Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Nie ma społeczności LGBT". Mocne słowa ks. prof. Chrostowskiego o świecie bez Boga

Adam Jakuć
Adam Jakuć
Nie ma społeczności LGBT. Są homoseksualiści, są lesbijki, są tacy, są inni. Nie chcę tego nazywać, bo się na tym nie znam. Ale to nie jest żadna społeczność, bo nigdy nie była - stwierdził ks. prof. Chrostowski
Nie ma społeczności LGBT. Są homoseksualiści, są lesbijki, są tacy, są inni. Nie chcę tego nazywać, bo się na tym nie znam. Ale to nie jest żadna społeczność, bo nigdy nie była - stwierdził ks. prof. Chrostowski Wojciech Wojtkielewicz
- Nie ma społeczności LGBT. Są homoseksualiści, są lesbijki, są tacy, są inni. Nie chcę tego nazywać, bo się na tym nie znam. Ale to nie jest żadna społeczność, bo nigdy nie była - powiedział ks. prof. Waldemar Chrostowski podczas konferencji pt. „Człowiek - między Bogiem a zwierzęciem” w sobotę w Białymstoku. Wydarzenie odbyło się w ramach 40. Dni Kultury Chrześcijańskiej organizowanych przez Klub Inteligencji Katolickiej.

W sobotę (15.10) w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku odbyła się konferencja pt.
pt. „Człowiek - między Bogiem a zwierzęciem”. Była głównym wydarzeniem trwających 40. Dni Kultury Chrześcijańskiej. ich tegoroczne hasło brzmi " Kim jesteś? Pytanie o tożsamość człowieka".

Skąd pochodzę? Kim jestem ? Dokąd zmierzam? Te pytania zadaje sobie każdy myślący człowiek szczególnie w czasach kryzysu. Czy jestem kimś pomiędzy wyposażonym w rozum i wolną wolę bytem pomiędzy Bogiem i aniołami z jednej strony a zwierzętami i materią nieożywioną z drugiej strony? A może to rozumienie nas samych jest już nieaktualne? Czy istnieje jeszcze jakaś istota, która zadaje sobie pytanie: kim jestem? - powiedział filozof ks. dr Adam Matan rozpoczynając konferencję.

Bóg stworzył człowieka mężczyzną i kobietą

Pierwszy wykład pt. „Człowiek i zwierzęta w Bożym planie stworzenia” wygłosił znany i ceniony biblista ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ksiądz Chrostowski powiedział, że zgodnie z Biblią człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boga i otrzymał od niego władzę nad wszystkim, co porusza się na ziemi.

Gdybyśmy chcieli przetłumaczyć to dosłownie na język polski, to trzeba byłoby to przetłumaczyć mniej więcej tak: Stworzył Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył. Stworzył go samcem i samicą - tłumaczył ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Biblista wyjaśnił, co w oryginalnej (hebrajskiej) wersji Starego Testamentu oznacza to, że Bóg stworzył człowieka mężczyzną i kobietą.

- Dlaczego to jest ważne? Bóg stworzył człowieka i W tym stworzeniu jest element płciowości. A płeć jest związana z cielesnością. Wyraża się w cielesności. A skoro tak, to dochodzimy do czegoś bardzo ważnego. Odwzorowaniem Boga w człowieku, są nie tylko władze duchowe - rozum i wolna wola. lecz w jakiś tajemniczy, przedziwny sposób, odwzorowaniem Boga w człowieku jest Jego cielesność i jego płciowość - dodał ks. prof. Chrostowski.

"Nie ma społeczności LGBT"

W czasie panelu dyskusyjnego red. Dorota Łosiewicz (TVP i TVwPolsce.pl) wywołała temat świata bez Boga i rewolucji gender.

Kim jest człowiek w tej nowej koncepcji społeczeństwa? Jak będzie wyglądała kolejna odsłona świata bez Boga? - pytała red. Łosiewicz.

