Nie ma już Izby Skarbowej w Białymstoku

(peż)
W związku z ogłoszeniem 2 grudnia 2016 r. ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej Izba Skarbowa w Białymstoku przekształca się w Izbę Administracji Skarbowej w Białymstoku - informuje Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy IAS. - Jednocześnie informujemy, że do dnia 1 marca 2017 r. organem w sprawach podatkowych, egzekucyjnych i administracyjnych nadal pozostaje Dyrektor Izby Skarbowej w Białymstoku zarządzający Izbą Administracji Skarbowej w Białymstoku.

Tym samym nastąpiła zmiana nazwy jednostki administracji publicznej, z dotychczasowej „Izba Skarbowa w Białymstoku" na „Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku".

Jest to jeden z przejawów szerszej reformy: Prezydent podpisał 1 grudnia 2016 r. ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej oraz przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej. 2 grudnia 2016 r. obie ustawy zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej (poz. 1947 oraz poz. 1948). Najistotniejsze zmiany wejdą w życie 1 marca 2017 r.

Krajowa Administracja Skarbowa
Jak wyjaśniają eksperci firmy doradczej PwC, Krajowa Administracja Skarbowa („KAS”) stanowić będzie wyspecjalizowaną administrację rządową wykonującą przede wszystkim zadania z zakresu realizacji dochodów z tytułu podatków, należności celnych, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych.

KAS będzie ponadto zapewniała obsługę i wsparcie podatnika i płatnika w prawidłowym wykonywaniu obowiązków podatkowych oraz obsługę i wsparcie przedsiębiorcy w prawidłowym wykonywaniu obowiązków celnych.

Likwidacja istniejących i powołanie nowych organów
Wskutek wprowadzenia KAS zlikwidowane zostaną urzędy kontroli skarbowej oraz urzędy i izby celne. Zniesione zostaną ponadto urzędy Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej oraz Szefa Służby Celnej.

Izba skarbowa będzie kontynuować działalność jako izba administracji skarbowej.

Nowe organy które zostaną utworzone w ramach KAS to:

 • Szef Krajowej Administracji Skarbowej, do którego należeć będzie m.in. nadzór nad pozostałymi organami funkcjonującymi w ramach KAS;
 • Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, do którego należeć będzie między innymi prowadzenie spraw dotyczących interpretacji indywidualnych;
 • Dyrektorzy izb administracji skarbowej, którzy kierować będą przekształconymi izbami administracji skarbowej, oraz
 • Naczelnicy urzędów celno-skarbowych, którzy zastąpią dyrektorów urzędów kontroli skarbowej oraz naczelników urzędów celnych.
 • Kontrola celno-skarbowa
 • Ustawa o KAS wprowadza nowy rodzaj postępowania w postaci kontroli celno-skarbowej, którą prowadzić będą naczelnicy urzędów celno-skarbowych.

Jak podpowiada PwC, kontrola celno-skarbowa będzie zastępować postępowanie kontrolne, prowadzone obecnie przez dyrektorów UKS.

Główne, nowe rozwiązania w ramach tej kontroli w stosunku do postępowania kontrolnego dyrektora UKS to:

 • brak zawiadomienia o planowanym wszczęciu kontroli;
 • dwa 14 dniowe okresy (po wszczęciu kontroli oraz po wydaniu wyniku kontroli), w których podatnik będzie mógł skorygować swoje deklaracje w zakresie objętym kontrolą;
 • podstawowy czas trwania kontroli celno-skarbowej będzie wynosił 3 miesiące (jednakże będzie mógł on ulec wydłużeniu, a do omawianej procedury nie będę stosowane przepisy dotyczące trwania kontroli określone w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej; sama kontrola będzie kończyła się wynikiem kontroli, który nie będzie podlegał zaskarżeniu, ale w przypadku gdy podatnik nie dokonana korekty albo gdy organ nie uwzględni złożonej przez podatnika skorygowanej deklaracji dojdzie do przekształcenia się kontroli w postępowanie podatkowe prowadzone dalej przez ten sam organ;
 • postępowanie podatkowe będzie kończyło się wydaniem przez naczelnika urzędu celno-skarbowego decyzji;
 • odwołanie od wspomnianej decyzji będzie przysługiwało do naczelnika urzędu celno-skarbowego, które ponownie będzie zajmować się sprawą w trybie odwoławczym.

Nie będzie zatem w przypadku takiej kontroli i następującego po niej postępowania, odwołania do innego organu, tak jak obecnie (teraz: do dyrektora izby skarbowej).

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
maryla

I tak też jest napisane. 
Niemniej nazwa instytucji już jest zmieniona.

k
karol

To dezinformacja! Ustawa wchodzi w życie dnia 1 marca 2017.

P
Polak

Jak w tym kraju mam się połapać .Ciągle zmiany i zmiany ale poco one komu potrzebne

Ciekaw jestem jak jutro wstanę co znowu się zmieni.

Dodaj ogłoszenie