Spis treści
Kwiaty na balkon idealne do sadzenia wczesną wiosną?
Z sadzeniem kwiatów balkonowych często czekamy do maja. To niby właściwa postawa, bo typowe kwiaty balkonowe, jak pelargonie, surfinie, petunie czy begonie sadzi się właśnie wtedy, gdyż nie są odporne na niskie temperatury. Jest jednak sporo roślin, które można posadzić na balkonie znacznie wcześniej, bo już w marcu.
Oczywiście wiele zależy od pogody, bo siarczystych mrozów one również nie przetrzymają. Wystarczy jednak kilka stopni „na plusie”, żeby rosły i kwitły (nie zaszkodzi im też lekki przymrozek). Jednak choć długoterminowe prognozy na marzec 2023 r. raczej nie zapowiadają mrozu, o tej porze roku trzeba być czujnym i śledzić bieżącą pogodę. Jeśli temperatura ma gwałtownie spaść, liczmy się z tym, że doniczkę z kwiatami będzie trzeba przenieść w osłonięte, chłodne miejsce.
Nie przegap zdjęć! Zobacz, jakie kwiaty warto posadzić na balkonie już wczesną wiosną
Pielęgnacja kwiatów na balkonie w marcu i kwietniu?
Najwcześniej sadzone rośliny balkonowe są wyjątkowo łatwe w uprawie i nie wymagają niemal żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wyjątkiem jest podlewanie, ale i tego nie musimy robić zbyt często, przynajmniej dopóki jest chłodno, a słońce nie grzeje mocno w nasz balkon lub okno. Kiedy się ociepli, będzie to trzeba robić nieco częściej. Nie można tu wskazać konkretnej częstotliwości – rośliny należy podlewać tak, żeby ziemia w doniczce była lekko wilgotna. Najlepiej robić rano, a zdecydowanie unikać nawadniania wieczorem (mokra ziemia łatwiej przemarznie). Warto też na bieżąco usuwać przekwitłe kwiaty. Dzięki temu rośliny będą dłużej łanie się prezentować.
Kwiaty na słoneczny i ocieniony balkon
Jeśli kupujemy wczesnowiosenne kwiaty na balkon, niespecjalnie musimy przejmować się jego ekspozycją. Te gatunki poradzą sobie i na południowym, i na północnym balkonie, oczywiście na wschodnim i zachodnim też. Słońce nie operuje jeszcze tak mocno, by zniszczyć rośliny, a jednocześnie zapewnia wystarczającą ilość światła do ich prawidłowego rozwoju. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że na balkony kupujemy rośliny już gotowe do kwitnienia. Wystarczy zapewnić im naprawdę podstawowe warunki, by się rozwinęły.
Jak sadzić rośliny na balkonie wczesną wiosną
Sadząc rośliny na balkonie, musimy pamiętać o ogólnych zasadach. Doniczka powinna mieć odpływ (i podstawkę!), a najlepiej też warstwę drenażu. O tej porze roku w ziemię do kwiatów zaopatrzymy się w większości sklepów (choć lepiej unikajmy najtańszych, supermarketowych podłoży uniwersalnych).
Jakie kwiaty na balkon sadzić najwcześniej?
Najwcześniej na balkonie warto posadzić wiosenne kwiaty cebulowe – te, które już od jakiegoś czasu bez problemu kupimy w każdym supermarkecie. Na balkonie wprawdzie będą rozwijały się nieco wolniej niż w domu, ale za to będą na nim kwitły dłużej.
Tu mamy do wyboru przede wszystkim hiacynty, narcyzy, szafirki, krokusy, a nieco rzadziej – także tulipany. Przepięknie wyglądają też irysy żyłkowane (można je spotkać w sklepach ogrodniczych).
Kolejne popularne kwiaty, które ozdobią nasze balkony, to prymulki (pierwiosnki) bezłodygowe. Ich piękne kolorowe kwiaty dobrze znoszą chłód. Pamiętajmy tylko, żeby ich nie przesuszyć. Możemy także skusić się na ciemierniki, jeśli spotkamy je w sprzedaży.
Te gatunki można posadzić już na początki marca, podobnie jak bratki i fiołki rogate czy stokrotki. Potem na nasz balkon mogą trafić kolejne – na przykład niezapominajki, a w końcu jaskry azjatyckie.[/b] Te rośliny pojawiają się w sprzedaży w marcu-kwietniu i wszystkie wolą chłód od upałów.
Uwaga: W każdym wypadku wybieramy rośliny zdrowe i takie, które mają nie w pełni rozwinięte kwiaty i mają dużo pączków.
Co z wiosennymi kwiatami balkonowymi, gdy przekwitną?
Niestety, nie możemy liczyć na to, że kwiaty posadzone wczesną wiosną będą zdobić nasz balkon do jesieni. Są to kwiaty typowo wiosenne (w przypadku bratków – również jesienne). Będą kwitły do maja-czerwca, w zależności od gatunku, temperatury i tego, kiedy je posadziliśmy.
Jeśli mamy ogród, rośliny cebulowe i prymulki oraz ciemierniki warto do niego przesadzić (cebulowe dopiero jesienią, po okresie przesuszenia), pozostałe można od razu. Jeśli sami nie mamy ogrodu, możemy je podarować komuś, kto go ma. Z pozostałymi roślinami możemy się rozstać. I posadzić nowe, letnie kwiaty balkonowe, które będą z nami aż do późnej jesieni.
Piękna zieleń w Twoim ogrodzie
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?