienie, ale też w pewien sposób nagroda za trud włożony w dotychczasową pracę.

lsa

LSA to stosunkowo niewielka firma. Jej sercem jest dział badawczo-rozwojowy, który – jak żartują sami pracownicy – stał się już małą fabryką patentów. Zakład przetwórczy powstał niespełna dwa lata temu w Sowlanach, niedaleko Białegostoku. Zlokalizowano go tuż obok hałdy, na którą z elektrociepłowni wywożono popioły. Obiekt jest całkowicie zautomatyzowany. Do jego obsługi wystarczy czterech pracowników (na jednej zmianie).
W procesie produkcyjnym powstaje spiekane kruszywo budowlane, granulat o różnej średnicy. Jest to produkt naturalny i całkowicie obojętny dla środowiska. Z powodzeniem może zastąpić w drogownictwie, budownictwie czy ogrodnictwie kruszywa naturalne, które pozyskuje się metodami degradującymi środowisko. Ma wysokie parametry wytrzymałościowe, a przy tym jest niezwykle lekki i zapewnia nieporównywalną z innymi materiałami izolację cieplną, czy akustyczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny