Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie ściągaj filmów, gier i muzyki. Białostocka policja śledzi internetowych piratów. Cztery osoby zatrzymane

(sj)
Policjanci z Białegostoku walczą z piractwem w sieci w całym kraju.
Policjanci z Białegostoku walczą z piractwem w sieci w całym kraju. Fot. sxc.hu
Cztery osoby zostały zatrzymane za rozpowszechnianie plików muzycznych, filmowych i oprogramowania. Usłyszeli zarzuty rozpowszechniania cudzych utworów, za co grozi do pięciu lat więzienia.

Zatrzymani rozpowszechniali pliki muzyczne, filmy i oprogramowanie za pomocą tzw. sieci p2m (peer2mail). Na specjalnie do tego zakładanych skrzynkach pocztowych umieszczali nielegalne pliki. Rozpracowali ich policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Głównej Policji oraz ich koledzy z Białegostoku.

Sposób działania zatrzymanych polegał na tworzeniu skrzynek pocztowych (najczęściej na serwerach pocztowych oferujących duże pojemności), do których wysyłane były pliki z nielegalnymi utworami - filmy, muzyka oprogramowanie. Następnie na forach internetowych umieszczano informację o pliku wraz krótkim opisem jego zawartości oraz login i hasło, najczęściej w postaci hashcodu, w którym w zaszyfrowanej postaci znajdowały się wszelkie niezbędne informacje do pobrania całego pliku. Wystarczyło wprowadzić taki hashcod do programu klienckiego P2M (np. moorhunt, mailshare) aby pobrać plik bądź program na swój komputer.

Funkcjonariusze z Jarosławia, Rzeszowa, Tarnowskich Gór i Piotrkowa Trybunalskiego na podstawie materiałów opracowanych przez KWP Białystok przeszukali mieszkania czterech osób. Zabrali stamtąd cztery laptopy, komputer z dołączonymi dyskami twardymi o pojemności ok. 4TB, pięć dysków twardych oraz dwie pamięci zewnętrzne i ok. 1500 pirackich płyt CD-R i DVD-R.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty nielegalnego rozpowszechniania cudzych utworów. Grozi im do pięciu lat więzienia.

Kłopoty mogą mieć także osoby ściągające pirackie pliki. Ale w takich przypadkach więzienie raczej im nie grozi. Postępowania kończą się zazwyczaj grzywną.

Zdaniem Bartłomieja Wituckiego, koordynatora Business Software Alliance w Polsce, członka Koalicji Antypirackiej, działania policji z ostatnich dni i tygodni dowodzą, że anonimowość w Internecie jest mitem oraz tego, że polska policja jest skuteczna w zwalczaniu przestępczości w Internecie.

- Jest jeszcze trzeci aspekt obu tych spraw: prawdopodobnie wkrótce policja pojawi się u wielu klientów wszystkich czterech sprawców - dodaje Witucki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny