Spis treści
- Pracownicze Plany Kapitałowe: dlaczego znów jest automatyczny zapis do PPK
- Pracownicze Plany Kapitałowe: cztery lata pokazały, że ten program oszczędzania na emeryturę jest konkurencyjny wobec pozostałych
- Główne założenia PPK: ile wynosi składka pracownika, pracodawcy oraz bonusy
- Wszystko o korzyściach dla uczestników PPK: tego nie zapewni żadna inna forma odkładania na emeryturę
Pracownicze Plany Kapitałowe są dobrowolnym programem, dlatego pomimo automatycznego zapisu wszystkich pracowników, istnieje możliwość zrezygnowania z oszczędzania. W tym celu niezbędne jest złożenie deklaracja rezygnacji z PPK.
Pracownicze Plany Kapitałowe: dlaczego znów jest automatyczny zapis do PPK
Uzupełnioną deklarację rezygnacji z PPK składa się w miejscu pracy - pracodawca ma obowiązek poinformować o tym właściwą instytucję finansową w ciągu 7 dni od dnia złożenia deklaracji. Rezygnacja zaczyna obowiązywać w miesiącu złożenia, a jeśli w danym miesiącu składki zostały pobrane, podlegają zwrotowi.
Deklaracja rezygnacji z oszczędzania z PPK nie jest ostateczna, co oznacza, że po upływie 4 lat podmiot zatrudniający ponownie zacznie naliczać stosowne składki. Pracodawca ma obowiązek poinformować o tym pracownika. Wynika z tego wprost, że jeśli nie chce się odprowadzać składek na Pracowniczy Plan Kapitałowy, trzeba co cztery lata składać deklarację rezygnacji z PPK.
Oczywiście to nie ma nic wspólnego z "wpychaniem na siłę" do programu i przymuszaniem do oszczędzania na emeryturę - przepis ma na celu ułatwienie wejścia do programu - bez zbytnich formalności - pracownikom, którzy cztery lata wcześniej nie zdecydowali się na wejście do PPK. teraz zaś, po czterech latach, widząc rezultaty i sposób działania programu, nie mają wątpliwości, iż warto do niego przystąpić i oszczędzać na emeryturę poprzez PPK.
Pracownicze Plany Kapitałowe: cztery lata pokazały, że ten program oszczędzania na emeryturę jest konkurencyjny wobec pozostałych
Pracownicze Plany Kapitałowe (w skrócie PPK) to regulowany ustawą z 4 października 2018 roku powszechny program oszczędnościowy, który powstał we współpracy rządu, Polskiego Funduszu Rozwoju, organizacji pracodawców oraz związków zawodowych.
NAJNOWSZE ARTYKUŁY. Kliknij i przeczytaj!
Pracownicze Plany Kapitałowe są programem, który automatycznie obejmuje wszystkich pracowników w wieku od 18 do 54 lat, za których pracodawca odprowadza składki emerytalno-rentowe (pod PPK nie podlegają natomiast osoby samozatrudnione, służby mundurowe oraz rolnicy). Osoby między 55. a 69. rokiem życia będą mogły uczestniczyć w PPK dopiero po złożeniu stosownego oświadczenia woli.
NAJNOWSZE ARTYKUŁY. Kliknij i przeczytaj!
- Rewolucja w budowie domów i mieszkań. Kooperatywa: zbuduj z krewnymi lub znajomymi
- Czy po zmianach Polskiego Ładu każdy emeryt musi teraz sam złożyć zeznanie roczne?
- Piętnaste emerytury powinny zrekompensować emerytom skutki wysokiej inflacji?
- Dodatkowe pieniądze dla rodziców w 2023 roku. Dla kogo Rodzinny Kapitał Opiekuńczy
W ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych pracownik oraz pracodawca solidarnie wpłacają na specjalne konto dwie składki - obligatoryjną składkę podstawową oraz dobrowolną składkę dodatkową. Dla pracowników, którzy zdecydowali się oszczędzać w PPK, rząd przewidział specjalne dopłaty finansowane z Funduszu Pracy.
Zebrana w ten sposób suma pieniędzy (składki pracownika, pracodawcy, bonusy od rządu), są inwestowane przez określone w ustawie instytucje.
Główne założenia PPK: ile wynosi składka pracownika, pracodawcy oraz bonusy
Pracownik, będący uczestnikiem PPK, podobnie jak pracodawca, odprowadza następujące składki:
- podstawową, wynoszącą 2 proc. wynagrodzenia brutto, uwaga, osoby, których wynagrodzenie otrzymywane z różnych źródeł nie przekracza 120 proc. minimalnego wynagrodzenia, mogą odprowadzać składkę mniejszą niż 2 proc., która nie może być jednak niższa niż 0,5 proc. wynagrodzenia brutto,
- dodatkową, wynoszącą do 2 proc. wynagrodzenia.
Wysokość składki pracownik określa w deklaracji złożonej pracodawcy, przy czym może być ona zmieniona w dowolnym momencie. Natomiast wpłaty finansowane przez pracownika są potrącane z wynagrodzenia po opodatkowaniu, czyli z wynagrodzenia „na rękę” - netto.
Wszystko o korzyściach dla uczestników PPK: tego nie zapewni żadna inna forma odkładania na emeryturę
Ustawa o PPK przewiduje „wpłatę powitalną” w wysokości 250 zł, finansowaną z Funduszu Pracy. Jest ona wypłacana (w ciągu 30 dni od zakończenia kwartału) uczestnikowi PPK, w którego imieniu zawarto umowę o prowadzenie PPK (w danym kwartale lub w kwartale poprzednim) i który przez przynajmniej 3 pełne miesiące był uczestnikiem PPK. Wpłata powitalna jest jednorazowa.
Oprócz tego uczestnik Pracowniczych Planów Kapitałowych otrzymuje „dopłatę roczną” w wysokości 240 zł, jeśli kwota wpłat podstawowych i dodatkowych jest równa przynajmniej kwocie wpłat podstawowych należnych od 6-krotności minimalnego wynagrodzenia.
W przypadku osób o obniżonej składce podstawowej (do 0,5 proc.) „dopłata roczna” przysługuje, gdy kwota wpłat podstawowych i dodatkowych w danym roku jest równa co najmniej 25 proc. wpłat podstawowych od 6-krotności minimalnego wynagrodzenia. Przysługuje jedna „dopłata roczna” nawet jeśli uczestnik ma kilka rachunków PPK.
Wpłaty pracodawcy, wpłata powitalna i premie to dodatkowe korzyści dla oszczędzających - nie daje takich korzyści żaden inny program oszczędzania na emeryturę.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
Nowe narządzie do walki z cyberprzestępczością od CERT Polska