W odpowiedzi ks. prof. Waldemar Chrostowski wyraził żal, że "w tej opowieści o gender, zaczęliśmy mówić językiem świata i zaczęliśmy mówić językiem tych, którzy tę opowieść wymyślili, snują i rozwijają". Przyznał, że "ten język wchodzi do Kościoła i pojawia się w kościelnych dokumentach, jak teraz przy sposobności synodu i tych synodalnych syntez: co zrobić ze społecznością LGBT".

Nie ma społeczności LGBT. Są homoseksualiści, są lesbijki, są tacy, są inni. Nie chcę tego nazywać, bo się na tym nie znam. Ale to nie jest żadna społeczność, bo nigdy nie była - stwierdził ks. prof. Chrostowski.

Wyraził przekonanie, że chrześcijanie dopuszczają do tego, że "myślenie o człowieku - czyli antropologia - przeobraża się w swoistą teologię".

Bo kiedy usuniemy Boga z horyzontu, kiedy Go uczynimy emigrantem ze świata, w którym jesteśmy, kiedy mówimy, że nia ma w nim miejsca dla Boga, to chcemy zająć Jego miejsce i zaczynamy tworzyć swoją własną teologię, i jej elementem mogą być wtedy rozmaite rewolucje społeczne, rewolucje kulturowe, takie, z którą teraz mamy do czynienia - przekonywał ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Biblista pytał retorycznie, czy chrześcijanie potrafią jeszcze patrzeć na świat "oczami Pisma Świętego, oczami Nowego testamentu, oczami Ewangelii, oczami Jezusa Chrystusa", czyli potrafią zdiagnozować to, co się dzieje i co się im proponuje.

Pozostałe wykłady w czasie konferencji wygłosili ks. dr Jacek Prusak SJ z Akademii Ignatianum w Krakowie („Ludzka kategoria potrzeb. Co nas łączy i różni ze zwierzętami?”), dr Łukasz Lamża z UJ („Homo Deus. Co to właściwie znaczy, że człowiek ma się stać Bogiem?”), red. Bronisław Wildstein („Dlaczego człowiek nie może być aniołem. Uwagi do sentencji Pascala: Człowiek nie jest ani aniołem ani bydlęciem, nieszczęście w tym, iż kto chce być aniołem, bywa bydlęciem).

Zapis video konferencji pt. „Człowiek - między Bogiem a zwierzęciem”:

Program 40. Dni Kultury Chrześcijańskiej

We wtorek (18.10) o godz. 18 w Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnym w Białymstoku redaktor Grzegorz Górny wygłosi wykład pt. „Nowy wspaniały świat, czyli rewolucja antropologiczna w XXI wieku”.

W sobotę (22.10) o godz. 18 w Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnym w Białymstoku odbędzie się spotkanie z pisarzem Antonim Liberą oraz o. dr. Januszem Pydą OP (Kolegium Dominikańskie, Dominikańska Szkoła Filozofii i Teologii w Krakowie). Motywem przewodnim rozmowy będzie „Proroctwo Becketta. Cywilizacja na rozdrożu”.

W środę (26.10), także o godz. 18, w Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnym w Białymstoku Ewa Zalewska (z Muzeum Ikon w Supraślu) poprowadzi spotkanie ze znanym artystą prof. Leonem Tarasewiczem na temat tożsamości białoruskiej.
30 października Dni Kultury Chrześcijańskiej zakończy wieczorna msza św. w kościele św. Wojciecha w Białymstoku oraz występ chóru „Armonia”.

Zakończenie 40. Dni Kultury Chrześcijańskiej Msza św. pod przewodnictwem Ks. Bp. Henryka Ciereszko, homilia Ks. dr Dariusz Wojtecki. Występ chóru Centrum Kultury Prawosławnej „Armonia” pod dyrekcją Aleksandry Szymaniuk.

Zobacz także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny