Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie bójcie się akcjonariuszy

Wojciech Jarmołowicz
Nie bójcie się akcjonariuszy
Nie bójcie się akcjonariuszy
Z Adamem Maciejewskim, prezesem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie rozmawia Wojciech Jarmołowicz.

Jak Pan ocenia rynek kapitałowy w Polsce? Czy jest pan z niego zadowolony?
Adam Maciejewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych:
Jestem zadowolony z tego, co zrobiliśmy do tej pory, ale czuję też niedosyt. Giełda wciąż odgrywa za małą rolę w finansowaniu rozwoju gospodarczego w naszym kraju. Czas prywatyzacji prawie się skończył i trzeba sobie uświadomić, że podstawowa rola rynku kapitałowego to zasilanie przedsiębiorstw w kapitał, jego alokacja i wycena aktywów. Rynek kapitałowy na świecie zasila głównie przedsiębiorstwa o większym poziomie ryzyka, ale jednocześnie bardziej innowacyjne niż te finansowane kredytem. Oba źródła finansowania się uzupełniają. Gospodarka amerykańska jest finansowana głównie przez rynek kapitałowy, europejska, w tym Polska, głównie przez banki. I widać skutki, oczywiście na korzyść USA. Dlatego stawiam sobie za cel podniesienie roli finansowania rozwoju z wykorzystaniem instrumentów rynku kapitałowego. To będzie z wielką korzyścią dla innowacyjności i dynamiki rozwoju, zwłaszcza firm małych i średnich.

Czy rynek kapitałowy niesie za sobą ryzyka?
To naturalne. Są tacy, którzy preferują stabilność i niskie ryzyko i wtedy albo trzymają oszczędności na lokacie bankowej albo inwestują np. w obligacje o wysokim ratingu. Niestety ich zarobek jest ograniczony. Ale jest też kapitał, który lubi większe ryzyko i to on finansuje młode i prężne firmy. Co do zasady im młodsza firma, tym ryzyko wyższe, zwłaszcza w przypadku start-upów. Rekompensuje ją szansa wysokiego zarobku. Jeśli biznes okaże się dobry, nasza inwestycja może przynieść ogromne zyski. Jeśli okaże się klapą – całkowitą stratę. Czyli podsumowując - rynek kapitałowy oferuje instrumenty o różnym poziomie ryzyka – każdy inwestor znajdzie tu coś dla siebie…

Jak zechce przekonać pan podlaskich przedsiębiorców do sięgnięcia po kapitał na giełdzie?
Nie chcę ich przekonywać, oni sami muszą podejmować decyzje. Ale powiem im o korzyściach, jakie daje takie rozwiązanie. Niech właściciele małych i średnich przedsiębiorstw, które są ambitne i chcą inwestować w swój rozwój, odpowiedzą sobie na jedno pytanie: czy banki łatwo im dają pieniądze na takie cele? Moim zdaniem tak łatwo nie jest, bo banki chcą mocnych zabezpieczeń, a takie firmy ich przeważnie nie mają. Mają za to pomysły i entuzjazm. Rynek kapitałowy to lubi. Więc może lepiej nie odpuszczać i skorzystać czy z rynku obligacji (czyli de facto pożyczki), czy z rynku akcji (kapitał za współuczestnictwo w spółce). Rynek kapitałowy daje też wspaniałą rzecz – możliwość płacenia akcjami: chcąc przejąć inna firmę nie musimy mieć pieniędzy, wystarczy, że dla właścicieli przejmowanego przedsiębiorstwa wyemitujemy akcje, oczywiście jeśli zgodzą się na takie rozwiązanie. Akcje, które są notowana na giełdzie dają płynność, a więc swobodę obracania nimi i zamiany na gotówkę. Kolejna rzecz – bycie na giełdzie to większa wiarygodność, rozpoznawalność i prestiż. Znakomicie buduje markę przedsiębiorstwa. A to też się liczy i przelicza na pieniądze.

Tyle że podlascy przedsiębiorcy w większości boją się wspólników
Ale akcjonariusze w spółkach publicznych to trochę inni wspólnicy. Jeśli są to akcjonariusze indywidualni, to oczekują przede wszystkim wzrostu wartości firmy, nie włączają się zbyt intensywnie, a czasami w ogóle w nadzór. W tym przypadku wcale nie trzeba oddawać władzy w firmie, by dostać pieniądze np. na rozwój. Oczywiście, bywa i tak, że akcjonariusze nie są zadowoleni z działalności firmy i wtedy przeważnie sprzedają akcje takiej spółki. Ale jeśli prowadzi się biznes dobrze i odpowiedzialnie, to nie ma się czego obawiać.

W czerwcu mija pana kadencja na stanowisku prezesa GPW. Będzie się pan ubiegał znów o to stanowisko?
Jako człowiek, który giełdę świetnie zna i jest z nią mocno związany od 20 lat, ale ciągle pełen energii, chciałbym ją nadal prowadzić. W tamtym roku rozwijaliśmy się kilkukrotnie szybciej niż inne rynki europejskie. To o czymś świadczy. Ale oczywiście oddaję się do dyspozycji właścicieli. Przy tego rodzaju wyborach zawsze pojawiają się różne nazwiska, różne kandydatury, trwają spekulacje. Ale ja podchodzę do tego spokojnie.  

Konferencja
Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego oraz firma Vectis Konsulting sp. z o.o. organizują jutro konferencję pt. Nowa strategia kapitałowa jako szansa na bezpieczny rozwój podlaskich firm oraz przyspieszenie rozwoju gospodarczego Podlasia. Gościem specjalnym będzie Adam Maciejewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Początek o godz. 11 w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej, przy ul. Zwierzynieckiej 16.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny