Problemy z odpowiednim ogrzaniem mieszkania wcale nie muszą wynikać z tego, że kaloryfery nie grzeją wystarczająco mocno. Często zdarza się, że ciepło, zamiast ogrzewać nasze mieszkanie, ucieka. Co zrobić, by tego uniknąć?
Zacznij od grzejników. Sprawdź, czy nie są zastawione meblami, podnieś lub odsłoń zasłony i firanki, by nic nie blokowało cyrkulacji ogrzanego przez kaloryfer powietrza. Nie zapomnij o zamontowaniu termostatu (jeśli go nie masz), który umożliwi kontrolowanie temperatury w pomieszczeniu. Warto także zastanowić się nad montażem mat zagrzejnikowych, które będą odbijały ciepło i kierowały je do wnętrza pomieszczenia zamiast na zewnątrz przez ściany. Pamiętaj też, by nie wieszać na kaloryferze prania.
Następnie przyjrzyj się podłodze, która często jest chłodna. Wystarczy rozłożyć dywany i chodniki, by zlikwidować to nieprzyjemne uczucie. Nie zapominaj też o chodzeniu po domu w kapciach i skarpetkach oraz zamykaniu drzwi do pomieszczeń, by uniknąć tworzenia się przeciągów.
Kolejnym „punktem krytycznym” są okna, które wychładzają nam pomieszczenia. Koniecznie sprawdź stan ich uszczelek i wyreguluj szczelność. Na noc zasłaniaj je, by nie uciekało tędy ciepło, a w dzień odsłaniaj, wpuszczając do środka miłe promienie słońca. Chcesz wywietrzyć pokój? Nie rób tego non-stop przy odkręconych kaloryferach. Zakręć kaloryfer, otwórz okno szeroko, wietrz krótko, ale intensywnie.
Warto także rozejrzeć się za innymi źródłami ciepła, które mamy w domu. Nie zamykaj piekarnika po zakończeniu pieczenia. Zostaw otwarty, by stygnąc, oddał swoje ciepło na zewnątrz. Możesz także zapalić świeczki, które nie tylko stworzą miłą atmosferę, ale także podniosą nieco temperaturę. Wreszcie, przygotuj kocyk, w który można się przyjemnie zawinąć, czytając książkę lub oglądając ulubiony serial, a na noc wybierz cieplejszą kołdrę i piżamę zamiast odkręconych kaloryferów.
Dbając o swój komfort i ciepło, pamiętaj, żeby nie przegrzewać mieszkania. Wysoka temperatura, choć może wydawać się przyjemna, wcale nie jest dobra dla naszego zdrowia. W zimie optymalna temperatura w mieszkaniu waha się między 18 a 21 st. C. W jej kontroli na pewno pomoże pokojowy termometr.
Więcej porad dotyczących efektywnego ogrzewania mieszkania można znaleźć na stronie kampanii Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych „Liczy się ciepło” www.liczysięciepło.pl. Warto także wybrać się na dostępny na stronie wirtualny spacer po mieszkaniu, w trakcie którego poznamy wszystkie „punkty krytyczne” mieszkania i zobaczymy w praktyce, jak nie marnować ciepła.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Tak wygląda teraz Katherine Kelly Lang, czyli Brooke z serialu "Moda na sukces"
- Tak w młodości wyglądała Magda Gessler. Była prawdziwą pięknością [zdjęcia]
- Andrzej Duda we francuskiej telewizji. Apeluje o więcej pomocy dla Ukrainy
- Mężczyzna zatrzymany przed domem Rihanny. Nie uwierzysz, co chciał zrobić!