Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niektóre szkoły sprawdzają uczniów przed rekrutacją

Aneta Boruch [email protected]
Test nie jest bardzo trudny, choć trzeba znać język - mówią ci, którzy przeszli go szczęśliwie i uczą się już w klasie z maturą międzynarodową w ZSO nr 2. Od lewej: Przemek Juchnik, Alicja Szczurzewska, Martyna Korotkiewicz i i Eryk Siemianowicz.
Test nie jest bardzo trudny, choć trzeba znać język - mówią ci, którzy przeszli go szczęśliwie i uczą się już w klasie z maturą międzynarodową w ZSO nr 2. Od lewej: Przemek Juchnik, Alicja Szczurzewska, Martyna Korotkiewicz i i Eryk Siemianowicz. Andrzej Zgiet
Kandydatów do klas dwujęzycznych czeka sprawdzian kompetencji językowych, a do sportowych - test sprawności fizycznej.

Test nie był bardzo trudny, choć przekrojowy - mówi Eryk Siemianowicz, uczeń ZSO nr 2. Aby dostać się do szkoły umożliwiającej zdawanie matury międzynarodowej, napisał w ubiegłym roku sprawdzian kompetencji językowych. - Żeby sobie z nim poradzić, trzeba po prostu dużo czytać oraz oglądać filmy i poznać codzienny język angielski.

Uczniowie, którzy wybierają się do klas sportowych czy specjalistycznych językowych, przed oficjalnym naborem muszą przejść jeszcze sprawdzian. W ZSO nr 2 np. testy z angielskiego piszą zarówno chętni do gimnazjum, jak i liceum, które jako jedyne w regionie uczy do matury międzynarodowej.

- Bada on zdolności kandydata do nauki języków obcych - mówi Dariusz Bossowski, dyrektor ZSO nr 2.

Młodzież testy w tej szkole napisze 2-3 czerwca oraz 9-10 czerwca. Osobny przeznaczony jest dla uczniów, którzy chcą znaleźć się w klasie z programem nauczania języka niemieckiego DSD. Wszystkie szczegóły potencjalni kandydaci poznają podczas drzwi otwartych szkoły, które odbędą się 18 marca.

W PG 18 chętni do klasy z rozszerzonym program nauczania języka angielskiego zmagać się będą z takim testem 28 marca.

Testy sprawnościowe np. muszą przejść kandydaci do klas sportowych o profilu: siatkówka i koszykówka chłopców w PG 2 .

W tym roku sprawdzianów nie będą jeszcze musieli pisać chętni do klas dwujęzycznych hiszpańskich. Takie są w PG 3, PG 6 i PG 9.

- Dopiero od przyszłego roku prawo o rekrutacji zobowiązuje nas do przeprowadzenia takiego testu - tłumaczy Alicja Witkowska, dyrektorka PG 3.

Dlatego w tym roku w PG 3 do tej klasy będą w pierwszej kolejności przyjmowani laureaci konkursów, a także ci, którzy mają najlepsze świadectwa.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny