Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie ma pieniędzy na festiwal dzwonienia

Julita Januszkiewicz [email protected] tel. 85 748 95 18
W ubiegłorocznym konkursie cerkiewnego dzwonienia w Supraślu wzięło udział 21 dzwonników z Polski, ale także z Białorusi, Rosji, Ukrainy czy Kazachstanu. Festiwal ściąga do miasteczka tłumy turystów.
W ubiegłorocznym konkursie cerkiewnego dzwonienia w Supraślu wzięło udział 21 dzwonników z Polski, ale także z Białorusi, Rosji, Ukrainy czy Kazachstanu. Festiwal ściąga do miasteczka tłumy turystów. Anatol Chomicz
Ministerstwo nie dało 51 tys. zł. To oznacza poważne kłopoty dla organizatorów słynnego, międzynarodowego festiwalu. Jednak Muzeum Podlaskie, które jest jego współorganizatorem, nie poddaje się. I dalej szuka pieniędzy.

- Festiwal powinien się odbyć. Kultywuje on piękną tradycję dzwonienia - podkreśla ks. Anatol Szymaniuk z prawosławnej kurii.

Od kilku lat po Wielkanocy w prawosławnym monasterze Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy w Supraślu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Cerkiewnego Dzwonienia "Obwieszcza, wychwala, nawołuje". Przyciąga najlepszych muzyków nawet z odległych krajów.

Według szacunków, tegoroczna edycja miała kosztować około 69 tysięcy złotych. Muzeum Podlaskie w Białymstoku starało się o 51 tysięcy złotych dotacji. Ministerstwo kultury nie dało ani grosza. Wprawdzie wniosek był dobrze merytorycznie przygotowany, ale przepadł w innych kryteriach.

- Mam wrażenie, że ministerstwo nie chce naszego festiwalu - twierdzi Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego. Nie wyobraża jednak sobie, by impreza w tym roku się nie odbyła.

Podobnie uważa ks. Anatol Szymaniuk.

- Festiwal kultywuje piękną tradycję dzwonienia, która w Kościele prawosławnym ma ogromne znaczenie - podkreśla.
Wtóruje mu ks. dr Andrzej Borkowski, przełożony klasztoru męskiego w Supraślu.

- Festiwal integruje społeczność, jest wizytówką naszego regionu - przekonuje.
By impreza się odbyła, muzeum będzie szukało pieniędzy. - Liczymy na wsparcie sponsorów - mówi Andrzej Lechowski.

Na razie wszystko wskazuje na to, że ta edycja będzie znacznie skromniejsza od ubiegłorocznej. Zamiast kilku dni festiwalowych, będą tylko dwa. Nie odbędzie się także koncert plenerowy.

Organizatorzy będą również musieli zrezygnować z zaproszenia prof. Mikołaja Zawjałowa, rosyjskiego znawcy dzwonów, który co roku zasiadał w jury.

- Pan profesor traktował ten przyjazd po koleżeńsku, ale zwracaliśmy mu za podróż. Opłacaliśmy też honorarium - mówi szef Muzeum Podlaskiego.

Pomoc obiecuje urząd marszałkowski. Ale pieniędzy nie da.

- Mając na względzie rangę i wyjątkowość tego przedsięwzięcia, marszałek województwa na pewno wspomoże starania muzeum przy odwoływaniu się od decyzji ministra - deklaruje Urszula Arter z urzędu marszałkowskiego.

Festiwal Cerkiewnego Dzwonienia w Supraślu jest jedyną tego typu imprezą w Polsce. Dotąd odbyły się cztery edycje.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny