Nie żyje prof. dr hab. Eugeniusz Ruśkowski. Nauczyciel akademicki z Uniwersytetu w Białymstoku miał 70 lat [ZDJĘCIA]

td
Nie żyje prof. dr hab. Eugeniusz Ruśkowski – wieloletni pracownik Uniwersytetu w Białymstoku, wybitny znawca prawa finansowego i finansów publicznych, nauczyciel akademicki. Miał 70 lat.

Prof. dr hab. Eugeniusz Ruśkowski zmarł w piątek - 13 sierpnia 2021. Był związany z największą podlaską uczelnią od 1972 roku.

Równolegle z pracą naukową i dydaktyczną pełnił wiele funkcji kierowniczych. W latach 1982–1985 był wicedyrektorem Instytutu Prawa Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku, prodziekanem Wydziału Prawno–Ekonomicznego, a latach 1985–1987 - zastępcą kierownika Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku.

Przez wiele lat kierował Katedrą Finansów Publicznych i Prawa Finansowego, był przewodniczącym Rady Naukowej Wydawnictwa Temida 2 oraz prezesem Zarządu Stowarzyszenia „Centrum Informacji i Organizacji Badań Finansów Publicznych i Prawa Podatkowego Krajów Europy Środkowej i Wschodniej”, które powstało z jego inicjatywy.

Pełnił ważne funkcje w życiu publicznym. W latach 1994–1998 Profesor Eugeniusz Ruśkowski był sędzią Naczelnego Sądu Administracyjnego, zaś w okresie 2003–2008 członkiem Komisji Orzekającej w Sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych.

Aktywnie angażował się we współpracę międzynarodową. Był współorganizatorem i opiekunem Ośrodka Alliance Française w Białymstoku, a od 1983 r. – członkiem polskiego Komitetu Współpracy z Alliance Française. Ponadto zasiadał m.in. w Radzie Nadzorczej Europejskiego Biura do spraw Przeciwdziałania Oszustwom (OLAF), był członkiem European Association of Tax Law Professors oraz International Institute of Public Finance. Zasiadał w radach naukowych lub programowych licznych krajowych i zagranicznych czasopism naukowych oraz wydawnictw.

Do końca pozostał aktywny zawodowo i naukowo, zgłębiając problemy polskiego, europejskiego i porównawczego prawa finansowego oraz finansów publicznych. To autor ponad 300 publikacji naukowych, w tym kilkudziesięciu opracowań w językach obcych. Pełnił rolę promotora w kilkuset pracach magisterskich i licencjackich, był promotorem w kilkunastu przewodach doktorskich, recenzentem prac habilitacyjnych i rozpraw doktorskich.

Profesor Eugeniusz Ruśkowski za swoją działalność naukową, społeczną i publiczną został uhonorowany licznymi nagrodami i odznaczeniami, m.in. nagrodą II stopnia Ministra Finansów, nagrodą Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, nagrodą Rektora Uniwersytetu w Białymstoku, medalem Zasłużony dla Uniwersytetu w Białymstoku. W 2004 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył Profesora Eugeniusza Ruśkowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ranking polskich influencerów. Są zaskoczenia

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

F
FederacjaZielonych.pl
W sądzie giną akta, odwołania, odmawia się przywrócenia terminów, które przepadają z winy sądu, wyłączenia sędziów i sądu z postępowań.

Jak można tak demoralizować młodzież! 3 z tych panów to wykładowcy wydziału "prawa"!

Rzecznik Praw Obywatelskich do dziś nic nie zrobił w tej sprawie, pomimo osobistego zgłoszenia sprawy podczas wizyty pani Lipowicz i Adama Bodnara w Białymstoku na spotkaniu z mieszkańcami.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i Prezes Sądu Rejonowego Tomasz Kałużny wbrew prawu (podlegali wyłączeniu ze sprawy jak i podlegli im pracownicy Sądu Rejonowego w Białymstoku i Urzędu Miasta w Białymstoku) zablokowali też rejestrację Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych przez Prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych przez Prezesa Sądu Rejonowego w Białymstoku Tomasza Kałużnego, i Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych przez Urzędy, Sądy, Sędziów, Urzędników, Instytucje, Partie, Polityków, Media, Policję i Straż Miejską.

W międzyczasie Sąd Okręgowy w Białymstoku na skutek apelacji Stowarzyszenia prawomocnym wyrokiem potwierdza, że zablokowanie powtórnej rejestracji Stowarzyszenia Federacja Zielonych w Białymstoku przez Prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego i Sąd Rejonowy w Białymstoku było sprzeczne z prawem. Stowarzyszenie zostaje zarejestrowane.

