MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niemal 2,5 mln zł wsparcia na rzecz uchodźców z Ukrainy

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
pixabay.com
2,5 mln zł - tyle zarząd województwa podlaskiego przeznaczył na wsparcie Ukraińców mieszkających w Podlaskiem. Za te pieniądze, pochodzące z funduszy unijnych, utworzone zostaną lokale mieszkalne w Czarnej Białostockiej i Zabłudowie, a w Wysokiem Mazowieckiem – zmodernizowana szkoła na potrzeby zajęć terapeutyczno-dydaktycznych.

Wsparcie realizowane jest w ramach programu „Podlaskie dla Ukrainy”, mającego na celu sprawne włączenie społeczne uchodźców z objętego wojną kraju, a także przeciwdziałanie ubóstwu i bezdomności tej grupy społecznej.

I tak w ramach projektu przebudowany i wyremontowany zostanie budynek przy ul. Piłsudskiego 9 w Czarnej Białostockiej. Powstanie tam osiem niezależnych, wyposażonych w niezbędne sprzęty lokali mieszkalnych. Co więcej, w podpiwniczeniu funkcjonowała będzie świetlica środowiskowa, oferująca wsparcie psychologiczne. Dofinansowanie tej inicjatywy to ponad 1,3 mln zł.

W efekcie kompleksowej modernizacji lokali przy ul. Św. Rocha 5/6 i Bielskiej 13 w Zabłudowie powstaną trzy nowe mieszkania. Prace obejmą m.in. przebudowę instalacji elektrycznej i sanitarnej, wymianę podłóg, stolarkę okienną czy doprowadzenie kanalizacji. Budynki zostaną wyposażone w niezbędne sprzęty oraz meble. Niemal 900 tys. zł to kwota wsparcia z FE.

Z kolei w Szkole Podstawowej nr 1 w Wysokiem Mazowieckiem odnowione zostaną sale z przeznaczeniem na zajęcia terapeutyczno-dydaktyczne dla ukraińskich dzieci. Oprócz remontu i modernizacji, pomieszczenia zyskają nowe meble oraz sprzęt TIK (technologie informacyjno- komunikacyjne). Dodatkowo prowadzone tu będą zajęcia z języka polskiego oraz wyrównawcze z przedmiotów objętych podstawą programową. W tej chwili do placówki uczęszcza 23 uczniów pochodzących zza naszej wschodniej granicy. Kwota dofinansowania tego przedsięwzięcia to przeszło 200 tys. zł.

Liderem i realizatorem projektu jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny