MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko pomoc rzeczowa. Białostoczanie mają też ręce gotowe do pracy i jadą pomagać powodzianom. Wyruszyli m.in. wolontariusze

- Jedziemy do gminy Bardo, gdzie będziemy pracować głównie w małych wioskach rozmieszczonych wzdłuż rzeki i pomagać w sprzątaniu domów powodzian - mówi Michał Gaweł, prezes zarządu Fundacji Dialog
- Jedziemy do gminy Bardo, gdzie będziemy pracować głównie w małych wioskach rozmieszczonych wzdłuż rzeki i pomagać w sprzątaniu domów powodzian - mówi Michał Gaweł, prezes zarządu Fundacji Dialog Paweł Balejko
W środę (18.09) z siedziby przy ul. Kolejowej chwilę po 12 wyruszyli na południe Polski wolontariusze Fundacji Dialog. Będą wspierać rodziny w gminie Bardo. Zamierzają sprzątać domy, które zostały zniszczone na skutek powodzi i pomagać w czym się da. Powodzianom pomagają też m.in. podlascy leśnicy, czy PCK Podlaskie.

Członkowie fundacji podkreślają, że bardzo dziękują wszystkim białostoczanom, ale również firmom, które włączyły się w pomoc. Z Białegostoku wraz z wolontariuszami wyjechały busy zapakowane darami od mieszkańców, którzy przynosili je do Centrum Aktywności Społecznej, na zbiórkę organizowaną przez miasto Białystok, ale też pomocą od fundacji i ze zbiórki organizowanej w Wysokiem Mazowieckiem. Wolontariusze na miejscu zamierzają pomagać m.in. w sprzątaniu, osuszaniu i remontowaniu domów powodzian.

Jedziemy do gminy Bardo, gdzie będziemy pracować głównie w małych wioskach rozmieszczonych wzdłuż rzeki i pomagać w sprzątaniu domów powodzian - mówi Michał Gaweł, prezes zarządu Fundacji Dialog. - Mieszkać będziemy u sióstr zakonnych, które bezpłatnie udostępniły nam pomieszczenia i właśnie tam będzie nasza baza wypadowa, z której będziemy dojeżdżać tam, gdzie będzie potrzebna pomoc. Mamy dużo sprzętu, który dostaliśmy od sponsorów. Wieziemy też dary, które zebrali mieszkańcy Białegostoku.

Wolontariusze jadą zwartą grupą, w polsko-czeczeńskim składzie.

Mamy plan żeby sprzątać po 14 godzin, od rana do późnego wieczora - zapewnia Michał Gaweł. - Celem naszej organizacji jest pomaganie potrzebującym. Mamy już doświadczenie, ponieważ wcześniej, w czasie powodzi w Sandomierzu, jeździliśmy tam dużą grupą. Wiemy, że jest to potrzebne i ci ludzie potrzebują wsparcia.

Zdecydowałem się pomóc, bo wiem jak wyglądają ludzie, którzy potrzebują tej pomocy - zapewnia jeden z wolontariuszy, Bersan Mezhidov. - Sami byliśmy w podobnej sytuacji, a teraz jesteśmy tutaj i jesteśmy bardzo wdzięczni Polsce za okazaną nam pomoc, więc też chcielibyśmy uczestniczyć w takich akcjach pomocowych, gdzie możemy się jakoś odwdzięczyć. Wiem też jak takie klęski żywiołowe łączą ludzi. Jesteśmy bardzo oddaleni od miejsc powodziowych, a mimo wszystko ludzie w takich sytuacjach pomagają sobie wzajemnie, co bardzo cieszy.

Każdy może wesprzeć darowizną działania fundacji. Numer konta pomocowego: Nr rachunku w SBR Bank: PL 58 8769 0002 0156 1339 2000 0120 z dopiskiem: pomoc dla powodzian

Środki, które zbierzemy posłużą temu, byśmy mogli kontynuować pomoc rodzinom, które zastaniemy na miejscu - dodaje Gaweł. - Chcemy się dokładnie przyjrzeć ich potrzebom. Dzięki zebranym środkom finansowym pomoc może być dobrze celowana. Chcielibyśmy wziąć pod opiekę co najmniej dwie rodziny i konkretnie im przekazać pozyskane środki.

Pomaga coraz więcej ludzi

Od wtorku (17.09) do dyspozycji we Wrocławiu jest również Grupa Wsparcia Humanitarnego PCK Białystok. Stolica Dolnego Śląska przygotowuje się na przyjęcie fali powodziowej. Wolontariusze z Białegostoku przygotowywali tam miejsce, w którym będzie gromadzona żywność. Potem wraz z grupami PCK z innych części Polski załadowali transport pomocy humanitarnej. Około 1.00 trafił on do jednego z najbardziej zniszczonych miasteczek - Stroni Śląskich. W transporcie znalazło się 600 pakietów higienicznych m.in. z proszkiem do prania, mydłem, pastą, ręcznikiem, pieluchami. Stroniom Śląskim przekazano też pierwsze dary od białostoczan - wodę, żywność i apteczki.

Mieszkańcy Stroni Śląskich apelują teraz o środki czystości, środki do dezynfekcji, leki przeciwbólowe. Można przynosić te produkty do najbliższego oddziału PCK lub dołączyć do zbiórki:

  • PayU https://pck.pl/wspieraj-nas/
  • Zrzutka https://zrzutka.pl/tf6sjc
  • numer konta: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060
  • BLIK 794 33 22 11 z dopiskiem Powódź

Trwa też nadal zbiórka miejska - zobacz co teraz warto przynieść

Trwa również ogłoszona przez prezydenta Białegostoku zbiórka na rzecz mieszkańców polskich miast i wsi, których dotknęła powódź. Białostoczanie licznie przyłączyli się do tej akcji. Zbiórkę prowadzi Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Św. Rocha 3. Rzeczy można przynosić codziennie, w godzinach 7.30-20. Akcja będzie prowadzona do odwołania. Rzeczy potrzebne powodzianom to nadal:

  • żywność trwale pakowana (z długim terminem ważności),
  • środki higieniczne,
  • środki czystości.

Ponadto potrzebne są:

  • buty gumowe: kalosze, wodery,
  • termosy,
  • powerbanki,
  • latarki (czołówki i zwykłe),
  • rękawice robocze, rękawice gumowe,
  • odzież/bielizna termiczna,
  • pakiety żywnościowe,
  • worki na śmieci,
  • wiadra i mopy,
  • szczotki i szufelki,
  • łopaty, grabie,
  • ścierki,
  • ubrania robocze,
  • agregaty prądotwórcze, pompy do wody,
  • czajniki elektryczne, osuszacze,
  • nagrzewnice, grzejniki elektryczne.

CAS prosi o nie przynoszenie wody, papieru toaletowego i karmy dla zwierząt, ponieważ na tę chwilę są zgromadzone wystarczające zapasy tych produktów. Podczas zbiórki nie są przyjmowane też leki i używana odzież.

Skutki żywiołu nie ominęły także leśników i budynków Lasów Państwowych. Stąd nadleśnictwa należące do RDLP w Białymstoku, w środę (18.09) wysłały na teren Dolnego Śląska najpotrzebniejszy sprzęt, taki jak agregaty prądotwórcze, a także wodę, żywność i środki czystości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny