30 lipca to szczególny dzień dla białostockich pątników. To wtedy co roku wyrusza z katedry piesza pielgrzymka na Jasną Górę, przez 14 dni do pokonania jest 500 km. Ale nie teraz. Ze względu na stan zagrożenia epidemicznego metropolita arcybiskup odwołał wszystkie diecezjalne pielgrzymki.
- Aby podtrzymać tradycję pielgrzymowania, zgodnie z obowiązującymi przepisami epidemiologicznymi, organizujemy wyjazd autokarowy w dniu 12 sierpnia - informuje na stronie pielgrzymki jej kierownik ks. Marcin Kuczyński.
Pątnicy od razu nie dotrą do samej Częstochowy, a zatrzymają się na Przeprośnej Górce.
Stąd, sprzed sanktuarium św. Ojca Pio wyruszą pieszo w 10-kilometrowy szlak na Jasną Górę - informuje ks. Marcin Kuczyński.
Modlitwa w kaplicy Cudownego Obrazu przewidziana jest na godz. 16. Sześć godzin później w tym samym miejscu arcybiskup Tadeusz Wojda odprawi mszę świętą. Po Apelu Jasnogórskim pielgrzymi wrócą autokarem do Białegostoku.
Zapisy na pielgrzymkę prowadzone będą do dnia 30 lipca. Koszt wyjazdu – 80 zł.
Sprawdź:Białystok. Parafie, godz. mszy świętych
Pątnicy mogą też się zapisywać na autokarową pielgrzymkę do Wilna. Tradycyjnie odbywa się w dniach 16-25 sierpnia, ale w tym roku pieszo pielgrzymować będą mogły - przez 90 km - osoby ze służb pielgrzymki. W ten sposób chcą nawiązać do tradycyjnej formy pielgrzymki. Ich szlak został skrócony do trzech dni [22-24.08.2020].
- Na trasie Ejszyszki-Butrymańce-Jaszuny-Wilno - informuje na stronie internetowej pielgrzymki jej kierownik ks. Łukasz Żuk.
Zarówno pątnicy ze służb podążający pieszo, jak i pielgrzymi jadący autokarem spotkają się 24 sierpnia o godz. 16 przed obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej. Powita ich arcybiskup Tadeusz Wojda. Powrót do Białegostoku planowany jest po wieczornym apelu. Zapisy na pielgrzymkę przyjmowane są do 1 sierpnia.