Aby zachować tradycję robienia palm wielkanocnych Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka od 1997 roku ogłasza Konkurs na Palmę Wielkanocną. Zwieńczeniem konkursu jest odbywająca się w Niedzielę Palmową uroczysta procesja oraz Msza Święta w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu z udziałem uczestników konkursu.
Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszonych zostało aż 589 palm wykonanych w 40 placówkach. Jury wyróżniło 176 prace. A tradycyjnie w Niedzielę Palmową uczestnicy konkursu spotykali się w ciechanowieckim kościele na Mszy Świętej i uczestniczą w uroczystej procesji.
Dbanie o tradycję
Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która jest symbolem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Ścina się je obowiązkowo w Środę Popielcową i przechowuje w wodzie, żeby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W palmę wplata się również cis, gałązki bukszpanu, borówkę czy kwiaty barwinka. Do ozdobienia można także użyć bibuły, kolorowych wstążek czy też sztucznych kwiatów. Forma jest dowolna - ważne, by palma zachwycała swoim wyglądem.
Z palmami wielkanocnymi wiąże się wiele ludowych zwyczajów i wierzeń. Jedno z nich opowiada, że poświęconą palmę trzeba włożyć za święty obraz lub przybić do drzwi wejściowych, aby chroniła ludzi, zwierzęta, domy czy pola przed ogniem i wszelkim złem.
Magazyn Informacyjny Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej 5.04.2019