Ten sam sędzia Paweł Hempel odmówił likwidacji Stowarzyszenia pseudokibiców Jagiellonii Białystok "Dzieci Białegostoku", na wniosek prokuratury, ze względu na wyroki członków za pobicia, wymuszenia, czerpanie zysków z prostytucji, handel narkotykami, co upodabniało je do zorganizowanej grupy przestępczej, uzasadniając to "prawem do wolności zrzeszania, prawami człowieka do działalności społecznej". Co za hiPOkryzja!?
w
www.Koncerty.Bialystok.pl
OLAF dlatego UE nie reaguje na ten przekręt?

Czy Uniwersytet w Białymstoku zbankrutuje przez przekręty z kampusem? Jak wykładowcy Wydziału Prawa mogą tak demoralizować młodzież!? Kiedy rozbiórka tej samowoli budowlanej? Do tego byle jak zbudowany Kampus rozpada się: „Zapłacenia ponad 204 milionów złotych kary domaga się w sądzie Uniwersytet w Białymstoku od spółki giełdowej Mostostal Warszawa. (…) informowaliśmy o notorycznym zalewaniu wodą nowiutkiego kampusu podczas opadów deszczu. Pracownicy i studenci robili, co mogli, by kapiąca woda nie wyrządziła szkód, jednak bezskutecznie. Dach wykonany podczas budowy kampusu okazał się nieszczelny, więc uczelnia w ramach napraw gwarancyjnych wezwała budowniczego tego obiektu do usunięcia tych wad. Wszystko oczywiście na podstawie i w zgodzie z zapisami umowy o zbudowaniu obiektów. (…) przed sądem toczy się już inny proces, także z powództwa UwB przeciwko Mostostalowi Warszawa o odszkodowanie w wysokości 66 milionów złotych. W tym procesie chodzi o roczne opóźnienie w zakończeniu budowy kampusu.” https://bia24.pl/kategorie/wiadomosci/200-milionów-kary-żąda-uniwersytet-od-wykonawcy-kampusu.html

W bodajże 2010 r. Stowarzyszenie Federacja Zielonych W Białymstoku ujawnia że prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski który oprócz wykonywania funkcji prezydenta jest także czynnym wykładowcą - pracownikiem Uniwersytetu w Białymstoku wbrew prawu nakazującemu jego wyłączenie i podległego mu urzędu ze sprawy bierze udział w postępowaniu dotyczącym Kampusu Uniwersytetu w Białymstoku, naruszającego korytarz przewietrzający miasta i zabytkowe, barokowe założenie parkowe miasta ogrodu. Uniwersytet na skutek finansowych przekrętów zmierza do bankructwa - z braku pieniędzy planuje zwolnienie np. 80 pracowników.

Do dziś budowa Kampusu Uniwersytetu na ul. Ciołkowskiego, obok rezerwatu przyrody Zwierzyniec, zakłócająca barokową koncepcję "miasta - ogrodu" Hetmana Branickiego, zamiast obok budynków i akademików Politechniki Białostockiej na ul. Zwierzynieckiej i Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu w Białymstoku na Świerkowej uważana jest za studentów za głupotę (problemy z dojazdem) i powoduje kolejne bezsensowne wnioski jak np. plany betonowania parkowych alejek czy wycinki drzew w lesie Zwierzynieckim, na razie nieskuteczne.

Sprawa trafia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku, którego prezes Dariusz Kijowski również jest czynnym wykładowcą i pracownikiem Uniwersytetu w Białymstoku = także powinien być wyłączony ze sprawy

Ponieważ dalej to nie następuje sprawa trafia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, gdzie sprawę rozpatruje sędzia Stanisław Prutis, również jednocześnie pracownik czynny wykładowca Uniwersytetu w Białymstoku który także powinien być wyłączony ze sprawy

W postępowaniu tym istotną rolę odgrywa Prezes Sądu Rejonowego w Białymstoku Tomasz Kałużny, również pracownik i czynny wykładowca Uniwersytetu w Białymstoku, który także powinien być wyłączony ze sprawy. Także on nadzoruje odmowy rozpatrzenia zażaleń stowarzyszenia na postanowienie białostockiej prokuratury, która nie reaguje na opisane naruszenia prawa.
Dodaj ogłoszenie