Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NGO. Zaledwie etat ma do dyspozycji przeciętna polska organizacja pozarządowa

tik
NGO. Zaledwie etat ma do dyspozycji przeciętna polska organizacja pozarządowa
NGO. Zaledwie etat ma do dyspozycji przeciętna polska organizacja pozarządowa sxc
Tyle wynosi łącznie czas pracy osób w niej zatrudnionych, niekiedy na „kawałki” etatów.

- Tylko co piąta polska organizacja pozarządowa (19 procent) zatrudnia pracowników etatowych (na cały etat lub jego część), natomiast kolejne 21 proc. współpracuje z osobami, które nie mają wprawdzie podpisanych umów o pracę, jednak regularnie, co najmniej raz w miesiącu pracują odpłatnie na rzecz organizacji - wynika z badania "Kondycja sektora organizacji pozarządowych w Polsce 2012". - Praca takich osób czasem niewiele różni się od pracy etatowej.

- Jeżeli potraktujemy pracowników etatowych oraz pracowników regularnie wykonujących dla organizacji pracę na podstawie innych umów jako jedną kategorię - pracowników regularnych - okaże się, że zatrudnia ich 40 proc. polskich organizacji - podaje Dorota Setniewska ze Stowarzyszenia Klon/Jawor. - Pozostałe albo korzystają wyłącznie z pracy społecznej (45 proc.), albo bardzo sporadycznie zlecają płatną pracę (16 proc.).

Wszystkich organizacji, zlecających płatną pracę (na podstawie umowy o pracę, o dzieło lub zlecenia) jest w polskim trzecim sektorze 40 proc. Zatrudniają one przeciętnie trzy osoby. Te dane dotyczą jednak tylko liczby pracowników - wielu z nich zatrudnionych jest natomiast tylko na część etatu. Gdyby sprawdzić rzeczywisty wymiar pracy stałych pracowników, przeliczając skalę ich zaangażowania na pełne etaty, okaże się, że zatrudnienie w połowie organizacji wynosi „jeden etat” lub mniej. Druga połowa dysponuje natomiast ponad jednym etatem. Więcej niż „2 etaty” mają nieliczni - zaledwie 25 proc. NGO-sów, a zatrudniających w wymiarze ponad „7 etatów” - 10 proc.

- Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że za wynagrodzeniem pracuje się dla 40 proc. polskich organizacji, to okaże się, że płatna praca jest tylko dodatkowym wsparciem dla społecznego zaangażowania członków i wolontariuszy – mówi Piotr Adamiak z zespołu badawczego Klon/Jawor.

Widać też wyraźną zależność pomiędzy wielkością mierzonego w etatach zespołu a wielkością miejscowości, w której zarejestrowana jest organizacja. Na wsi organizacje rzadko dysponują co najmniej jednym pełnym etatem (8 proc.), podczas gdy w miastach zatrudnienie w wymiarze co najmniej jednego etatu zdarza się w jednej piątej organizacji, a w Warszawie w prawie dwóch piątych (38 proc.). Również w stolicy najczęściej spotkać można organizacje dysponujące ponad sześcioosobowymi zespołami (10 proc.). Warto przy tym pamiętać, że to w Warszawie swoją siedzibę ma większość ogólnopolskich lub międzynarodowych organizacji.

W ciągu 2011 roku w prawie trzech czwartych (72 proc.) organizacji zatrudniających stałych pracowników ich liczba się nie zmieniła, w 21 proc. wzrosła, a w 7 proc. zmalała. W deklaracjach przedstawicieli organizacji brak jednak optymizmu dotyczącego zwiększania zatrudnienia w ciągu najbliższego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: NGO. Zaledwie etat ma do dyspozycji przeciętna polska organizacja pozarządowa - Gazeta Pomorska

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny